Koszt remontu łazienki – materiały, prace przygotowawcze, robocizna

Marta Drzazga

30.03.2022

Na ostateczny koszt remontu łazienki mają wpływ takie czynniki, jak: materiały, prace przygotowawcze, robocizna, zakup armatury oraz jej montaż. Ceny różnią się w zależności od województw, a ich wzrost wiąże się m.in. z inflacją i corocznymi zmianami w cenniku materiałów budowlanych. Sprawdź, w jakich obszarach warto poszukać oszczędności.

Najnowsze dane wskazują, że za remont łazienki najwięcej trzeba zapłacić w województwach mazowieckim oraz małopolskim. Ta sama usługa jest nieco tańsza w świętokrzyskim, lubuskim i podkarpackim. Lokalne różnice są wynikiem warunków ekonomicznych w danym regionie, wzrostu cen materiałów czy zwiększonego popytu na określone surowce lub usługi. Ogromny wpływ na ostateczny koszt remontu mają także indywidualne plany zleceniodawcy. Trzeba liczyć się z tym, że glazura artystyczna jest znacznie droższa od płytek dostępnych w supermarketach budowlanych, podobnie jak materiały sprowadzane z zagranicy. Do kluczowych czynników należy także cena robocizny. Za usługi renomowanych firm płaci się dość dużo, jednak często jest to gwarancja solidnego wykonania.

Remont łazienki – jakie wydatki trzeba uwzględnić?

Koszt remontu łazienki zależy od zakresu prac, jakie trzeba będzie wykonać. Urządzenie niewielkiego pomieszczenia w stanie deweloperskim będzie wymagało znacznie mniejszych nakładów finansowych niż odnowienie starego pomieszczenia, w którym należy zacząć od skuwania płytek oraz gruntownego przygotowania podłoża wraz z usunięciem wszystkich jego niedoskonałości. 

Każdy remont – bez względu na stan łazienki – wymaga sporządzenia dokładnego kosztorysu. W budżecie należy uwzględnić następujące wydatki:

 • zakup armatury łazienkowej – urządzenie nowej łazienki wymaga skompletowania lub uzupełnienia jej wyposażenia, w skład którego wchodzą: umywalka, wanna, kabina prysznicowa, sedes oraz dodatki (lustra, wieszaki),
 • wybór systemu ogrzewania – znacznie tańszy będzie zakup wygodnych grzejników, jednak bardziej wydajne może okazać się ogrzewanie elektryczne podłogowe, którego cena mieści się w przedziale 80–400 zł/ ㎡ plus zakup termostatu,
 • zakup materiałów – potrzebne będą m.in. płytki, specjalne farby, a także grunt oraz wylewka samopoziomująca; na ostateczny koszt ma wpływ wielkość pomieszczenia i gatunek wybranego surowca,
 • koszt robocizny – usługi polecanych firm remontowych są dość drogie, jednak nie warto na nich oszczędzać; do zadań ekipy należy m.in. przygotowanie ścian i podłogi, malowanie, instalacja systemu grzewczego, armatury oraz ułożenie wybranej glazury podłogowej i ściennej. 

Zainteresuje Cię: Malowanie ścian zdrożało

Koszt remontu łazienki – materiały 

Ogromny wpływ na koszt remontu łazienki mają materiały. Za najtańsze płytki podłogowe – tzw. gres techniczny – trzeba zapłacić ok. 20 zł/㎡, a cena ich zdobionego odpowiednika to nawet 50 zł/㎡. Tak samo kształtują się wydatki na kafelki ścienne – różnica między najtańszym wariantem a artystycznym materiałem wynosi kilkadziesiąt złotych. Do tego należy doliczyć zakup specjalnej farby, która jest odporna na działanie wilgoci i z tego powodu kosztuje nieco więcej niż emulsja do malowania salonu czy sypialni. Cena wiaderka o pojemności 2,5 l to 65 zł, a produkty o wyższych parametrach mogą być znacznie droższe. Do mniejszych wydatków należy zakup wylewki samopoziomującej, gdzie 25-kilogramowy worek produktu kosztuje ok. 40 zł. Z kolei 5-litrowy pojemnik emulsji gruntującej kosztuje w przybliżeniu 30 zł. 

Materiały potrzebne do remontu łazienki można wybrać samemu lub zlecić ich kupno ekipie remontowej. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. 

Zlecić zakup materiałów ekipie remontowej, czy kupić je samemu?

Wiele osób zastanawia się, czy warto zlecić zakup materiałów ekipie remontowej. Taka decyzja daje pewność, że profesjonaliści dokonają właściwego wyboru. Poza tym jest to ogromna wygoda oraz oszczędność czasu – nie trzeba spędzać długich godzin w supermarketach budowlanych, ani czytać długich poradników w Internecie. Trzeba jednak mieć świadomość, że firmy remontowe współpracują z hurtowniami, które nie zawsze oferują preferencyjne ceny. Może się okazać, że samodzielny wybór materiałów pozwoli zmniejszyć ostateczną cenę remontu nawet o 10 procent. W praktyce oznacza to, że oszczędność może wynieść kilka tysięcy złotych. W takim przypadku warto poświęcić czas na samodzielne poszukiwania. 

Remont łazienki – koszty robocizny

Ceny usług firm remontowych są bardzo zróżnicowane. Do polecanych fachowców zazwyczaj ustawiają się długie kolejki, a ceny usług są dość wysokie. Niemniej jednak nie warto ulegać pokusie, aby oszczędzić na robociźnie – korzystanie ze zbyt tanich materiałów oraz pomocy nieprofesjonalnych usługodawców często wiąże się z koniecznością poprawek, które generują dodatkowe koszty. 

Orientacyjne ceny usług glazurniczych, instalacyjnych oraz montażu kształtują się w następujący sposób:

 • skuwanie płytek: ok. 40–60 zł/㎡,
 • gruntowanie ścian: ok. 6–9 zł/㎡,
 • wylewka samopoziomująca: ok. 25–40 zł/㎡,
 • ułożenie glazury: ok. 90–125 zł/㎡,
 • ułożenie gresu: ok. 130–170 zł/㎡,
 • malowanie ścian: ok. 10 zł/㎡ (jeśli chcesz uzyskać dekoracyjny efekt, cena będzie dużo wyższa),
 • instalacja ogrzewania podłogowego 80–400 zł//㎡,
 • montaż kabiny prysznicowej: ok. 370 zł,
 • montaż umywalki: ok. 120 zł,
 • montaż wanny: ok. 250 zł,
 • montaż WC: ok. 150 zł,
 • montaż bidetu: ok. 150 zł.

Jaki jest koszt remontu łazienki 5 ㎡?

Trudno jednoznacznie oszacować ostateczny koszt renowacji pomieszczenia sanitarnego, ponieważ występuje tu wiele zmiennych czynników, takich jak cena robocizny, cena materiałów czy realizacja indywidualnego projektu inwestora. Można jednak określić przybliżony koszt remontu łazienki 5 ㎡, uwzględniając konieczne prace oraz zakup armatury. Zazwyczaj mieści się on w granicach 20–40 tys. zł. Zaoszczędzenie całej kwoty wymaga czasu, jednak są sposoby, aby przyspieszyć ten proces. Pożyczka w firmie 10online.pl pozwoli uzupełnić brakującą kwotę i spłacić ją na korzystnych warunkach. 

Koszt remontu łazienki – jak zaoszczędzić?

Istnieją sposoby, aby zmniejszyć koszt remontu łazienki. Warto zacząć od wstępnej oceny stanu pomieszczenia, który pozwoli określić zakres prac. Czasami niektóre prace przygotowawcze można wykonać samodzielnie, co pozwoli zaoszczędzić np. na skuwaniu starych płytek lub gruntowaniu ścian. Na niższe ceny materiałów remontowych można liczyć w hurtowniach – nie trzeba zamawiać ich w lokalnych składach, które nie zawsze oferują konkurencyjne ceny. Wiele sklepów prowadzi sprzedaż online, więc tanich materiałów można szukać na terenie całej Polski. Samodzielny wybór kafelków i farb może obniżyć cenę robocizny, ponieważ niektóre ekipy wliczają zakup materiałów w koszt usługi. Co więcej, warto skorzystać z wyprzedaży prowadzonych przez hurtownie budowlano-remontowe. Warto pamiętać, że ceny materiałów w zimowych miesiącach zazwyczaj są niższe.

Przeczytaj również: Przegląd samochodu – jaka jest cena i gdzie go zrobić?


Źródła:

1.„Ile kosztuje remont łazienki 2022? Liczymy dokładne ceny remontu” (dostęp z 7.03.2022), https://kb.pl/porady/ile-kosztuje-remont-lazienki-liczymy-dokladne-ceny-remontu/

2.„Remont łazienki – cennik 2022 w całej Polsce”, https://kb.pl/porady/remont-lazienki-cennik-w-calej-polsce/ (dostęp z 7.03.2022).

3.„Koszt remontu łazienki – ile zapłacisz za robociznę i materiały? Szczegółowy kosztorys z opisem”,

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/budzet-domowy/koszt-remontu-lazienki-ile-zaplacisz-za-robocizne-i-materialy-kosztorys/8l344lm (dostęp z 7.03.2022).

Podobne artykuły

Niespodziewane wydatki

poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Szybka pożyczka online – czy da się ją uzyskać już w kilka minut?

Szybka pożyczka online – czym dokładnie jest? Słowo „pożyczka” występuje w języku polskim od wieków. Wiele osób stosuje je zamiennie ze słowem „kredyt” i kojarzy dość[...]

Niespodziewane wydatki

środa, 30 marca 2022

Ile kosztuje wesele? Podstawowe koszty i dodatkowe atrakcje

Z danych wynika, że młode pary wydają na organizację wesela ok. 40–60 tysięcy złotych. Na ostateczny koszt mają wpływ czynniki takie jak prestiż miejsca, w którym[...]

Niespodziewane wydatki

wtorek, 4 stycznia 2022

Koszt wizyty u weterynarza –‌ na jakie wydatki się przygotować?

Zwierzęta –‌ podobnie jak ludzie –‌ raz na jakiś czas muszą poddać się szczepieniom lub szczegółowym badaniom kontrolnym. Usługi weterynaryjne obejmują też sytuacje nagłe, gdy czworonożny[...]Dziesiątka Finanse spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (02-220) przy ul. ul. Łopuszańskiej 32, telefon 669 555 111. NIP: 7842426890, REGON: 300976329. Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS 0000069320. Kapitał zakładowy w wysokości 14 360 000 zł; adres strony internetowej: www.10online.pl, e-mail: kontakt@10online.pl.

Spółka działa w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim.
Pożyczkodawcą jest Dziesiątka Finanse sp. z o.o. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Reprezentatywny przykład dla pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.10online.pl:  Całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 2500 zł; oprocentowanie stałe 20,50% całkowity koszt pożyczki 524,08 zł (w tym opłata przygotowawcza 122,52 zł, prowizja 250 zł, odsetki 151,56 zł); całkowita kwota do zapłaty 3024,08 zł, płatna w 3 miesięcznych ratach w wysokości 1 158,86 zł. Rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSO) dla tego przykładu wynosi 144.92% . Stan na dzień 01.02.2023r.

Administratorem danych osobowych jest Dziesiątka Finanse spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie przy ul. Królewskiej 18, 00-103 Warszawa. Wszelkie informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych, celów, w jakich są przetwarzane, podstaw prawnych przetwarzania, kategoriach odbiorców danych osobowych, okresie przetwarzania danych, konieczności lub dobrowolności podania danych osobowych i konsekwencjach ich niepodania, zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji i przysługujących uprawnieniach można znaleźć możesz w Polityce Prywatności.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Dziesiątka Finanse sp. z o. o. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.
Wszelkie prawa do zawartości strony internetowej zastrzeżone dla Dziesiątka Finanse sp. z o.o.