Czy przelew ekspresowy działa w weekend?

Anna Stachurska

22.02.2022

Przelew ekspresowy – podstawowe informacje

W wielu sytuacjach pojawia się potrzeba wykonania szybkiego przelewu, jednak do niedawna księgowanie środków na rachunku bankowym trwało nawet kilka dni. Czas oczekiwania na środki pieniężne zależał bowiem od momentu wykonania przelewu. Transakcja zlecona w piątkowe popołudnie docierała do odbiorcy przelewu dopiero podczas pierwszej sesji rozliczeniowej, a więc w poniedziałek rano. Odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na szybszy obieg środków pieniężnych jest przelew ekspresowy.

Przekazywanie wirtualnego pieniądza nie było jeszcze tak proste. Przelew ekspresowy pozwala na transfer pieniędzy między rachunkami o dowolnej porze dnia i błyskawicznie pojawia się na rachunku odbiorcy niemal od razu po jego wykonaniu. Takie rozwiązanie działa w każdy dzień tygodnia i nie wymaga od klienta oczekiwania na najbliższą sesję rozliczeniową. Przelew ekspresowy nie jest jednak dostępny w każdym banku, a tam, gdzie jest taka możliwość, pobierana jest za niego dodatkowa opłata.

Ile kosztuje przelew ekspresowy?

Należy pamiętać, że przelew błyskawiczny związany jest z dodatkową opłatą. Nie jest to duża kwota, jednak naliczana jest każdorazowo, gdy bank przyjmuje zlecenie na przelew ekspresowy. Ile kosztuje przelew ekspresowy? Obecnie opłata za przelew błyskawiczny wynosi 5 zł w większości banków komercyjnych w Polsce. Kwota ta jest księgowana na rachunku klienta każdorazowo po przyjęciu zlecenia na przelew ekspresowy. Oznacza to, że każdy taki przelew kosztuje klienta banku 5 zł. W przypadku pojedynczego przelewu nie jest to duża kwota, jednak regularne korzystanie z tej usługi może generować znaczne koszty, które można ograniczyć.

Niektóre banki mają w swojej ofercie konta, które umożliwiają bezpłatny przelew ekspresowy. Klienci tych banków mogą więc przelewać pieniądze szybko i bez dodatkowych opłat. Oferta ta dotyczy jednak pierwszych kilku przelewów błyskawicznych lub kont o rozszerzonym zakresie usług. Jeśli wiesz, że będziesz często wykorzystywać przelew ekspresowy, zwróć uwagę na taką możliwość w ofercie swojego banku. Jest to dobry sposób na ograniczenie opłat związanych z prowadzeniem konta, przy jednoczesnym swobodnym przepływie środków pieniężnych z Twojego rachunku bankowego do odbiorców przelewów.

Ile trwa przelew ekspresowy?

Przelew ekspresowy oparty jest na prostym mechanizmie, z którego korzysta coraz więcej banków. Krajowa Izba Rozliczeniowa ma rachunek powierniczy, gdzie księgowane są środki otrzymane od banków. Środki pieniężne zgromadzone na tym rachunku pełnią funkcję zabezpieczenia finansowego. Pozwala to na pominięcie standardowej procedury międzybankowej, która ma miejsce w przypadku tradycyjnego przelewu w systemie Elixir. Ostatecznie pieniądze trafiają na właściwy rachunek, a dopiero później następuje rozliczenie między bankiem a Krajową Izbą Rozliczeniową.

Słowo „ekspresowy” nie precyzuje jednak, jak dużo czasu potrzeba na taki przelew. Wielu klientów zastanawia się więc, ile trwa przelew ekspresowy. Dzięki pominięciu sesji Krajowej Izby Rozliczeniowej pieniądze są księgowane na rachunku odbiorcy niemal natychmiast po ich przelaniu. Oznacza to, że przelew ekspresowy realizowany jest w kilka do kilkunastu minut. Jest to niebywałe udogodnienie w sytuacji, gdy zależy Ci na szybkim przekazaniu środków pieniężnych ze swojego konto bankowego na wybrany rachunek. 

Przelew ekspresowy w weekend

Największe opóźnienia w księgowaniu zwykłego przelewu bankowego mają miejsce w weekend. Wówczas na pieniądze można czekać nawet ponad 48 godzin. Wiele osób szuka więc rozwiązania, które pomoże przyspieszyć przepływ środków pieniężnych między rachunkami w dni nierobocze. Czy przelew ekspresowy działa w weekend? Odpowiedź na to pytanie w większości przypadków jest twierdząca. Przelew ekspresowy działa siedem dni w tygodniu przez całą dobę. Oznacza to, że niezależnie, kiedy zostanie zlecony, pieniądze trafią na wskazany rachunek bankowy w kilka lub maksymalnie kilkanaście minut.

Niektóre banki komercyjne, które mają w swojej ofercie przelew ekspresowy, informują swoich klientów, że jest on dostępny jedynie od poniedziałku do piątku. Oznacza to, że przelew błyskawiczny można wykonać tylko w dni robocze. W weekendy w tych bankach usługa przelewu ekspresowego nie jest realizowana, co może być zaskoczeniem dla osób, które są przyzwyczajone do szybkiego obiegu środków pieniężnych między rachunkami bankowymi. Aby mieć pewność, czy przelew ekspresowy działa w weekend, warto zwrócić się z tym pytaniem do banku lub sprawdzić szczegółowe warunki umowy.

Przelew ekspresowy – dlaczego warto z niego skorzystać?

Mimo dodatkowej opłaty przelew ekspresowy jest coraz częściej wybierany jako dogodna forma rozliczenia. Pozwala on w prosty i szybki sposób przelać środki pieniężne między dwoma rachunkami bankowymi. Jest jednak więcej powodów, dla których warto wybrać przelew ekspresowy. Oto kilka z nich:

  • błyskawiczny czas realizacji przelewu,
  • łatwa dostępność usługi,
  • prosty mechanizm zlecania przelewu ekspresowego.

Każdy bank indywidualnie może ustalać godziny lub dni, gdy nie realizuje przelewów błyskawicznych, jednak wiele banków komercyjnych świadczy tę usługę przez całą dobę i siedem dni w tygodniu. Jest to niebywałe udogodnienie, ponieważ pozwala dokonywać rozliczeń w czasie rzeczywistym, bez konieczności oczekiwania na najbliższą sesję rozliczeniową. Sam proces wykonywania przelewu błyskawicznego jest analogiczny do tradycyjnego przelewu bankowego. Dzięki temu dodatkowa funkcjonalność nie powinna sprawiać trudności osobom, które dotychczas z niej nie korzystały.

Wciąż rośnie liczba banków, które decydują się, by udostępnić swoim klientom przelew ekspresowy. Jest to wygodny i przede wszystkim szybki sposób na przekazanie środków pieniężnych między dwoma rachunkami bankowymi. Możliwość przyspieszenia przelewu związana jest z dodatkową opłatą, jednak w wielu ofertach można znaleźć miesięczną pulę bezpłatnych przelewów błyskawicznych. Dzięki nim można wykonać najpilniejsze przelewy bez konieczności oczekiwania na sesję rozliczeniową. Błyskawiczny czas realizacji, dostępność usługi nawet w weekend oraz prosty mechanizm działania sprawiają, że jest to rozwiązanie, z którego warto korzystać w wielu sytuacjach.

Podobne artykuły

Poradnik pożyczkowy

piątek, 26 sierpnia 2022

Pożyczka dla młodych – już od 18 lat?

Młodzi ludzie mają swoje potrzeby, które potrafią poważnie nadwyrężyć niejeden portfel. Dużo nauki i zwykle brak dyspozycji pracy na pełen etat sprawiają, że coraz częściej sięgają[...]

Poradnik pożyczkowy

środa, 24 sierpnia 2022

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt/pożyczkę?

W dobie coraz większej popularności internetowych przestępstw nie ma nic dziwnego w tym, że chcemy sprawdzić, czy ktoś nie wziął na nas kredytu lub pożyczki. Jak[...]

Poradnik pożyczkowy

poniedziałek, 22 sierpnia 2022

Kalkulator pożyczek – czym jest i jak może Ci pomóc?

Ludzie coraz częściej korzystają z szybkich pożyczek. Galopująca inflacja, drożejące produkty i usługi sprawiają, że koszty życia są coraz większe, niestety – w przeciwieństwie do zarobków.[...]Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie (02-220) przy ul. Łopuszańskiej 32, telefon 669 555 111. NIP: 7842426890, REGON: 300976329, sąd rejestrowy: Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego,
KRS: 0001022551. Kapitał zakładowy w wysokości 14 360 000 zł; adres strony internetowej: www.10online.pl, e-mail: kontakt@10online.pl.

Spółka działa w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim.
Pożyczkodawcą jest Dziesiątka Finanse S.A. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Reprezentatywny przykład dla pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.10online.pl: Całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 2500 zł; oprocentowanie stałe 20,50% całkowity koszt pożyczki 524,08 zł (w tym opłata przygotowawcza 122,52 zł, prowizja 250 zł, odsetki 151,56 zł); całkowita kwota do zapłaty 3024,08 zł, płatna w 3 miesięcznych ratach w wysokości 1 158,86 zł. Rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSO) dla tego przykładu wynosi 144.92% . Stan na dzień 01.02.2023r.

Administratorem danych osobowych jest Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Łopuszańskiej 32, 02-220 Warszawa. Wszelkie informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych, celów, w jakich są przetwarzane, podstaw prawnych przetwarzania, kategoriach odbiorców danych osobowych, okresie przetwarzania danych, konieczności lub dobrowolności podania danych osobowych i konsekwencjach ich niepodania, zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji i przysługujących uprawnieniach można znaleźć możesz w Polityce Prywatności.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Dziesiątka Finanse S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.
Wszelkie prawa do zawartości strony internetowej zastrzeżone dla Dziesiątka Finanse S.A.