Darmowa pożyczka – co warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę?

Anna Stachurska

04.01.2022

Bezpłatna pożyczka od ręki

Darmowe pożyczki, w przeciwieństwie do kredytów, nie wymagają wskazywania celu, na który mają być przeznaczone. Pozwalają więc na elastyczne rozdysponowanie środków na najpilniejsze potrzeby. Korzystne warunki sprawiają, że można skorzystać z dodatkowej gotówki w nagłej sytuacji bez naliczania odsetek. Obecnie coraz rzadziej można znaleźć ofertę pożyczki, która rzeczywiście jest darmowa. Wiele instytucji finansowych decyduje się na preferencyjne warunki pożyczki dla nowych klientów, aby zachęcić ich do zapoznania się z bieżącą ofertą.

Pożyczka za darmo z reguły jest udzielana osobom, które spełnią kilka wymagań. Darmowe pożyczki mogą być udzielane na określony czas, np. na miesiąc bez możliwości odroczenia terminu spłaty. Taką pożyczkę należy niezwłocznie spłacić w terminie; w przeciwnym razie należy liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Sezon na darmową pożyczkę

Zainteresowanie łatwym sposobem na pozyskanie gotówki jest zmienne i zależy od wielu czynników. Wiele osób decyduje się na darmową pożyczkę przed świętami, aby spełnić bożonarodzeniowe marzenia swoich dzieci i wnuków. Młode osoby korzystają z darmowej pożyczki przed ceremonią ślubną, aby pokryć pilne wydatki związane z weselem. Niezależnie od powodu, szybki dostęp do gotówki jest nieocenioną pomocą w wielu sytuacjach. Warto jednak poznać szczegółowe warunki umowy, aby móc podjąć dobrą decyzję.

Coraz częściej pierwsza pożyczka za darmo oznacza nic innego jak pożyczkę z oprocentowaniem 0%. Dobrze jest przy tym pamiętać, że oprocentowanie pożyczki to nie jedyny koszt związany z zaciągnięciem długu. Poza odsetkami pożyczkobiorca płaci również:

  • opłaty,
  • podatki i marże,
  • prowizje,
  • niezbędne usługi dodatkowe, m.in. ubezpieczenie.

Warto zwrócić na to uwagę i mieć świadomość, że odsetki mogą być równe zeru, ale warunki umowy obligują jednocześnie do dodatkowych opłat czy ubezpieczeń. Wiele banków, chcąc skorzystać z chwili nieuwagi klienta, wymaga założenia konta do rozliczeń lub skorzystania z innego produktu z oferty. Jeśli w związku z tym będą naliczone opłaty, należy również uwzględnić je przy planowaniu skorzystania z darmowej pożyczki.

Zainteresuje Cię: Pożyczka dla młodych - jak ją uzyskać?

Darmowa pożyczka dla nowych klientów

Pierwsza pożyczka za darmo jest ciekawym rozwiązaniem dla osób, które niepewnie zerkają w stronę banków czy innych instytucji finansowych i obawiają się życia na kredyt. Taka darmowa pożyczka sprawia, że można spróbować, czy dodatkowy zastrzyk gotówki rzeczywiście pomoże w nagłej sytuacji. Pozwoli też nabrać pewności siebie i doświadczenia przed kolejnymi ważnymi decyzjami finansowymi.

Mimo szeregu wymogów nakładanych na instytucje finansowe wciąż pod hasłem darmowa pożyczka” kryje się wiele nieuczciwych ofert. Darmowa pożyczka krótkoterminowa, tzw. chwilówka, powinna być możliwie jak najprostsza. Dzięki temu można w krótkim czasie otrzymać pieniądze na pilne wydatki. Długa umowa lub dodatkowe wymagania powinny wzbudzać czujność. Skomplikowany język finansowy i prawniczy sprawia, że wielostronicową umowę pożyczki czyta się z trudem, a często wręcz pomija całe akapity. W razie wątpliwości warto pamiętać, że każdą umowę można zabrać ze sobą do domu i skonsultować z zaufaną osobą.

Pożyczka bez wychodzenia z domu

Rynek finansowy już wiele lat temu otworzył się na klientów internetowych, dlatego nie powinno dziwić, że darmowa pożyczka online jest dostępna w wielu miejscach w sieci. Takie rozwiązanie pozwala na porównanie ofert różnych pożyczek bez wychodzenia z domu i umawiania spotkań z konsultantem. Na stronie internetowej można znaleźć podstawowe informacje o ofercie oraz formularz kontaktowy, który pozwoli przystąpić do podpisania umowy. Nigdy wcześniej pieniądze nie były tak łatwo dostępne.

Darmowa pożyczka bez wychodzenia z domu to rozwiązanie idealne, dlatego tak trudno jest odnaleźć je wśród wielu ofert. Nawet jeśli pożyczka za darmo nie jest dostępna, można porównywać oferty pożyczek z zerowym oprocentowaniem i wśród nich szukać rozwiązania dla siebie. Okres świąteczny czy wakacyjny sprzyjają pojawianiu się takich propozycji. Wielu klientów potrzebuje w tym czasie dodatkowej gotówki, ale nie chcą decydować się na tradycyjny kredyt. Właśnie wtedy dobrym rozwiązaniem może okazać się pierwsza pożyczka za darmo.

Czy to na pewno darmowa pożyczka?

Każdy kredyt, jak i darmowa pożyczka powinny być opatrzone informacją o RRSO, czyli o Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania. Jeśli darmowa pożyczka jest pozbawiona wszelkich opłat, RRSO powinno być równe zeru. Jeśli jest większe, oznacza to, że pożyczka nie jest do końca darmowa. Mimo swojej nazwy posiada dodatkowe koszty, które na pierwszy rzut oka nie są widoczne w ofercie. Warto wówczas skontaktować się z pożyczkodawcą i dopytać o szczegółowe warunki umowy.

Bezpłatna pożyczka może mieć RRSO równe zero, jednak nie powinno to usypiać czujności klienta. Szybka gotówka na dowolny cel jest bardzo interesującą propozycją dla wielu konsumentów, ale warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden warunek. Pożyczka za darmo ma określony czas na spłatę, np. 30 dni. Dotrzymanie wskazanego terminu jest warunkiem zwrotu środków pieniężnych bez odsetek. Warto przy tym zwrócić uwagę na zapisy w umowie, które powinny regulować konsekwencje przekroczenia tego terminu.

Darmowa pożyczka – opinie klientów

Nieocenioną pomocą przy wyborze darmowej pożyczki jest zapoznanie się z opiniami klientów. W internecie jest wiele miejsc, gdzie można przeczytać zarówno o pozytywnych, jak i negatywnych doświadczeniach związanych z korzystaniem z usług instytucji finansowych. Warto przy tym pamiętać, że są one pisane pod wpływem emocji, a wiele negatywnych opinii o darmowych pożyczkach straciło na aktualności po wyjaśnieniu nieporozumienia. Uwagę powinny zwrócić opinie akcentujące niejasne zapisy w umowie lub utrudnione rozliczenie płatności.

Mimo że wydawać by się mogło, że nie ma darmowych pożyczek, to wciąż na rynku jest ich całkiem sporo. Najczęściej są to oferty dla nowych klientów lub o określonym terminie spłaty. Warto przy tym dokładnie zapoznać się z warunkami zapisanymi w umowie, aby uniknąć dodatkowych kosztów z powodu opóźnienia w spłacie lub niedopełnienia innych formalności. Każda umowa pożyczki może być skonsultowana z prawnikiem lub inną zaufaną osobą, dlatego w razie wątpliwości warto skorzystać z takiej możliwości.

Przeczytaj również: Pożyczka bez BIK - co to? Na czym polega?

Podobne artykuły

Poradnik pożyczkowy

piątek, 26 sierpnia 2022

Pożyczka dla młodych – już od 18 lat?

Młodzi ludzie mają swoje potrzeby, które potrafią poważnie nadwyrężyć niejeden portfel. Dużo nauki i zwykle brak dyspozycji pracy na pełen etat sprawiają, że coraz częściej sięgają[...]

Poradnik pożyczkowy

środa, 24 sierpnia 2022

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt/pożyczkę?

W dobie coraz większej popularności internetowych przestępstw nie ma nic dziwnego w tym, że chcemy sprawdzić, czy ktoś nie wziął na nas kredytu lub pożyczki. Jak[...]

Poradnik pożyczkowy

poniedziałek, 22 sierpnia 2022

Kalkulator pożyczek – czym jest i jak może Ci pomóc?

Ludzie coraz częściej korzystają z szybkich pożyczek. Galopująca inflacja, drożejące produkty i usługi sprawiają, że koszty życia są coraz większe, niestety – w przeciwieństwie do zarobków.[...]Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie (02-220) przy ul. Łopuszańskiej 32, telefon 669 555 111. NIP: 7842426890, REGON: 300976329, sąd rejestrowy: Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego,
KRS: 0001022551. Kapitał zakładowy w wysokości 14 360 000 zł; adres strony internetowej: www.10online.pl, e-mail: kontakt@10online.pl.

Spółka działa w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim.
Pożyczkodawcą jest Dziesiątka Finanse S.A. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Reprezentatywny przykład dla pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.10online.pl: Całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 2500 zł; oprocentowanie stałe 20,50% całkowity koszt pożyczki 524,08 zł (w tym opłata przygotowawcza 122,52 zł, prowizja 250 zł, odsetki 151,56 zł); całkowita kwota do zapłaty 3024,08 zł, płatna w 3 miesięcznych ratach w wysokości 1 158,86 zł. Rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSO) dla tego przykładu wynosi 144.92% . Stan na dzień 01.02.2023r.

Administratorem danych osobowych jest Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Łopuszańskiej 32, 02-220 Warszawa. Wszelkie informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych, celów, w jakich są przetwarzane, podstaw prawnych przetwarzania, kategoriach odbiorców danych osobowych, okresie przetwarzania danych, konieczności lub dobrowolności podania danych osobowych i konsekwencjach ich niepodania, zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji i przysługujących uprawnieniach można znaleźć możesz w Polityce Prywatności.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Dziesiątka Finanse S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.
Wszelkie prawa do zawartości strony internetowej zastrzeżone dla Dziesiątka Finanse S.A.