Cena pogrzebu – co wpływa na całkowity koszt pochówku?

Marta Drzazga

08.12.2021

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego śmiertelność w Polsce znacznie wzrosła. W 2020 roku zmarło 477 335 osób – to aż 68 tys. więcej niż w poprzednim roku. Oznacza to, że w tym okresie umierało ok. 9 tysięcy osób tygodniowo. Spowodowało to wzmożoną pracę zakładów pogrzebowych i wzrost cen kwater na cmentarzach parafialnych i komunalnych. W związku z tym ceny pogrzebu – czy to wyznaniowego, czy świeckiego – są wyższe niż w latach ubiegłych. Całkowity koszt uroczystości zależy także od koncepcji rodziny, która może zaplanować skromną lub bardziej uroczystą formę ostatniego pożegnania bliskiej osoby.

Ile kosztuje pochówek? Co znajduje się w ofertach zakładów pogrzebowych?

Zakłady pogrzebowe świadczą kompleksowe usługi – od przetransportowania ciała do chłodni, aż do przywiezienia trumny lub urny na cmentarz. Firmy dopasowują swoją ofertę do oczekiwań rodziny zmarłego i przedstawiają cennik. 

W podstawowej ofercie zakładów pogrzebowych znajdują się takie usługi, jak:

 • Dobór trumny lub urny – cena zależy od materiału. Za modele wykonane z drzewa sosnowego trzeba będzie zapłacić od 750 do 1000 zł. Koszt zdobionej trumny dębowej to nawet 4000 zł. Tańszym rozwiązaniem są urny, które można kupić za 200–600 zł. Ceny trumien i urn różnią się w zależności od województwa.
 • Przygotowanie ciała do pogrzebu – ubieranie i balsamowanie zwłok to profesjonalna usługa, której koszt wynosi ok. 240–400 zł. Dostarczenie ubrań należy do obowiązku rodziny zmarłego.
 • Przechowywanie ciała w chłodni – cena za przechowywanie ciała zmarłego w zakładowej kostnicy to ok. 80–100 zł za 48 h.
 • Organizacja pochówku – zakład pogrzebowy odpowiada za przewiezienie ciała w karawanie pogrzebowym, przenoszenie trumny lub urny w miejscu ceremonii i odprowadzenie do miejsca pochówku. Za te usługi trzeba będzie zapłacić 1500–2000 zł. 

Koszt pochówku z kremacją

Z powodu małej liczby miejsc na cmentarzach rozsądnym rozwiązaniem wydają się urny. Szacuje się, że w Polsce ponad 30% zmarłych zostaje poddanych kremacji. W czasie pandemii COVID-19 liczba ta wzrosła i tendencja ta utrzymuje się. Dlatego zakłady pogrzebowe dają możliwość wyboru między pochówkiem tradycyjnym a spopieleniem ciała. 

Koszt pochówku z kremacją jest nieco mniejszy. Wynika to stąd, że urny są znacznie tańsze niż trumny. Sama kremacja ciała powinna zamknąć się w przedziale cenowym 650–850 zł. Do tego dochodzi też usługa przygotowania ciała do specjalnej ceremonii pożegnalnej, którą rodzina może zorganizować tuż przed kremacją bliskiej osoby. 

Podstawowa cena pochówku z kremacją obejmuje:

 • zakup urny – metalowe modele to koszt 300 zł, marmurowe kosztują ok. 400 zł, a najdroższe są artystyczne modele wykonane z ceramiki, których cena to nawet 700 zł,
 • przygotowanie ciała do ceremonii pożegnalnej – ok. 200 zł,
 • kremacja ciała – 650–850 zł,
 • organizacja pochówku – 1200–2000 zł.

Zainteresuje Cię: Pożyczka prywatna - co to? Na co uważać?

Ceny pogrzebu w kościele

Jeśli ceremonia odbywa się w kościele, do kosztów pochówku trzeba doliczyć jeszcze opłatę za nabożeństwo żałobne, oprawę muzyczną i koszty kancelaryjne. Nie ma tu z góry ustalonego cennika, a stawki w poszczególnych parafiach różnią się od siebie. Szacuje się jednak, że za mszę pogrzebową trzeba będzie zapłacić średnio 600–800 zł. Opłaty kancelaryjne powinny zamknąć się w kwocie 300–400 zł. 

Jeśli rodzina zmarłego życzy sobie, aby oprawa muzyczna w czasie pogrzebu była wyjątkowa, musi przygotować się na dodatkowy wydatek. Usługi organisty zawarte są zazwyczaj w cenie mszy żałobnej, jednak profesjonalnym muzykom trzeba będzie zapłacić ok. 450–600 zł. Do tego dochodzą usługi cmentarne. Grabarzowi należy zapłacić za otwarcie grobu, przygotowanie do pochówku, umieszczenie w nim urny lub trumny i ponowne zamknięcie. Łączny koszt tych wszystkich czynności wynosi ok. 500–800 zł. 

Koszt pogrzebu – ile trzeba zapłacić za usługi dodatkowe?

Do ceny pochówku wliczają się także usługi dodatkowe. Wiele rodzin decyduje się na organizację konsolacji (potocznie zwanej stypą) w restauracji. W zależności od wyboru menu za obiad dla jednej osoby trzeba zapłacić 20–70 zł. Spotkanie rodzinne połączone z poczęstunkiem może odbyć się też w domu. Opcja ta jest tańsza, jednak wiąże się z trudnościami logistycznymi. 

Inne wydatki związane z pogrzebem to:

 • Wieńce – duża kompozycja kwiatowa wykonana na zamówienie kosztuje nawet 300 zł. 
 • Obrazki pamiątkowe – niektóre zakłady pogrzebowe drukują pamiątkowe obrazki z patronem zmarłego, datą śmierci i numerem kwatery cmentarnej. Jest to wydatek rzędu kilku złotych za sztukę.
 • Nekrolog – karta informująca o dacie i miejscu pogrzebu drukowana jest bezpłatnie przez zakład pogrzebowy. Jeśli ktoś chce zamieścić nekrolog w prasie, musi zapłacić nawet kilkaset złotych. Cena zależna jest od tytułu gazety i wielkości informacji.
 • Miejsce na cmentarzu – czasowe lub stałe udostępnienie miejsca na cmentarzu wiąże się ze sporymi kosztami. Trzeba przygotować się na wydatek rzędu kilka tysięcy złotych.
 • Pomnik – jeśli rodzina chce zlecić wykonanie nagrobka murowanego lub postawić pomnik, musi przygotować się na wydatek od 4000 zł w górę.

Zobacz też: Kredyt a pożyczka - jakie są różnice?

Zwrot kosztów pochówku – ile można otrzymać od ZUS?

Rodzina zmarłego – albo instytucja, która zorganizowała pochówek – ma prawo do zasiłku pogrzebowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS oferuje tutaj stałą kwotę w wysokości nie większej niż 4000 zł. Osoby, które zapłaciły za pochówek, powinny złożyć odpowiedni wniosek wraz z aktem zgonu, rachunkami potwierdzającymi poniesione koszty oraz dowód pokrewieństwa ze zmarłą osobą. 

Całkowity koszt pogrzebu

Finalny koszt pochówku zależy od wielu czynników, a na jego wysokość mają wpływ przede wszystkim decyzje rodziny zmarłego. To właśnie najbliżsi wybierają sposób, w jaki chcą pożegnać ukochaną osobę i uczcić jej pamięć. Szacuje się, że wydatki związane z pochówkiem wahają się w przedziale 4000–17000 zł, choć trudno tutaj podać górną granicę. 

Śmierć bliskiej osoby zawsze wiąże się z bólem, a nagłe wydatki dodatkowo przygnębiają. Dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie są w stanie pokryć kosztów pogrzebu, jest pożyczka online. Nie wymaga ona wielu formalności i można spłacić ją w całości po 31 dniach, ewentualnie odraczając termin spłaty o 7, 14 lub 31 dni. Całość pożyczonej kwoty można oddać w momencie otrzymania zasiłku pogrzebowego z ZUS.

Przeczytaj również: Podatek od wzbogacenia - ile wynosi? Kiedy należy go zapłacić?


Źródła:

 1. Statystyka GUS dot. zgonów w Polsce 2020 r. https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/statystyka-przyczyn-zgonow/umieralnosc-i-zgony-wedlug-przyczyn-w-2020-roku,10,1.html (dostęp z 26.10.2021)
 2. Koszty pogrzebu w Polsce https://kb.pl/porady/jakie-sa-koszty-pogrzebu-cennik-uslug-pogrzebowych-w-polsce/ (dostęp z 26.10.2021)
 3. Zasady przyznawania zasiłku pogrzebowego w ZUS https://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-pogrzebowy (dostęp z 26.10.2021)

Podobne artykuły

Niespodziewane wydatki

poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Szybka pożyczka online – czy da się ją uzyskać już w kilka minut?

Szybka pożyczka online – czym dokładnie jest? Słowo „pożyczka” występuje w języku polskim od wieków. Wiele osób stosuje je zamiennie ze słowem „kredyt” i kojarzy dość[...]

Niespodziewane wydatki

środa, 30 marca 2022

Koszt remontu łazienki – materiały, prace przygotowawcze, robocizna

Na ostateczny koszt remontu łazienki mają wpływ takie czynniki, jak: materiały, prace przygotowawcze, robocizna, zakup armatury oraz jej montaż. Ceny różnią się w zależności od województw,[...]

Niespodziewane wydatki

środa, 30 marca 2022

Ile kosztuje wesele? Podstawowe koszty i dodatkowe atrakcje

Z danych wynika, że młode pary wydają na organizację wesela ok. 40–60 tysięcy złotych. Na ostateczny koszt mają wpływ czynniki takie jak prestiż miejsca, w którym[...]Dziesiątka Finanse spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (02-220) przy ul. ul. Łopuszańskiej 32, telefon 669 555 111. NIP: 7842426890, REGON: 300976329. Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS 0000069320. Kapitał zakładowy w wysokości 14 360 000 zł; adres strony internetowej: www.10online.pl, e-mail: kontakt@10online.pl.

Spółka działa w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim.
Pożyczkodawcą jest Dziesiątka Finanse sp. z o.o. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Reprezentatywny przykład dla pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.10online.pl: Całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 1000 zł; oprocentowanie stałe 17,5%, całkowity koszt pożyczki 287,86 zł (w tym opłata przygotowawcza 0 zł, prowizja 273 zł, odsetki 14,86 zł); całkowita kwota do zapłaty 1287,86 zł, płatna w 1 racie wysokości 1287,86 zł w terminie 31 dni od udzielenia pożyczki. Rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSO) dla tego przykładu wynosi 1866,14 %. Stan na 6.05.2022r.

Administratorem danych osobowych jest Dziesiątka Finanse spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie przy ul. Królewskiej 18, 00-103 Warszawa. Wszelkie informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych, celów, w jakich są przetwarzane, podstaw prawnych przetwarzania, kategoriach odbiorców danych osobowych, okresie przetwarzania danych, konieczności lub dobrowolności podania danych osobowych i konsekwencjach ich niepodania, zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji i przysługujących uprawnieniach można znaleźć możesz w Polityce Prywatności.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Dziesiątka Finanse sp. z o. o. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.
Wszelkie prawa do zawartości strony internetowej zastrzeżone dla Dziesiątka Finanse sp. z o.o.