Jak zarządzać budżetem domowym? Praktyczne wskazówki

Marta Drzazga

30.03.2022

Efektywne zarządzanie budżetem domowym wymaga przede wszystkim systematyczności oraz praktycznych narzędzi. Niektórzy używają aplikacji mobilnej, inni wolą tradycyjny zeszyt lub tabelkę w Excelu. Dokładna analiza wydatków stałych oraz nieregularnych pozwoli zobaczyć obszary, w których można sporo zaoszczędzić. 

Najnowsze dane wskazują, że aż 44% Polaków nie ma na koncie żadnych oszczędności. W praktyce oznacza to, że blisko połowa Polaków żyje „od pierwszego do pierwszego”. Powodem takiego stanu rzeczy mogą być zbyt niskie zarobki, galopująca inflacja lub brak odpowiedniego planowania budżetu domowego. Na szczęście jest wiele sposobów, aby skutecznie zarządzać domowymi finansami, nawet jeśli nie są to duże kwoty. Wystarczy przyjrzeć się miesięcznym wydatkom i znaleźć obszary, w których można zaoszczędzić. Być może przyszedł czas na zmianę sklepu spożywczego, operatora komórkowego lub połączenie usług telekomunikacyjnych w jeden, korzystniejszy pakiet.

Budżet domowy – co to jest?

Aby efektownie rozporządzać finansami i rozpocząć oszczędzanie, trzeba najpierw dokładnie określić, czym jest budżet domowy. Najprościej mówiąc, są to podstawowe oraz dodatkowe dochody miesięczne pracujących członków rodziny. Czasem do tej kwoty wliczają się świadczenia socjalne (np. 500+), okolicznościowe dodatki do pensji, takie jak trzynasta pensja, dofinansowanie wypoczynku „wczasy pod gruszą” lub premie uznaniowe. Niekiedy do tej sumy dochodzą też stypendia naukowe dzieci albo jednorazowe zastrzyki gotówki: zwrot podatku, spadek, wypłata ubezpieczenia czy jednorazowe zapomogi, które w państwowych zakładach pracy wypłacane są np. z okazji narodzin dziecka. 

Zarządzanie budżetem domowym – jakich narzędzi używać?

Budżet domowy najlepiej planować raz na miesiąc. Taka częstotliwość na pewno nie będzie zbyt uciążliwa dla domowników, a poza tym pomoże uwzględnić okolicznościowe dodatki do pensji lub ewentualne zmiany w miesięcznym wynagrodzeniu. Zarządzenie domowymi finansami wymaga systematyczności, jednak nie musi być skomplikowane czy czasochłonne. Wystarczy wybrać odpowiednie narzędzie, które pomoże w skutecznym przeanalizowaniu wydatków i znalezieniu obszarów na oszczędności. Należą do nich m.in.:

  • Zeszyt i kalkulator – zwolennicy tradycyjnych metod chcą mieć wszystko na papierze. W ich przypadku planowanie budżetu domowego może polegać na zapisywaniu wszystkich wydatków w przeznaczonym do tego notatniku oraz dokonywaniu niezbędnych obliczeń za pomocą kalkulatora. W takim zeszycie znajdują się przede wszystkim niezbędne miesięczne wydatki, a bardziej skrupulatne osoby notują tam każde zakupy spożywcze. Rozwiązanie to ma jednak pewne braki – nawet najdokładniejsze notatki nie pozwolą na stworzenie zestawień, które pomogłyby w szybkiej identyfikacji obszarów, gdzie można znaleźć miejsce na oszczędności. 
  • Arkusz w Excelu – popularny program dostępny dla większości użytkowników komputerów pomoże w stworzeniu wygodnego arkusza kalkulacyjnego, który automatycznie policzy wszystkie wydatki. Narzędzie to daje możliwość stworzenia diagramów oraz zestawień, dzięki którym łatwo zobaczyć, na jakie cele gospodarstwo domowe przeznacza zbyt dużo pieniędzy. 
  • Aplikacja mobilna – to nowoczesne narzędzie, które pozwala śledzić bieżące wydatki i efektywnie planować miesięczny budżet. Dostępne są także szybkie analizy, dzięki którym można opracować błyskawiczny plan na oszczędzanie. Do wyboru jest kilka bezpłatnych aplikacji tego typu, których zainstalowanie trwa zaledwie kilka sekund. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest duża liczba dodatkowych funkcji, a także wygoda – w przeciwieństwie do papierowego zeszytu, aplikację można mieć zawsze przy sobie i notować wszystkie wydatki na bieżąco. 

Zainteresuje Cię: Malowanie ścian zdrożało

Planowanie budżetu domowego

Planowanie budżetu domowego to rutynowa czynność, którą opłaca się wypracować. Jest to prosty sposób, aby na koncie w końcu pojawiły się oszczędności. W zarządzaniu rodzinnymi finansami trzeba uwzględnić takie kategorie, jak: miesięczne opłaty (opłaty za mieszkanie, rachunki za media), zakupy spożywcze, a także wydatki nieregularne i nieplanowane. 

Miesięczne opłaty

Miesięczne opłaty za czynsz, media, wodę i elektryczność to kwota, którą w pierwszej kolejności należy uwzględnić w domowym budżecie. Do tej kategorii wydatków zaliczają się także zobowiązania finansowe. Wysokość czynszu za mieszkanie czy miesięczna rata kredytu raczej nie podlegają negocjacji – choć oczywiście mogą ulec zmianie – jednak rachunki za wodę i elektryczność naliczane są według zużycia. Z tego powodu warto zweryfikować swoje codzienne nawyki – gasić niepotrzebne światła, wyłączać grzejniki elektryczne i zrezygnować ze zmywania ręcznego na rzecz zmywarek, które pobierają mniej wody. 

Zakupy spożywcze

Rozsądne planowanie zakupów spożywczych to olbrzymi krok w stronę oszczędzania. W pierwszej kolejności trzeba ograniczyć jedzenie na mieście – nie chodzi o to, aby całkowicie zrezygnować z kawy na wynos w ulubionej kawiarni, ale o to, by czynność ta nie stała się rutyną. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest planowanie tygodniowego jadłospisu, które zapobiega kupowaniu nadprogramowych ilości jedzenia i marnowaniu go. Czasem warto też zmienić sklep na taki, który oferuje korzystniejsze ceny.

Wydatki nieregularne

Dobrze zaplanowany budżet domowy musi uwzględniać nieregularne wydatki, takie jak zakup ubrań, obuwia, książek dla dzieci lub wizyty w salonie fryzjerskim. Aby łatwiej kontrolować swoje finanse, warto co miesiąc przeznaczyć na nie określoną kwotę miesięcznie.

Nieplanowane wydatki

Ból zęba lub awaria samochodu może zdarzyć się w każdym momencie. Z tego powodu w budżecie domowym musi znaleźć się miejsce na nieprzewidziane wydatki. Warto stworzyć sobie „poduszkę finansową”, czyli pewien zapas oszczędności, który pozwoli czuć się bezpiecznie w sytuacjach kryzysowych. Innym rozwiązaniem może okazać się dodatkowy zastrzyk gotówki oferowany przez takie firmy jak 10online.pl. 

Budżet domowy – sprawdzone sposoby na oszczędzanie

Aby rozpocząć oszczędzanie, warto zacząć od wdrożenia w życie kilku dobrych praktyk. Oto przykładowe propozycje:

  • urządzenia energooszczędne pomagają zmniejszyć rachunki za prąd,
  • za media (TV, telefon, Internet) można płacić mniej, wybierając pakiet połączonych usług telekomunikacyjnych w korzystniejszej cenie,
  • sporządzanie listy produktów pomoże uniknąć spontanicznych wydatków; co więcej, warto poświęcić kilka minut tygodniowo na przejrzenie gazetek promocyjnych, w których znajdują się najświeższe informacje o aktualnych okazjach cenowych,
  • aby zredukować wydatki nieregularne, warto korzystać z kart podarunkowych i kodów rabatowych, można znaleźć je np. na specjalnych stronach internetowych z kuponami.

Planowanie budżetu domowego nie jest trudne. Wystarczy odrobina dobrych chęci, aby na koncie – zamiast debetu – pojawiły się oszczędności.

Przeczytaj również: Oszczędności przy wymianie opon


Źródła:

  1. Jakie oszczędności mają Polacy i jak inwestują. Raport, https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/jakie-oszczednosci-maja-polacy-i-jak-inwestuja-raport/rgnw6nk (dostęp z 14.03.2022)
  2. Rodzinne budżety wywołują coraz większy stres. Jedna trzecia Polaków nie ma poduszki finansowej, https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/budzet-domowy/oszczedzanie-pieniedzy-domowe-finanse-a-stres-polakow/1s0274v (dostęp z 14.03.2022)
  3. Ile oszczędza przeciętny Polak? https://www.newsweek.pl/styl-zycia/ile-oszczedza-polak/pcwj9sh (dostęp z 14.03.2022).

Podobne artykuły

Poradnik pożyczkowy

piątek, 26 sierpnia 2022

Pożyczka dla młodych – już od 18 lat?

Młodzi ludzie mają swoje potrzeby, które potrafią poważnie nadwyrężyć niejeden portfel. Dużo nauki i zwykle brak dyspozycji pracy na pełen etat sprawiają, że coraz częściej sięgają[...]

Poradnik pożyczkowy

środa, 24 sierpnia 2022

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt/pożyczkę?

W dobie coraz większej popularności internetowych przestępstw nie ma nic dziwnego w tym, że chcemy sprawdzić, czy ktoś nie wziął na nas kredytu lub pożyczki. Jak[...]

Poradnik pożyczkowy

poniedziałek, 22 sierpnia 2022

Kalkulator pożyczek – czym jest i jak może Ci pomóc?

Ludzie coraz częściej korzystają z szybkich pożyczek. Galopująca inflacja, drożejące produkty i usługi sprawiają, że koszty życia są coraz większe, niestety – w przeciwieństwie do zarobków.[...]Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie (02-220) przy ul. Łopuszańskiej 32, telefon 669 555 111. NIP: 7842426890, REGON: 300976329, sąd rejestrowy: Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego,
KRS: 0001022551. Kapitał zakładowy w wysokości 14 360 000 zł; adres strony internetowej: www.10online.pl, e-mail: kontakt@10online.pl.

Spółka działa w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim.
Pożyczkodawcą jest Dziesiątka Finanse S.A. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Reprezentatywny przykład dla pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.10online.pl: Całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 2500 zł; oprocentowanie stałe 20,50% całkowity koszt pożyczki 524,08 zł (w tym opłata przygotowawcza 122,52 zł, prowizja 250 zł, odsetki 151,56 zł); całkowita kwota do zapłaty 3024,08 zł, płatna w 3 miesięcznych ratach w wysokości 1 158,86 zł. Rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSO) dla tego przykładu wynosi 144.92% . Stan na dzień 01.02.2023r.

Administratorem danych osobowych jest Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Łopuszańskiej 32, 02-220 Warszawa. Wszelkie informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych, celów, w jakich są przetwarzane, podstaw prawnych przetwarzania, kategoriach odbiorców danych osobowych, okresie przetwarzania danych, konieczności lub dobrowolności podania danych osobowych i konsekwencjach ich niepodania, zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji i przysługujących uprawnieniach można znaleźć możesz w Polityce Prywatności.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Dziesiątka Finanse S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.
Wszelkie prawa do zawartości strony internetowej zastrzeżone dla Dziesiątka Finanse S.A.