Leasing. Z tym słowem wiąże się wiele skojarzeń. Przede wszystkim tych orbitujących wokół nabywania produktów na firmę. W przypadku posiadania własnej działalności, niezależnie od tego, czy jest to jednoosobowa działalność, czy firma zatrudniająca kilkanaście (lub kilkadziesiąt) osób, leasing wydaje się słusznym rozwiązaniem. Wszystko oczywiście opiera się na pozyskiwaniu środków przeznaczonych na rozwój przedsiębiorstwa przy jednoczesnym braku konieczności poważnych jednorazowych inwestycji. Leasing po prostu jest znacznie łatwiejszym zobowiązaniem materialnym do spłaty. Łatwiej znaleźć pieniądze raz w miesiącu na zapłacenie raty, niż wygospodarować ogromną sumę potrzebną na kupno auta czy kilkunastu laptopów.
O czym warto wiedzieć, a co wcale nie jest zakotwiczone w świadomości wielu przedsiębiorców, nie tylko leasing na auto jest opcją wartą przemyślenia. Szybko okaże się, że w kwestii nabywania sprzętu elektronicznego mamy szansę otrzymać warunki znacznie atrakcyjniejsze niż w przypadku standardowych kredytów w banku. O czym jednak musimy pamiętać, to indywidualne podejście do każdego leasingu. Nie powinniśmy podchodzić do tego tematu z daleko posuniętymi wnioskami płynącymi z czyichś doświadczeń płynących z podobnych decyzji. Za każdym razem należy kwestie leasingu przemyśleć i najlepiej nawet skonsultować się z doradcą finansowym. Taka osoba przedstawi nam wszelkie za i przeciw takiego ruchu.
Konsultacja z przedstawicielami firm zajmujących się doradztwem finansowym może ułatwić nam podjęcie słusznych decyzji zwłaszcza na początku naszej drogi w rozwoju przedsiębiorstwa. Brak doświadczenia i ograniczony budżet często owocują nietrafionymi wyborami. Dobrym pomysłem jest zatem zdanie się na ekspertyzę kogoś, kto ma w temacie gospodarowania majątkiem nieco większe rozeznanie i zajmuje się tym po prostu zawodowo. Bez wątpienia jednak każdy doradcza powie nam, że leasing to świetna opcja i to nie tylko w przypadku auta. Oczywiście w określonych okolicznościach.
Kalkulatory leasingów – z tego warto korzystać
W Internecie znajdziemy wiele pomocnych rozwiązań, dzięki którym podjęcie decyzji o wzięciu leasingu stanie się znacznie łatwiejsze. Przede wszystkim chodzi tutaj o obliczenie wszystkich niezbędnych kwot i uwzględnienie określonych przeliczników procentowych. Możemy spróbować zająć się matematyką samodzielnie, natomiast warto pamiętać, że nie każdy ma do tego głowę, poza tym – w przypadku prowadzenia firmy mamy już wystarczająco dużo spraw na głowie, więc konieczność brania na siebie kolejnych obowiązków wydaje się nierozsądne.
Kalkulatory zrobią wszystko za nas. W specjalnych kolumnach i rubrykach wpisujemy niezbędne dane, aby szybko uzyskać oczekiwane przeliczenia. W ogólnym rozrachunku zależy nam przede wszystkim na tym, aby dowiedzieć się, czy planowany przez nas leasing się po prostu opłaca. Im więcej mamy wątpliwości w tym zakresie, tym większa jest użyteczność płynąca ze stosowania podobnych udogodnień. Potrzebujemy konkretnych danych – czarno na białym. W przypadku podejmowania decyzji wiążących się z obciążeniami finansowymi musimy być pewni, nie ma tutaj miejsca na podejmowanie czynności w oparciu o szacunki.
Kalkulatory zostały stworzone z myślą o oszczędzeniu czasu na liczne przemyślenia oraz wyczerpujące obliczenia. Dzięki wpisaniu określonych kwot w kalkulator, efekty widzimy po jednym kliknięciu.
Leasing – na co i dla kogo?
Powiedzmy sobie szczerze – leasing zawsze opłacał się znacznie bardziej niż zakup jednorazowy. Z czego to wynika? Zanim odpowiemy na to pytanie, warto wziąć pod lupę wątek, co w ogóle możemy wziąć w leasing? Wiemy na pewno, że popularną praktyką jest branie w leasing aut czy sprzętów elektronicznych. Na tym jednak lista się nie kończy. Firmy budowlane czy remontowe często decydują się na leasing na specjalistyczny sprzęt. Przedsiębiorstwa medyczne w tym trybie nabywają specjalistyczny ekwipunek medyczny. Co więcej – leasing może dotyczyć nawet nieruchomości. Zasadniczo zatem nie ma tu zbyt wielu ograniczeń. Jeśli profil naszej działalności wiąże się z określoną branżą, to istnieje ogromna szansa, że sprzęt potrzebny na wykonywanie swojej pracy będziemy w stanie wziąć w leasing. Dotyczy to również maszyn rolniczych. Rolnictwo w polskim ujęciu biznesowym również traktowane jest jak działalność przemysłowa.
O czym warto napomkną, to fakt, że leasing nie musi być związany z prowadzeniem firmy. Idealnym przykładem są tutaj pojazdy. W przypadku nowych aut i profesjonalnych salonów motoryzacyjnych coraz częściej pojawia się opcja leasingu dla osób prywatnych, bez konieczności rozliczania się na firmę. Ma to o tyle duże znaczenie, że zwiększa możliwości pozyskania upragnionego auta przez osoby, które w standardowym trybie finansowym czy kredytowym nie byłyby w stanie poradzić sobie z takim zobowiązaniem.
Dlaczego leasing się opłaca?
Odpowiedź na powyższe pytanie jest niezwykle prosta: koszty leasingu są znacznie mniejsze niż w przypadku kredytów bankowych. Nierzadko warunki są również korzystniejsze. Nie da się nie wspomnieć także o licznych ulgach podatkowych w postaci odliczania raty leasingu od swojego podatku. Najwięcej korzyści można uzyskać w przypadku Lessingu, który nie kończy się posiadaniem określonego mienia. Jeśli zależy nam na flocie samochodów albo kilkunastu laptopach i wiemy, że co kilka lat będziemy zmieniać sprzęt, to taka formuła opłacania posiadanych dóbr jest po prostu najlepsza. Oczywiście sytuacja zmienia się nieco w przypadku chęci wykupienia przedmiotów leasingu – tu w skład wchodzi amortyzacja oraz kwestia jej finansowania. Natomiast obecnie w polskim prawie finansowym nie ma zbyt wielu rozwiązań, które w przypadku prowadzenia działalności opłacają się bardziej od leasingu.