Ile kosztuje wesele? Podstawowe koszty i dodatkowe atrakcje

Marta Drzazga

30.03.2022

Z danych wynika, że młode pary wydają na organizację wesela ok. 40–60 tysięcy złotych. Na ostateczny koszt mają wpływ czynniki takie jak prestiż miejsca, w którym odbywa się przyjęcie, oprawa muzyczna, liczba gości oraz dodatkowe atrakcje. Sprawdź, co trzeba uwzględnić w weselnym budżecie, a na czym można zaoszczędzić.

Ślub i wesele to nie tylko jedne z najważniejszych wydarzeń w życiu, lecz także ogromne przedsięwzięcie logistyczne i finansowe. Do podstawowych kosztów trzeba zaliczyć rezerwację lokalu – hotelu, restauracji lub domu weselnego – oraz zorganizowanie oprawy muzycznej w postaci DJ-a lub orkiestry. Oprócz tego młodzi muszą przygotować się na opłacenie takich usług jak przygotowanie dekoracji czy zamówienie tortu. Dodatkowe atrakcje dla gości, np. fotobudka, upominki dla gości czy profesjonalne usługi barmańskie również generują spore koszty. Nic więc dziwnego, że ślubny budżet często okazuje się wyższy niż szacowane widełki 40–60 tysięcy złotych. Na niektórych usługach można jednak sporo zaoszczędzić, bez szkody dla charakteru uroczystego dnia.

Podstawowe koszty wesela 

Wiele par przez wiele lat przygotowuje się do ślubu i wesela. Powodem jest konieczność zebrania sporej kwoty pieniędzy oraz długi czas oczekiwania na wolny termin w wybranej sali weselnej czy miejsce w kalendarzu polecanego zespołu muzycznego. Niektóre lokale i firmy przyjmują rezerwację nawet z dwuletnim wyprzedzeniem. To daje narzeczonym czas, aby dopiąć wszystko na ostatni guzik i zorganizować przyjęcie według wymarzonego scenariusza. 

Do podstawowych kosztów – które nie dotyczą bezpośrednio przyjęcia weselnego, ale nie można ich pominąć – zaliczają się: opłaty w urzędzie stanu cywilnego za sporządzenie aktu małżeństwa (84 zł) lub za organizację ceremonii w plenerze (1000 zł). Opłaty kancelaryjne, jeśli para decyduje się na ślub kościelny, wynoszą 200–1000 złotych. Do tego trzeba doliczyć suknię ślubną – cena kreacji panny młodej waha się w przedziale 1000–10 000 złotych, choć w zasadzie nie ma tutaj górnej granicy. Używana suknia z outletu kosztuje poniżej 1000 zł, a za najnowszy model z salonu lub z atelier znanego projektanta płaci się nawet kilkanaście tysięcy złotych. Nieco tańszy jest strój pana młodego, który zazwyczaj kosztuje 800–7000 złotych. Panowie zazwyczaj mniej inwestują w swój ślubny wizerunek, jednak nie jest to regułą. 

Do podstawowych kosztów związanych bezpośrednio z organizacją wesela należą:

 • Wynajęcie sali weselnej – cena zależy od liczby osób (podstawą do wszelkich wyliczeń jest opłata za osobę) oraz prestiżu miejsca, w którym organizowane jest przyjęcie. Najdroższe są hotele i restauracje położone w atrakcyjnych, romantycznych lokalizacjach, a także lokale w centrum miast. Można przyjąć, że cena wynajęcia sali powinna zamknąć się w przedziale 20–55 tysięcy złotych.
 • Dekoracja sali weselnej – usługi profesjonalnego florysty to ok. 1000–2000 złotych, choć za artystyczne kompozycje kwiatowe trzeba będzie zapłacić znacznie więcej. Niektóre sale weselne wliczają usługi dekoracyjne w koszt „talerzyka”.
 • Zakup tortu – tort weselny to jeden z podstawowych punktów programu. Jego cena to przeważnie 40–70 złotych za kilogram ciasta, a w ekskluzywnych cukierniach koszt wynosi ok. 100 zł/kg. Za 10-kilogramowy tort, który będzie idealny na wesele na 100 osób, trzeba więc zapłacić 400–1000 złotych.
 • Zespół muzyczny lub DJ – cena oprawy muzycznej, bez której trudno wyobrazić sobie udane przyjęcie weselne, zależy od prestiżu danego wykonawcy. Orkiestra oferująca muzykę na żywo połączoną z usługami wodzireja to koszt nawet 10 000 złotych. Średnio ok. 2000–5000 złotych trzeba zapłacić DJ-owi
 • Usługi foto–wideo – firmy, które dokumentują przyjęcia weselne w formie filmów i zdjęć, zazwyczaj życzą sobie ok. 5000–7000 tysięcy złotych. Wysoka cena związana jest m.in. z profesjonalnym przygotowaniem materiału. 

Ile kosztuje „talerzyk” na wesele?

Za popularnym określeniem „talerzyk” na wesele kryje się po prostu cena za pełne wyżywienie jednego gościa na przyjęciu. Jego koszt zależy od wybranego menu – im bardziej wyszukane i wykwintne dania, tym więcej trzeba zapłacić za „talerzyk”. W weselnym jadłospisie oferowanym przez restauracje lub kuchnie sal weselnych znajduje się przeważnie 5 dań gorących oraz wybrane przekąski na zimno. Właściciele sal najczęściej ustalają kilka pakietów, od standardowego, po bardziej ekskluzywny. Szczegóły menu można ustalić indywidualnie. Szacuje się, że za weselny „talerzyk” trzeba zapłacić 150–500 złotych. Wyższej ceny należy spodziewać się wtedy, gdy w karcie dań znajdują się takie specjały jak tatar czy kawior. 

Przeczytaj również: Koperta na wesele – jaka kwota powinna się w niej znaleźć?

Dodatkowe usługi – ile kosztuje barman na wesele?

Wśród dodatkowych atrakcji, na które często decydują się narzeczeni, jest wynajęcie fotobudki (koszt to ok. 200 złotych za godzinę) lub zorganizowanie opieki animatora dziecięcego (ok.100–200 złotych za godzinę), jeśli w przyjęciu uczestniczy duża grupa dzieci. W ostatnich latach popularnym urozmaiceniem wesela jest profesjonalna obsługa barmańska, dzięki której goście mogą skosztować drinków według oryginalnej receptury. Jeśli w przyjęciu uczestniczy 100 osób, trzeba nastawić się na wydatek rzędu 3000–6000 złotych, a do tej sumy należy doliczyć zakup drogich alkoholi. Inne ciekawe propozycje to wiejski lub słodki stół, za który płaci się dodatkowo 1000–2000 złotych. 

Państwo młodzi często przygotowują drobne upominki dla swoich gości. Najczęściej są to:

 • magnesy ze zdjęciem pary młodej i datą ślubu – ok. 5 zł/szt.,
 • cukierki ze zdjęciem młodej pary – ok. 35 zł/kg,
 • czekoladka z nadrukiem – ok. 5 zł/szt.,
 • zakładka do książki – ok. 2 zł/szt.

Ile kosztuje wesele na 100 osób?

Koszt przyjęcia dla 100 osób zazwyczaj mieści się w granicach 40–55 tysięcy złotych. Młoda para, która zdecyduje się na okrojone menu, zrezygnuje z większości usług dodatkowych lub zleci ich wykonanie po znajomości, może zapłacić nawet 20 tysięcy złotych. Na niskobudżetowe przyjęcie łatwiej oszczędzić, a o brakującą kwotę można zwrócić się do firmy pożyczkowej, takiej jak 10online.pl. 

Koszt wesela – jak go zmniejszyć?

Istnieje wiele sposobów, aby znacznie zmniejszyć koszt przyjęcia weselnego. Oto kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym można sporo zaoszczędzić, bez szkody dla prestiżu imprezy:

 • suknia z wypożyczalni zamiast z salonu,
 • fantazyjnie ułożone słodycze zamiast słodkiego stołu,
 • samodzielnie upieczone muffinki zamiast tortu weselnego,
 • nauka pierwszego tańca z filmików instruktażowych na YouTube zamiast drogiego kursu u profesjonalisty,
 • DJ zamiast muzyki na żywo,
 • krótki film ślubny zamiast kilkugodzinnej wideo relacji,
 • okrojenie listy gości,
 • wybór zwyczajnych sklepów z bielizną i dodatkami zamiast marek typowo ślubnych,
 • samodzielna dekoracja sali weselnej.

Wesele to drogie przedsięwzięcie, a ceny w branży ślubnej są bardzo zróżnicowane. Dzięki dokładnemu planowaniu oraz przemyślanym decyzjom można zredukować ślubne wydatki.

Zainteresuje Cię: Pożyczka na święta – szybka, bezpieczna i wygodna do spłacenia


Źródła:

 1. Ile zapłacisz za ślub i wesele w 2022? Poznaj najnowsze dane! [Raport Wedding Dream] https://weddingdream.com/ile-zaplacisz-za-slub-i-wesele-w-2022-poznaj-najnowsze-dane-raport-wedding-dream/ (dostęp z 7.03.2022)
 2. Gdy nie stać nas na huczne wesele… kredyt na, a może pożyczka?https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/kredyt-na-wesele/ccjznm4 (dostęp z 7.03.2022)
 3. Ile kosztuje ślub? https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/jakie-sa-koszty-slubu-i-wesela/6xfn1pt (dostęp z 7.03.2022

Podobne artykuły

Niespodziewane wydatki

poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Szybka pożyczka online – czy da się ją uzyskać już w kilka minut?

Szybka pożyczka online – czym dokładnie jest? Słowo „pożyczka” występuje w języku polskim od wieków. Wiele osób stosuje je zamiennie ze słowem „kredyt” i kojarzy dość[...]

Niespodziewane wydatki

środa, 30 marca 2022

Koszt remontu łazienki – materiały, prace przygotowawcze, robocizna

Na ostateczny koszt remontu łazienki mają wpływ takie czynniki, jak: materiały, prace przygotowawcze, robocizna, zakup armatury oraz jej montaż. Ceny różnią się w zależności od województw,[...]

Niespodziewane wydatki

wtorek, 4 stycznia 2022

Koszt wizyty u weterynarza –‌ na jakie wydatki się przygotować?

Zwierzęta –‌ podobnie jak ludzie –‌ raz na jakiś czas muszą poddać się szczepieniom lub szczegółowym badaniom kontrolnym. Usługi weterynaryjne obejmują też sytuacje nagłe, gdy czworonożny[...]Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie (02-220) przy ul. Łopuszańskiej 32, telefon 669 555 111. NIP: 7842426890, REGON: 300976329, sąd rejestrowy: Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego,
KRS: 0001022551. Kapitał zakładowy w wysokości 14 360 000 zł; adres strony internetowej: www.10online.pl, e-mail: kontakt@10online.pl.

Spółka działa w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim.
Pożyczkodawcą jest Dziesiątka Finanse S.A. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Reprezentatywny przykład dla pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.10online.pl: Całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 2500 zł; oprocentowanie stałe 20,50% całkowity koszt pożyczki 524,08 zł (w tym opłata przygotowawcza 122,52 zł, prowizja 250 zł, odsetki 151,56 zł); całkowita kwota do zapłaty 3024,08 zł, płatna w 3 miesięcznych ratach w wysokości 1 158,86 zł. Rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSO) dla tego przykładu wynosi 144.92% . Stan na dzień 01.02.2023r.

Administratorem danych osobowych jest Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Łopuszańskiej 32, 02-220 Warszawa. Wszelkie informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych, celów, w jakich są przetwarzane, podstaw prawnych przetwarzania, kategoriach odbiorców danych osobowych, okresie przetwarzania danych, konieczności lub dobrowolności podania danych osobowych i konsekwencjach ich niepodania, zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji i przysługujących uprawnieniach można znaleźć możesz w Polityce Prywatności.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Dziesiątka Finanse S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.
Wszelkie prawa do zawartości strony internetowej zastrzeżone dla Dziesiątka Finanse S.A.