Cena pogrzebu – co wpływa na całkowity koszt pochówku?

Marta Drzazga

08.12.2021

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego śmiertelność w Polsce znacznie wzrosła. W 2020 roku zmarło 477 335 osób – to aż 68 tys. więcej niż w poprzednim roku. Oznacza to, że w tym okresie umierało ok. 9 tysięcy osób tygodniowo. Spowodowało to wzmożoną pracę zakładów pogrzebowych i wzrost cen kwater na cmentarzach parafialnych i komunalnych. W związku z tym ceny pogrzebu – czy to wyznaniowego, czy świeckiego – są wyższe niż w latach ubiegłych. Całkowity koszt uroczystości zależy także od koncepcji rodziny, która może zaplanować skromną lub bardziej uroczystą formę ostatniego pożegnania bliskiej osoby.

Ile kosztuje pochówek? Co znajduje się w ofertach zakładów pogrzebowych?

Zakłady pogrzebowe świadczą kompleksowe usługi – od przetransportowania ciała do chłodni, aż do przywiezienia trumny lub urny na cmentarz. Firmy dopasowują swoją ofertę do oczekiwań rodziny zmarłego i przedstawiają cennik. 

W podstawowej ofercie zakładów pogrzebowych znajdują się takie usługi, jak:

 • Dobór trumny lub urny – cena zależy od materiału. Za modele wykonane z drzewa sosnowego trzeba będzie zapłacić od 750 do 1000 zł. Koszt zdobionej trumny dębowej to nawet 4000 zł. Tańszym rozwiązaniem są urny, które można kupić za 200–600 zł. Ceny trumien i urn różnią się w zależności od województwa.
 • Przygotowanie ciała do pogrzebu – ubieranie i balsamowanie zwłok to profesjonalna usługa, której koszt wynosi ok. 240–400 zł. Dostarczenie ubrań należy do obowiązku rodziny zmarłego.
 • Przechowywanie ciała w chłodni – cena za przechowywanie ciała zmarłego w zakładowej kostnicy to ok. 80–100 zł za 48 h.
 • Organizacja pochówku – zakład pogrzebowy odpowiada za przewiezienie ciała w karawanie pogrzebowym, przenoszenie trumny lub urny w miejscu ceremonii i odprowadzenie do miejsca pochówku. Za te usługi trzeba będzie zapłacić 1500–2000 zł. 

Koszt pochówku z kremacją

Z powodu małej liczby miejsc na cmentarzach rozsądnym rozwiązaniem wydają się urny. Szacuje się, że w Polsce ponad 30% zmarłych zostaje poddanych kremacji. W czasie pandemii COVID-19 liczba ta wzrosła i tendencja ta utrzymuje się. Dlatego zakłady pogrzebowe dają możliwość wyboru między pochówkiem tradycyjnym a spopieleniem ciała. 

Koszt pochówku z kremacją jest nieco mniejszy. Wynika to stąd, że urny są znacznie tańsze niż trumny. Sama kremacja ciała powinna zamknąć się w przedziale cenowym 650–850 zł. Do tego dochodzi też usługa przygotowania ciała do specjalnej ceremonii pożegnalnej, którą rodzina może zorganizować tuż przed kremacją bliskiej osoby. 

Podstawowa cena pochówku z kremacją obejmuje:

 • zakup urny – metalowe modele to koszt 300 zł, marmurowe kosztują ok. 400 zł, a najdroższe są artystyczne modele wykonane z ceramiki, których cena to nawet 700 zł,
 • przygotowanie ciała do ceremonii pożegnalnej – ok. 200 zł,
 • kremacja ciała – 650–850 zł,
 • organizacja pochówku – 1200–2000 zł.

Zainteresuje Cię: Pożyczka prywatna - co to? Na co uważać?

Ceny pogrzebu w kościele

Jeśli ceremonia odbywa się w kościele, do kosztów pochówku trzeba doliczyć jeszcze opłatę za nabożeństwo żałobne, oprawę muzyczną i koszty kancelaryjne. Nie ma tu z góry ustalonego cennika, a stawki w poszczególnych parafiach różnią się od siebie. Szacuje się jednak, że za mszę pogrzebową trzeba będzie zapłacić średnio 600–800 zł. Opłaty kancelaryjne powinny zamknąć się w kwocie 300–400 zł. 

Jeśli rodzina zmarłego życzy sobie, aby oprawa muzyczna w czasie pogrzebu była wyjątkowa, musi przygotować się na dodatkowy wydatek. Usługi organisty zawarte są zazwyczaj w cenie mszy żałobnej, jednak profesjonalnym muzykom trzeba będzie zapłacić ok. 450–600 zł. Do tego dochodzą usługi cmentarne. Grabarzowi należy zapłacić za otwarcie grobu, przygotowanie do pochówku, umieszczenie w nim urny lub trumny i ponowne zamknięcie. Łączny koszt tych wszystkich czynności wynosi ok. 500–800 zł. 

Koszt pogrzebu – ile trzeba zapłacić za usługi dodatkowe?

Do ceny pochówku wliczają się także usługi dodatkowe. Wiele rodzin decyduje się na organizację konsolacji (potocznie zwanej stypą) w restauracji. W zależności od wyboru menu za obiad dla jednej osoby trzeba zapłacić 20–70 zł. Spotkanie rodzinne połączone z poczęstunkiem może odbyć się też w domu. Opcja ta jest tańsza, jednak wiąże się z trudnościami logistycznymi. 

Inne wydatki związane z pogrzebem to:

 • Wieńce – duża kompozycja kwiatowa wykonana na zamówienie kosztuje nawet 300 zł. 
 • Obrazki pamiątkowe – niektóre zakłady pogrzebowe drukują pamiątkowe obrazki z patronem zmarłego, datą śmierci i numerem kwatery cmentarnej. Jest to wydatek rzędu kilku złotych za sztukę.
 • Nekrolog – karta informująca o dacie i miejscu pogrzebu drukowana jest bezpłatnie przez zakład pogrzebowy. Jeśli ktoś chce zamieścić nekrolog w prasie, musi zapłacić nawet kilkaset złotych. Cena zależna jest od tytułu gazety i wielkości informacji.
 • Miejsce na cmentarzu – czasowe lub stałe udostępnienie miejsca na cmentarzu wiąże się ze sporymi kosztami. Trzeba przygotować się na wydatek rzędu kilka tysięcy złotych.
 • Pomnik – jeśli rodzina chce zlecić wykonanie nagrobka murowanego lub postawić pomnik, musi przygotować się na wydatek od 4000 zł w górę.

Zobacz też: Kredyt a pożyczka - jakie są różnice?

Zwrot kosztów pochówku – ile można otrzymać od ZUS?

Rodzina zmarłego – albo instytucja, która zorganizowała pochówek – ma prawo do zasiłku pogrzebowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS oferuje tutaj stałą kwotę w wysokości nie większej niż 4000 zł. Osoby, które zapłaciły za pochówek, powinny złożyć odpowiedni wniosek wraz z aktem zgonu, rachunkami potwierdzającymi poniesione koszty oraz dowód pokrewieństwa ze zmarłą osobą. 

Całkowity koszt pogrzebu

Finalny koszt pochówku zależy od wielu czynników, a na jego wysokość mają wpływ przede wszystkim decyzje rodziny zmarłego. To właśnie najbliżsi wybierają sposób, w jaki chcą pożegnać ukochaną osobę i uczcić jej pamięć. Szacuje się, że wydatki związane z pochówkiem wahają się w przedziale 4000–17000 zł, choć trudno tutaj podać górną granicę. 

Śmierć bliskiej osoby zawsze wiąże się z bólem, a nagłe wydatki dodatkowo przygnębiają. Dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie są w stanie pokryć kosztów pogrzebu, jest pożyczka online. Nie wymaga ona wielu formalności i można spłacić ją w całości po 31 dniach, ewentualnie odraczając termin spłaty o 7, 14 lub 31 dni. Całość pożyczonej kwoty można oddać w momencie otrzymania zasiłku pogrzebowego z ZUS.

Przeczytaj również: Podatek od wzbogacenia - ile wynosi? Kiedy należy go zapłacić?


Źródła:

 1. Statystyka GUS dot. zgonów w Polsce 2020 r. https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/statystyka-przyczyn-zgonow/umieralnosc-i-zgony-wedlug-przyczyn-w-2020-roku,10,1.html (dostęp z 26.10.2021)
 2. Koszty pogrzebu w Polsce https://kb.pl/porady/jakie-sa-koszty-pogrzebu-cennik-uslug-pogrzebowych-w-polsce/ (dostęp z 26.10.2021)
 3. Zasady przyznawania zasiłku pogrzebowego w ZUS https://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-pogrzebowy (dostęp z 26.10.2021)

Podobne artykuły

Niespodziewane wydatki

poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Szybka pożyczka online – czy da się ją uzyskać już w kilka minut?

Szybka pożyczka online – czym dokładnie jest? Słowo „pożyczka” występuje w języku polskim od wieków. Wiele osób stosuje je zamiennie ze słowem „kredyt” i kojarzy dość[...]

Niespodziewane wydatki

środa, 30 marca 2022

Koszt remontu łazienki – materiały, prace przygotowawcze, robocizna

Na ostateczny koszt remontu łazienki mają wpływ takie czynniki, jak: materiały, prace przygotowawcze, robocizna, zakup armatury oraz jej montaż. Ceny różnią się w zależności od województw,[...]

Niespodziewane wydatki

środa, 30 marca 2022

Ile kosztuje wesele? Podstawowe koszty i dodatkowe atrakcje

Z danych wynika, że młode pary wydają na organizację wesela ok. 40–60 tysięcy złotych. Na ostateczny koszt mają wpływ czynniki takie jak prestiż miejsca, w którym[...]Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie (02-220) przy ul. Łopuszańskiej 32, telefon 669 555 111. NIP: 7842426890, REGON: 300976329, sąd rejestrowy: Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego,
KRS: 0001022551. Kapitał zakładowy w wysokości 14 360 000 zł; adres strony internetowej: www.10online.pl, e-mail: kontakt@10online.pl.

Spółka działa w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim.
Pożyczkodawcą jest Dziesiątka Finanse S.A. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Reprezentatywny przykład dla pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.10online.pl: Całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 2500 zł; oprocentowanie stałe 20,50% całkowity koszt pożyczki 524,08 zł (w tym opłata przygotowawcza 122,52 zł, prowizja 250 zł, odsetki 151,56 zł); całkowita kwota do zapłaty 3024,08 zł, płatna w 3 miesięcznych ratach w wysokości 1 158,86 zł. Rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSO) dla tego przykładu wynosi 144.92% . Stan na dzień 01.02.2023r.

Administratorem danych osobowych jest Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Łopuszańskiej 32, 02-220 Warszawa. Wszelkie informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych, celów, w jakich są przetwarzane, podstaw prawnych przetwarzania, kategoriach odbiorców danych osobowych, okresie przetwarzania danych, konieczności lub dobrowolności podania danych osobowych i konsekwencjach ich niepodania, zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji i przysługujących uprawnieniach można znaleźć możesz w Polityce Prywatności.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Dziesiątka Finanse S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.
Wszelkie prawa do zawartości strony internetowej zastrzeżone dla Dziesiątka Finanse S.A.