Ile kosztuje ocieplenie domu? Materiały, robocizna, koszty dodatkowe

Marta Drzazga

04.01.2022

Według najnowszych danych w 2020 r. wydano ok. 90 tysięcy pozwoleń na budowę. Choć liczba ta zmniejszyła się w stosunku do lat ubiegłych, w Polsce wciąż powstaje sporo budynków mieszkalnych i użytkowych. Ich budowa, a później prace wykończeniowe, wiążą się z dużymi kosztami. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ocieplenie domu. Ceny różnią się w zależności od województwa i są ustalane indywidualnie na podstawie wielkości ocieplanej powierzchni oraz cen wybranych materiałów.

Ocieplenie domu – najczęściej wykorzystywane materiały i ich ceny

Efektywne ocieplenie domu wymaga użycia odpowiednich materiałów. Do najczęściej wybieranych rozwiązań należą styropian oraz wełna mineralna. Najtańszy, ale bardzo skuteczny wybór to płyty styropianowe. Są one dostępne w dwóch kolorach, które określają ich właściwości izolacyjne:

  • styropian biały (EPS) – najbardziej znany i powszechnie stosowany materiał. Standardowa grubość płyty to ok. 15 cm. Aby uzyskać optymalny efekt, nałożona warstwa powinna być ok. 20‒30% grubsza. Koszt paczki, w której znajdują się 4 płyty o łącznym wymiarze 4 m2, to ok. 70 zł;
  • styropian szary – swój kolor zawdzięcza grafitowi, a jego właściwości cieplne dorównują wełnie mineralnej. Jest cieńszy niż jego biały odpowiednik, a za paczkę podobnej wielkości trzeba zapłacić ok. 95 zł.

Bardzo dobrą propozycją jest wełna mineralna zwana też skalną. Jest to najsolidniejszy, a także najdroższy materiał ociepleniowy, który zapobiega tworzeniu się mostków termicznych. Jest dostępny w dużych rolkach w rozmiarze ok. 3,70 m2. Za jedną sztukę trzeba zapłacić ok. 130 zł. 

Do podstawowych surowców trzeba doliczyć koszt pozostałych elementów takich jak: zaprawa klejąca (ok. 25 zł/worek), siatka zbrojąca (ok. 10 zł/ m2), podkład gruntujący (ok. 20 zł/litr), farba (ok. 60 zł/5 litrów), tynk (ok. 20 zł/25 litrów).

Zainteresuje Cię: Ile kosztuje malowanie pokoju?

Ile kosztuje ocieplenie domu?

Ceny materiałów wskazują, że koszt ocieplenia domu jest dość wysoki. Szacuje się, że za samą robociznę trzeba zapłacić ok. 55‒65 zł/m2 w przypadku izolacji ze styropianu lub ok. 75‒85 zł/m2, jeśli użyta zostanie wełna mineralna. Profesjonalne firmy oferują kompleksowe usługi i w cenie za m2 zawarte są też materiały. W takiej sytuacji średni koszt ocieplenia styropianowego wyniesie ok. 165‒200 zł/m2. Za wykonanie warstwy izolacyjnej z wełny mineralnej trzeba będzie zapłacić ok. 210‒240 zł/m2

Dane wskazują, że najniższe ceny obowiązują w województwach lubelskim, lubuskim i podkarpackim. Najwięcej za wykonanie tej usługi wraz z materiałami trzeba zapłacić w województwach mazowieckim, małopolskim i zachodniopomorskim. Na ostateczną cenę wpływa nie tylko miejsce wykonywania prac wykończeniowych, lecz także wielkość budynku i jego specyfika. Z orientacyjnych obliczeń wynika, że koszt ocieplenia ścian w budynku o wielkości 200 m2 to ok. 60 tys. zł. Trzeba jednak pamiętać, że ostateczna cena ustalana jest indywidualnie.

Ocieplenie domu – koszty dodatkowe

Nałożenie warstwy izolacyjnej na ściany sprawia, że dom staje się ciepły i przytulny. Aby temperatura w domu cały czas była optymalna, a opłaty za ogrzewanie nie nadwyrężały domowego budżetu, warto zainwestować w dodatkowe rozwiązania. Podczas ocieplania budynku można zamontować parapety zewnętrzne, które skutecznie uszczelnią przestrzenie przy oknach. Średni koszt wykonania jednego parapetu to ok. 50‒70 zł, choć cena ta również zależy od wielu czynników.

Aby ocieplenie było 100% skuteczne, konieczne jest zabezpieczenie wszystkich miejsc, przez które potencjalnie może uciekać ciepło. Oprócz ścian zewnętrznych należy więc zadbać o takie elementy budynku jak:

  • dach,
  • ściany fundamentowe, 
  • podłoga na gruncie,
  • piwnica, 
  • strop na poddaszu. 

Polecanym rozwiązaniem jest również montaż lub wymiana okien na takie, które zatrzymują ciepło, a przy tym umożliwiają wygodne wietrzenie pomieszczeń. Usługi te zazwyczaj są kalkulowane razem z budową domu. Ocieplenie ścian zewnętrznych zazwyczaj jest wykonywane oddzielnie.

Zobacz też: Wymiana dachu - ile to kosztuje?

Dlaczego warto zainwestować w ocieplenie budynku?

Warstwa izolacyjna na budynku to spora inwestycja, która jednak dość szybko się zwraca. Wystarczy porównać roczne opłaty za zużycie prądu w ocieplanych oraz nieocieplanych budynkach. Szacuje się, że właściciele domu bez ocieplenia o wielkości 100 m2 będą musieli zapłacić za prąd ok. 4700 zł rocznie. Po wykonaniu efektywnej izolacji opłaty mogą zmniejszyć się nawet do 2300 zł za ten sam okres rozliczeniowy.

Jeszcze lepiej widać to na przykładzie zapotrzebowania energetycznego różnego rodzaju domów. Stary budynek pozbawiony warstwy izolacyjnej będzie potrzebował rocznie nawet 200 kwh/m2. Po wykonaniu ocieplenia styropianem lub watą mineralną wykorzystanie prądu może spaść nawet do 100 kwh/m2. Kompleksowo przygotowany budynek, w którym zabezpieczony jest każdy strategiczny element domu, potrzebuje zaledwie 15 kwh/m2 rocznie.

Jeśli inwestycja ta przekracza aktualne możliwości finansowe właściciela domu, może on skorzystać z dodatkowego zastrzyku gotówki. Często wybieranym rozwiązaniem jest duży kredyt gotówkowy, który pokryje wartość całej inwestycji. W przypadku, gdy do zaoszczędzonej sumy zabraknie kilku tysięcy, dobrym pomysłem jest złożenie wniosku o pożyczkę w instytucji finansowej takiej jak 10online.pl. Można otrzymać kwotę 4500 zł, którą należy spłacić jednorazowo w terminie do 31 dni.

Czy warto podjąć się samodzielnego ocieplania domu?

Samodzielne wykonanie ocieplenia jest oczywiście możliwe, jednak wymaga sporej wiedzy na temat materiałów oraz wykorzystywanych technologii. Osoba, która nie jest profesjonalistą w tej dziedzinie, będzie potrzebowała znacznie więcej czasu na samą pracę oraz poprzedzające ją działania przygotowawcze. W ten sposób można co prawda znacznie obniżyć ostateczny koszt, jednak trzeba doliczyć jeszcze takie czynności jak np. zbudowanie rusztowania.

Warto pamiętać, że przesadne oszczędności przy wykonywaniu ocieplenia mogą skutkować tym, że izolację trzeba będzie kłaść od nowa. Zlecenie wykonania warstwy izolacyjnej profesjonalistom daje gwarancję, że ocieplenie zostanie wykonane zgodnie ze sztuką, a w ścianach domu nie pojawią się niepotrzebne mostki termiczne. 

Przeczytaj również: Co to jest kredyt hipoteczny? Co warto wiedzieć?


Źródła:

  1. Cennik elewacji domów i prac elewacyjnych 2021, https://kb.pl/porady/cennik-elewacji-i-prac-elewacyjnych/ (dostęp 26.11.2021).
  2. Ile domów buduje się rocznie w Polsce, https://kb.pl/porady/ile-domow-buduje-sie-rocznie-w-polsce/ (dostęp 26.11.2021).
  3. Dobór odpowiedniego materiału do ocieplenia domu, https://budujemydom.pl/stan-surowy/termoizolacja/a/21607-jak-dobrac-odpowiedni-material-do-ocieplenia-domu (dostęp 26.11.2021).

Podobne artykuły

Niespodziewane wydatki

poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Szybka pożyczka online – czy da się ją uzyskać już w kilka minut?

Szybka pożyczka online – czym dokładnie jest? Słowo „pożyczka” występuje w języku polskim od wieków. Wiele osób stosuje je zamiennie ze słowem „kredyt” i kojarzy dość[...]

Niespodziewane wydatki

środa, 30 marca 2022

Koszt remontu łazienki – materiały, prace przygotowawcze, robocizna

Na ostateczny koszt remontu łazienki mają wpływ takie czynniki, jak: materiały, prace przygotowawcze, robocizna, zakup armatury oraz jej montaż. Ceny różnią się w zależności od województw,[...]

Niespodziewane wydatki

środa, 30 marca 2022

Ile kosztuje wesele? Podstawowe koszty i dodatkowe atrakcje

Z danych wynika, że młode pary wydają na organizację wesela ok. 40–60 tysięcy złotych. Na ostateczny koszt mają wpływ czynniki takie jak prestiż miejsca, w którym[...]Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie (02-220) przy ul. Łopuszańskiej 32, telefon 669 555 111. NIP: 7842426890, REGON: 300976329, sąd rejestrowy: Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego,
KRS: 0001022551. Kapitał zakładowy w wysokości 14 360 000 zł; adres strony internetowej: www.10online.pl, e-mail: kontakt@10online.pl.

Spółka działa w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim.
Pożyczkodawcą jest Dziesiątka Finanse S.A. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Reprezentatywny przykład dla pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.10online.pl: Całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 2500 zł; oprocentowanie stałe 20,50% całkowity koszt pożyczki 524,08 zł (w tym opłata przygotowawcza 122,52 zł, prowizja 250 zł, odsetki 151,56 zł); całkowita kwota do zapłaty 3024,08 zł, płatna w 3 miesięcznych ratach w wysokości 1 158,86 zł. Rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSO) dla tego przykładu wynosi 144.92% . Stan na dzień 01.02.2023r.

Administratorem danych osobowych jest Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Łopuszańskiej 32, 02-220 Warszawa. Wszelkie informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych, celów, w jakich są przetwarzane, podstaw prawnych przetwarzania, kategoriach odbiorców danych osobowych, okresie przetwarzania danych, konieczności lub dobrowolności podania danych osobowych i konsekwencjach ich niepodania, zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji i przysługujących uprawnieniach można znaleźć możesz w Polityce Prywatności.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Dziesiątka Finanse S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.
Wszelkie prawa do zawartości strony internetowej zastrzeżone dla Dziesiątka Finanse S.A.