Koszt wizyty u weterynarza –‌ na jakie wydatki się przygotować?

Marta Drzazga

04.01.2022

Jeden z ostatnich raportów organizacji FEDIAF (Europejska Federacja Przemysłu Karm dla Zwierząt Domowych) wykazał, że w 85 mln europejskich domów znajduje się przynajmniej jedno zwierzę domowe. W Polsce dane te wyglądają równie imponująco –‌ 45% społeczeństwa, czyli ponad 17 mln ludzi, na co dzień opiekuje się zwierzęciem. Największą część tej liczby stanowią właściciele psów (39%), drugą lokatę zajmują koty (33%), a na dalszych miejscach znalazły się inne ssaki, ptaki, ryby oraz gady. Nie dziwi więc fakt, że w każdym mieście znajduje się kilka lub kilkanaście gabinetów weterynaryjnych. To właśnie tam zgłaszają się właściciele czworonogów na rutynowe szczepienia, badania kontrolne czy w przypadkach nagłego zachorowania. 

Kiedy udać się do weterynarza?

Czworonożni przyjaciele posiadają wiele zalet, jednak mają także jedną wspólną wadę –‌ nie potrafią powiedzieć właścicielowi o swoich dolegliwościach. Dlatego pozostaje bacznie obserwować zwierzęta domowe, aby nie przeoczyć żadnych niepokojących symptomów czy sygnałów, jakie wysyłają. Do niepokojących objawów z pewnością należą: biegunka, wymioty, brak apetytu czy apatia. Jeśli pies, który na co dzień prosi o smakołyki, nagle traci zainteresowanie jedzeniem, właścicielowi powinna zapalić się czerwona lampka. Jeśli taka sytuacja trwa dłużej niż 1–2 dni, warto udać się do weterynarza, aby zaradzić objawom i poznać przyczynę dolegliwości.

Nie oznacza to jednak, że gabinet weterynaryjny należy odwiedzać tylko w przypadkach nagłych. Młode zwierzęta –‌ podobnie jak małe dzieci –‌ muszą zostać poddane serii obowiązkowych szczepień. Oprócz tego psy i koty powinny być regularnie szczepione przeciwko wściekliźnie i odrobaczane. Zaleca się, aby dawki przypominające były aplikowane raz w roku lub raz na dwa lata. 

Do weterynarza można udać się również po to, aby zachipować zwierzę. Usługa ta nie jest droga, a bywa bardzo przydatna w przypadku ucieczki psa lub kota. Znalazca może odczytać chip w dowolnym gabinecie weterynaryjnym i poinformować właściciela o odnalezieniu zguby. Dzięki temu skraca się akcja poszukiwawcza. Nie da się ukryć, że ta metoda identyfikacji ma przewagę nad tradycyjnymi „adresówkami”, ponieważ zwierzęta czasami gubią obroże.

Zainteresuje Cię: Darmowa pożyczka - co warto wiedzieć?

Ile kosztuje wizyta u weterynarza? Jak kształtują się ceny w zależności od województw?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje wizyta kontrolna u weterynarza. Opieka zdrowotna nad zwierzętami nie przypomina systemu dedykowanego ludziom, dlatego nie można liczyć na bezpłatne konsultacje czy badania. Wyjątek stanowi wspomniane już chipowanie czy sterylizacja lub kastracja zwierząt w wybranych gabinetach. Właściciele, którzy podpisali umowy adopcyjne, czasem mogą liczyć na ulgi, jednak nie jest to regułą. 

Cena wizyty połączona ze szczepieniem przeciwwirusowym kształtuje się w granicach 75–115 zł. Najniższe ceny obowiązują w województwach lubelskim, dolnośląskim i kujawsko-pomorskim. W lubuskim, łódzkim i zachodniopomorskim na tego typu usługę trzeba przeznaczyć minimum 90 zł. Wizyta, podczas której zwierzę zostanie zaszczepione przeciwko wściekliźnie, będzie kosztowała 46–60 zł. Najkorzystniejsze ceny mają –‌ podobnie jak w przypadku szczepień przeciwwirusowych –‌ gabinety w lubelskim, dolnośląskim oraz kujawsko-pomorskim. Najdrożej jest w województwie wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Za wizytę połączoną z odrobaczaniem trzeba będzie zapłacić 27–40 zł. Najkorzystniejsze stawki obowiązują tradycyjnie w województwach lubelskim, dolnośląskim i kujawsko-pomorskim. Najdrożej będzie w zachodniopomorskim, wielkopolskim i –‌ ku zaskoczeniu wielu osób –‌ w podlaskim. Za zachipowanie zwierzęcia należy zapłacić 59–89 zł. W tej kategorii najdrożej jest w Wielkopolsce, a najtaniej w województwie zachodniopomorskim. Niekiedy można zredukować te koszty do zera, ponieważ niektóre gminy organizują cykliczne akcje bezpłatnego chipowania zwierząt.

Koszt konsultacji bez wymienionych usług ustalany jest indywidualnie w poszczególnych gabinetach. Może on wynosić 20–100 zł. W prywatnych klinikach stawki z pewnością będą wyższe niż w lokalnym gabinecie u zaprzyjaźnionego weterynarza. Do ceny wizyty zawsze należy doliczyć zakup leków dostępnych na miejscu. 

Koszt wizyty u weterynarza –‌ średnie ceny najczęściej wykonywanych badań i zabiegów

Do popularnych badań należą morfologia krwi, RTG danej części ciała, USG wybranych narządów. Wśród najczęściej wykonywanych zabiegów znajdują się kastracja, sterylizacja oraz czyszczenie gruczołów okołoodbytowych. Ostateczne ceny ustalane są w konkretnym gabinecie i należy spodziewać się, że w klinikach weterynaryjnych, które posiadają najlepszy sprzęt, trzeba będzie zapłacić znacznie więcej. Małe gabinety kierują na szczegółowe badania do większych placówek lub sprowadzają do siebie specjalistę z odpowiednim sprzętem. W takiej sytuacji cena usługi również może być wyższa.

Oto średnie ceny najczęściej wykonywanych badań i zabiegów w gabinetach weterynaryjnych:

  • podstawowa morfologia krwi –‌ 20–40 zł,
  • kompleksowe USG –‌ 100–130 zł,
  • RTG wybranej części ciała –‌130–170 zł,
  • kastracja lub sterylizacja –‌ 450–600 zł (w przypadku dużych zwierząt cena może wynosić nawet 1000 zł),
  • czyszczenie gruczołów okołoodbytowych –‌ 45–60 zł.

Trzeba pamiętać, że ceny mogą zwiększyć się, jeśli badaniom poddawane są zwierzęta o większej masie lub nietypowe okazy. Do dodatkowych kosztów należy wliczyć poszerzoną diagnostykę. Wtedy dobrym pomysłem jest rozważenie wzięcia pożyczki w 10online, która daje możliwość uzyskania gotówki w kwocie od 500 do 1500 zł.

Zobacz też: Ile kosztuje wymiana szybki w telefonie?

Ile kosztuje wizyta weterynarza w domu?

Są sytuacje, kiedy zwierzę jest zbyt chore, aby bezpiecznie dowieźć je do najbliższej lecznicy. W takich przypadkach warto sprawdzić, który weterynarz może przyjechać do pacjenta. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje wizyta weterynarza w domu. Jest ona oczywiście droższa niż jej stacjonarny odpowiednik, a jej cena kształtuje się w granicach 80–160 zł. Ostateczny koszt wzrośnie, gdy podczas wizyty zwierzę otrzyma drogi lek lub właściciel zakupi dla niego antybiotyki na kilka dni. 

Pakiet usług weterynaryjnych –‌ co to takiego?

Niektóre kliniki oferują pakiety usług weterynaryjnych. W ramach jednorazowej lub miesięcznej opłaty właściciel ma dostęp do nielimitowanej liczby konsultacji i badań, dzięki którym można wykryć poważne choroby na wczesnym etapie. Ta forma nie różni się co do zasad od pakietów oferowanych przez przychodnie. Za miesiąc kompleksowej opieki nad czworonożnym przyjacielem trzeba będzie zapłacić ok. 50–60 zł miesięcznie. 

Rozwiązanie to nie jest popularne, jednak –‌ po podliczeniu kosztów rutynowych i nagłych wizyt –‌ może okazać się bardziej opłacalne niż pojedyncze konsultacje. Doskonale sprawdzi się ono w przypadku chorowitych czworonogów.

Przeczytaj też: Ile kosztuje pranie tapicerki samochodowej?


Źródła:

  1. Cennik usług weterynaryjnych, sprawdź ceny u weterynarzy w Twoim mieście: https://kb.pl/porady/cennik-uslug-weterynaryjnych-sprawdz-ceny-u-weterynarzy-w-twoim-miescie-_med/ (dostęp: 21.12.2021).
  2. Raport FEDIAF o zwierzętach domowych, https://vetkompleksowo.pl/kategorie-tematyczne/raport-fediaf-a-nasi-czworonozni-towarzysze/ (dostęp: 21.12.2021).
  3. Pakiety medyczne dla psa i kota, https://veticover.pl/offer/pakiety-profilaktyczne (dostęp: z 21.12.2021).

 

Podobne artykuły

Niespodziewane wydatki

poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Szybka pożyczka online – czy da się ją uzyskać już w kilka minut?

Szybka pożyczka online – czym dokładnie jest? Słowo „pożyczka” występuje w języku polskim od wieków. Wiele osób stosuje je zamiennie ze słowem „kredyt” i kojarzy dość[...]

Niespodziewane wydatki

środa, 30 marca 2022

Koszt remontu łazienki – materiały, prace przygotowawcze, robocizna

Na ostateczny koszt remontu łazienki mają wpływ takie czynniki, jak: materiały, prace przygotowawcze, robocizna, zakup armatury oraz jej montaż. Ceny różnią się w zależności od województw,[...]

Niespodziewane wydatki

środa, 30 marca 2022

Ile kosztuje wesele? Podstawowe koszty i dodatkowe atrakcje

Z danych wynika, że młode pary wydają na organizację wesela ok. 40–60 tysięcy złotych. Na ostateczny koszt mają wpływ czynniki takie jak prestiż miejsca, w którym[...]Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie (02-220) przy ul. Łopuszańskiej 32, telefon 669 555 111. NIP: 7842426890, REGON: 300976329, sąd rejestrowy: Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego,
KRS: 0001022551. Kapitał zakładowy w wysokości 14 360 000 zł; adres strony internetowej: www.10online.pl, e-mail: kontakt@10online.pl.

Spółka działa w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim.
Pożyczkodawcą jest Dziesiątka Finanse S.A. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Reprezentatywny przykład dla pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.10online.pl: Całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 2500 zł; oprocentowanie stałe 20,50% całkowity koszt pożyczki 524,08 zł (w tym opłata przygotowawcza 122,52 zł, prowizja 250 zł, odsetki 151,56 zł); całkowita kwota do zapłaty 3024,08 zł, płatna w 3 miesięcznych ratach w wysokości 1 158,86 zł. Rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSO) dla tego przykładu wynosi 144.92% . Stan na dzień 01.02.2023r.

Administratorem danych osobowych jest Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Łopuszańskiej 32, 02-220 Warszawa. Wszelkie informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych, celów, w jakich są przetwarzane, podstaw prawnych przetwarzania, kategoriach odbiorców danych osobowych, okresie przetwarzania danych, konieczności lub dobrowolności podania danych osobowych i konsekwencjach ich niepodania, zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji i przysługujących uprawnieniach można znaleźć możesz w Polityce Prywatności.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Dziesiątka Finanse S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.
Wszelkie prawa do zawartości strony internetowej zastrzeżone dla Dziesiątka Finanse S.A.