Koperta na wesele – jaka kwota powinna się w niej znaleźć?

Marta Drzazga

07.12.2021

Organizacja ślubu i wesela to czas, kiedy przed narzeczonymi staje wiele dylematów. Wybór sali weselnej, przymiarki sukni ślubnej i garnituru, ustalenie listy gości – to tylko niektóre kwestie spędzające sen z powiek przyszłym małżonkom. Jak się okazuje, zaproszeni goście też nie zawsze mogą spać spokojnie. Wielu z nich zastanawia się, ile dać w kopercie na ślub. Na największe kwoty decydują się członkowie najbliższej rodziny – rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, rodzice chrzestni. W przypadku dalszej rodziny lub znajomych suma jest zazwyczaj mniejsza.

Koperty na wesele – skąd się wziął ten zwyczaj?

Ceny w branży ślubnej cały czas idą w górę. Wynajęcie sali weselnej to koszt 200–400 zł za osobę, czyli tzw. talerzyk. Fotografowie z dobrymi referencjami wyceniają swoje usługi przynajmniej na 2000 zł. Uszycie lub dopasowanie sukni ślubnej w salonie może kosztować ok. 6000 zł. To tylko kilka usług, na które zazwyczaj decyduje się młoda para. Do tego dochodzą zaproszenia, samochód, zespół muzyczny, a łączny koszt organizacji ślubu i wesela sięga kilkudziesięciu tysięcy złotych. Rodzina i znajomi zdają sobie z tego sprawę, dlatego często wręczają młodej parze w ramach prezentu ślubnego koperty z pieniędzmi zamiast np. prezentów rzeczowych.

Zwyczaj dawania kopert jako ślubnego prezentu istnieje od dawna, ale dopiero nowoczesne wesela dały mu medialny rozgłos. Taki prezent wyraża przede wszystkim życzenie, aby młoda para miała łatwiejszy start i na początku nowej drogi życia nie musiała martwić się o finanse. W dobrym tonie jest, aby goście weselni pokryli koszt swoich „talerzyków”. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma tu ścisłych wytycznych, a wartość prezentu zależy m.in. od charakteru relacji pary młodej z danym gościem i jego sytuacji materialnej.

Ile dać na wesele? Najbliższa rodzina

Najbliższa rodzina – a więc rodzice, dziadkowie i rodzeństwo – również zastanawiają się, ile dać na wesele, aby ułatwić nowożeńcom start na nowej drodze życia. Bliscy starają się, aby prezent ślubny był w pełni trafiony, praktyczny i rzeczywiście przydał się młodej parze. Wybierają zazwyczaj jedną z trzech opcji:

  • Prezent – jest to przeważnie wartościowy przedmiot, którego wybór został wcześniej uzgodniony z młodą parą. Najczęściej to sprzęt gospodarstwa domowego lub urządzenia elektroniczne, które będą stanowić wyposażenie mieszkania nowożeńców.
  • Koperta – najbliższa rodzina zazwyczaj nie sugeruje się ceną weselnego „talerzyka”, ale chce znacznie hojniej obdarować nowożeńców. Są to kwoty – w zależności od sytuacji finansowej – powyżej 1000 zł. 
  • Prezent i koperta – bliscy czasem decydują się na prezent złożony z dwóch elementów: praktycznego przedmiotu oraz koperty. Mogą to być np. wcześniej wybrany przez państwa młodych zestaw wysokiej jakości garnków i 500 zł w kopercie. Jeśli prezent materialny ma charakter czysto symboliczny, do koperty zazwyczaj trafia większa suma pieniędzy. 

Należy również pamiętać, że członkowie najbliższej rodziny często partycypują w kosztach ślubu i wesela. Jeśli rodzice zdecydowali się np. finansować koszt sali weselnej, nie należy od nich wymagać grubej koperty. 

Ile dają chrzestni na wesele?

Rodzice chrzestni to bardzo ważni goście na ślubie i weselu. Bez względu na to, czy formalnie należą do rodziny państwa młodych, czy też nie, w kwestii prezentu traktowani są na równi z najbliższymi. Chrzestni nie uczestniczą w kosztach organizacji ślubu i wesela – choć nie należy wykluczać takiej możliwości. W dobrym tonie będzie zatem, jeśli do koperty włożą ok. 1000 zł. Jeśli sytuacja finansowa na to pozwala, kwota pieniężnego prezentu może być wyższa. 

Gdy sytuacja materialna nie jest najlepsza, a chrzestni nie chcą zawieść oczekiwań młodej pary, można skorzystać z wyjścia awaryjnego. Szybkie pożyczki przez Internet to wygodne rozwiązanie, które nie wymaga wielu formalności. Np. można pożyczyć 2000 zł i spłacić tę sumę w równych, tygodniowych ratach wynoszących 137 zł w czasie 20 tygodni (ok. 5 miesięcy).

Ile dać na wesele? Dalsza rodzina, świadkowie, znajomi

Od dalszych krewnych i znajomych nie sposób wymagać drogich prezentów i grubych kopert. Można jednak określić minimum, które powinno znaleźć się w kopertach od takich gości, zwłaszcza jeśli biorą oni udział w przyjęciu weselnym. Zwyczajowo powinno się dać 200–300 zł od osoby, czyli 400–600 zł za parę. Należy jednak pamiętać, że nie są to sztywne zasady. 

Innym dylematem jest także pytanie, ile dać na wesele jako świadek. Jeśli w tej roli występuje osoba z najbliższej rodziny, w kopercie może znaleźć się większa kwota (np. 1000 zł). W przypadku, gdy tę funkcję pełnią przyjaciele lub znajomi, koperta nie musi być gruba. Świadkowie zasługują na „ulgowe” traktowanie w kwestii prezentu, ponieważ pomagają w kwestiach organizacyjnych, poświęcają swój czas i nierzadko w dużym stopniu finansują wieczory panieńskie i kawalerskie.

Zainteresuje Cię: Ile kosztuje wymiana szybki w telefonie?

Ile dać na ślub bez wesela?

Nie każdy z gości zaproszonych na ślub będzie uczestniczył również w przyjęciu weselnym. Chociażby z tego powodu takie osoby mogą bardziej na luzie podejść do kwestii kopert i prezentów ślubnych. Goście zaproszeni na sam ślub zazwyczaj dają w prezencie kwiaty, wino lub inny symboliczny upominek i kopertę z zawartością, na jaką aktualnie pozwala ich domowy budżet.

Koperta czy prezent?

Wielu gości weselnych zadaje sobie pytanie, czy w prezencie ślubnym podarować kopertę z pieniędzmi, czy rzeczowy upominek. Niektóre młode pary chcą ułatwić gościom zadanie i udostępniają listę prezentów online, która umożliwia zarezerwowanie kupna danego przedmiotu. Dzięki temu prezenty nie powtarzają się i można uniknąć nietrafionych podarunków.

Rzeczowy prezent i kopertę można oczywiście połączyć. Wszystko zależy od możliwości oraz pomysłowości zaproszonych osób. Wartościowe są także prezenty wykonane lub zaprojektowane samodzielnie, nawet jeśli ich obiektywna wartość pieniężna nie jest imponująca.

Przeczytaj również: Ile kosztuje przegląd samochodu? 

Podobne artykuły

Niespodziewane wydatki

poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Szybka pożyczka online – czy da się ją uzyskać już w kilka minut?

Szybka pożyczka online – czym dokładnie jest? Słowo „pożyczka” występuje w języku polskim od wieków. Wiele osób stosuje je zamiennie ze słowem „kredyt” i kojarzy dość[...]

Niespodziewane wydatki

środa, 30 marca 2022

Koszt remontu łazienki – materiały, prace przygotowawcze, robocizna

Na ostateczny koszt remontu łazienki mają wpływ takie czynniki, jak: materiały, prace przygotowawcze, robocizna, zakup armatury oraz jej montaż. Ceny różnią się w zależności od województw,[...]

Niespodziewane wydatki

środa, 30 marca 2022

Ile kosztuje wesele? Podstawowe koszty i dodatkowe atrakcje

Z danych wynika, że młode pary wydają na organizację wesela ok. 40–60 tysięcy złotych. Na ostateczny koszt mają wpływ czynniki takie jak prestiż miejsca, w którym[...]Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie (02-220) przy ul. Łopuszańskiej 32, telefon 669 555 111. NIP: 7842426890, REGON: 300976329, sąd rejestrowy: Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego,
KRS: 0001022551. Kapitał zakładowy w wysokości 14 360 000 zł; adres strony internetowej: www.10online.pl, e-mail: kontakt@10online.pl.

Spółka działa w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim.
Pożyczkodawcą jest Dziesiątka Finanse S.A. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Reprezentatywny przykład dla pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.10online.pl: Całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 2500 zł; oprocentowanie stałe 20,50% całkowity koszt pożyczki 524,08 zł (w tym opłata przygotowawcza 122,52 zł, prowizja 250 zł, odsetki 151,56 zł); całkowita kwota do zapłaty 3024,08 zł, płatna w 3 miesięcznych ratach w wysokości 1 158,86 zł. Rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSO) dla tego przykładu wynosi 144.92% . Stan na dzień 01.02.2023r.

Administratorem danych osobowych jest Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Łopuszańskiej 32, 02-220 Warszawa. Wszelkie informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych, celów, w jakich są przetwarzane, podstaw prawnych przetwarzania, kategoriach odbiorców danych osobowych, okresie przetwarzania danych, konieczności lub dobrowolności podania danych osobowych i konsekwencjach ich niepodania, zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji i przysługujących uprawnieniach można znaleźć możesz w Polityce Prywatności.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Dziesiątka Finanse S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.
Wszelkie prawa do zawartości strony internetowej zastrzeżone dla Dziesiątka Finanse S.A.