Płatności w obcych walutach sprawiają, że włosy jeżą Ci się na głowie? Nic dziwnego. Śledzenie kursów i wymiana gotówki w kantorze mogą stwarzać problemy podczas zagranicznych wyjazdów. Z pomocą przychodzi wówczas karta walutowa, która pozwala w wygodny sposób płacić bezgotówkowo w walucie obcej. Dzięki niej możesz szybko skorzystać ze środków zgromadzonych na rachunku bankowym, gdy tylko będą potrzebne. Dowiedz się więcej o tym, jak działa karta walutowa i na co zwrócić uwagę przy wyborze tej najlepszej.
Jak działa karta walutowa?
Podobnie jak każda karta debetowa, tak również karta walutowa służy do dokonywania płatności bezgotówkowych. Podczas zagranicznego wyjazdu lub zakupów w zagranicznym sklepie internetowym skorzystanie ze zwykłej karty debetowej jest możliwe, choć wiąże się z dodatkowymi kosztami. Każda transakcja w walucie obcej powoduje konieczność przeliczenia kwot po aktualnym kursie, a to implikuje automatyczne naliczenie prowizji przy każdej takiej płatności. Karta walutowa pozwala więc uniknąć wysokich kosztów przewalutowania, a przy tym umożliwia swobodniejsze korzystanie z gotówki w kraju i za granicą.
Karta walutowa posiada najczęściej przypisany rachunek w walucie obcej, który umożliwia szybką transakcję bezgotówkową w wybranej walucie obcej. Podczas takiej transakcji karta sama wybiera odpowiedni rachunek bankowy i to z niego przeksięgowywane są środki pieniężne na konto sprzedawcy. Niektóre karty walutowe mają możliwość automatycznego przewalutowywania, co sprawia, że płatności w obcych walutach są jeszcze prostsze. Takie rozwiązanie nie wymaga posiadania dodatkowego rachunku dla waluty innej niż krajowa.
Kiedy karta walutowa jest przydatna?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, kiedy warto skorzystać z karty walutowej. To rozwiązanie jest przydatne w wielu sytuacjach. Na co dzień większość transakcji dokonywanych jest w walucie krajowej. Wówczas karta debetowa, którą można dokonać transakcji bezgotówkowej w złotówkach, jest wystarczająca. Karta walutowa okazuje się przydatna podczas zagranicznego wyjazdu. W zależności od celu podróży warto wybrać taką walutę, która umożliwi dokonywanie płatności za nocleg, wyżywienie czy korzystanie z lokalnych atrakcji turystycznych na miejscu.
Nie trzeba jednak wyjeżdżać, aby karta walutowa była przydatnym środkiem płatniczym. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z niej podczas zakupów internetowych. Karta walutowa umożliwia wygodne dokonywanie zakupów w zagranicznych sklepach na korzystnych warunkach. Dzięki niej koszty transakcyjne obniżone są do minimum, a w niektórych ofertach są równe zeru. Decyzję o skorzystaniu z karty walutowej można podjąć również wcześniej, jeszcze zanim stanie się ona niezbędna. Dokonywanie transakcji w walucie krajowej będzie możliwe na tych samych zasadach jak w przypadku karty debetowej, a w razie potrzeby karta stanie się również środkiem płatniczym w walucie obcej. Wszystko to sprawia, że karta płatnicza walutowa staje się narzędziem, które znacząco ułatwia codzienne życie coraz większej liczbie osób.
Karta walutowa – co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Wygodna i szybka płatność w obcej walucie to nie wszystko, co ma do zaoferowania karta walutowa. Korzyści z posługiwania się nią jest znacznie więcej. Przede wszystkim jest to rozwiązanie, które pomoże zaoszczędzić gotówkę na korzystniejszym spreadzie, czyli różnicy kursowej. W stacjonarnym kantorze wynosi ona od 10 do 20 groszy, co przy wielu transakcjach w walutach obcych może generować spore koszty związane z przewalutowaniem. Karta walutowa umożliwia osiągnięcie różnicy kursowej na poziomie od 6 do 10 groszy, co przy częstych transakcjach w walutach obcych może przynieść znaczące oszczędności.
Klienci banków mogą wybrać walutę, w której będą dokonywać płatności bezgotówkowych. Poza złotówką, która jest traktowana jako waluta bazowa, karta walutowa umożliwi rozliczenia w euro, dolarach czy funtach brytyjskich. W zależności od zapotrzebowania można wybrać kartę płatniczą z jedną lub kilkoma walutami obcymi. Wybór zależy przede wszystkim od bieżącego zapotrzebowania oraz indywidualnych preferencji. Karta walutowa może więc być uniwersalnym środkiem płatniczym, który pozwala dokonywać transakcji bezgotówkowych niemal na całym świecie.
Karta multiwalutowa – co to takiego?
Jedna waluta obca to za mało, by móc podróżować bez martwienia się o wymianę gotówki. Karta multiwalutowa umożliwia dokonywanie transakcji płatniczych w wielu walutach. Coraz więcej klientów decyduje się na korzystanie z tego typu karty, ponieważ daje ona prawdziwą elastyczność finansową. Szybka zmiana planów czy przesiadka podczas długiej podróży samolotem to już nie problem. Środki zgromadzone na karcie multiwalutowej będą zawsze dostępne, dzięki czemu klient nie musi podejmować decyzji, która waluta będzie mu najbardziej potrzebna w przyszłości. Może swobodnie korzystać z kilku z nich za pomocą jednej karty.
Przeczytaj również: Pożyczka dla młodych
Najlepsza karta walutowa – jak wybrać?
Podobnie jak każdy produkt na rynku finansowym, tak również karty walutowe różnią się między sobą funkcjonalnością. Jak wybrać najlepszą kartę walutową? Na początek warto sprawdzić, czym różnią się oferty kart walutowych i jakie rozwiązania są najbardziej istotne. Oto cechy, które powinna mieć najlepsza karta walutowa:
- niskie koszty transakcyjne,
- obsługa płatności w wielu walutach,
- opcja automatycznego przewalutowywania,
- funkcja karty wirtualnej do zakupów online,
- niskie koszty prowadzenia konta walutowego lub ich brak,
- promocje i bonusy dla użytkownika karty.
Obecnie dziewięć banków w Polsce ma w swojej ofercie kartę walutową. Są to: Alior Bank, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Pekao SA, PKO BP oraz Santander Bank. Oprócz banków komercyjnych również inne instytucje finansowe mogą mieć w swojej ofercie karty walutowe. Warto o nich pamiętać, ponieważ ich propozycja bywa korzystniejsza i lepiej dopasowana do potrzeb klienta indywidualnego niż karty walutowe banków komercyjnych.
Karta walutowa jest niezwykle przydatnym środkiem płatniczym, który rozszerza funkcjonalność tradycyjnej karty debetowej. W zależności od oferty karta walutowa umożliwia transakcje w jednej lub wielu walutach obcych na warunkach korzystniejszych niż w kantorze. Dzięki temu pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze podczas zagranicznych podróży. Karta walutowa przyda się również podczas zakupów w sklepach internetowych oraz rozliczeń w walucie innej niż krajowa. Jest to produkt, który umożliwia łatwy i elastyczny dostęp do środków pieniężnych, dlatego cieszy się on dużym zainteresowaniem klientów banków i pozabankowych instytucji finansowych.
Zainteresuje Cię: Pozytywna historia kredytowa