Kredyt na mieszkanie – najważniejsze informacje

19.12.2022

Większość osób marzy o swoim własnym kącie, niestety nie każdego stać na zakup nieruchomości za gotówkę. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w takich sytuacjach jest oczywiście kredyt na mieszkanie. Co warto o nim wiedzieć? Odpowiadamy poniżej. 

Kredyt na mieszkanie – warunki 

Jeżeli w najbliższej przyszłości planujesz zakupić swoje własne mieszkanie lub dom na kredyt, musisz liczyć się z tym, że sam proces nie należy do najkrótszych. Załatwienie formalności z bankiem wymaga czasu i spełnienia licznych warunków. Na początek zastanów się jakiej sumy pieniędzy potrzebujesz, a ile oszczędności udało Ci się już zgromadzić. Zapoznaj się z rynkowymi cenami nieruchomości i obiektywnie oceń swoją sytuację materialną. Oczywiście im większy kredyt, tym wyższe raty. Pamiętaj, że decyzja o kredycie powinna być bardzo dobrze przemyślana, ponieważ jest to zobowiązanie na około 20-30 lat. Aby porównać oferty różnych banków warto skorzystać z internetowych porównywarek, które pomogą wybrać Ci najkorzystniejszą propozycję.

Kredyt na mieszkanie a zdolność kredytowa

Jednym z czynników decydujących o tym, czy otrzymasz kredyt, czy nie, jest Twoja zdolność kredytowa. Aby ją oszacować, przeanalizuj poszczególne aspekty: 

  • Kwota kredytu oraz czas kredytowania – dłuższy okres kredytowania powoduje niższe raty oraz wyższą zdolność kredytową. Niestety w tym przypadku również odsetki i suma kredytu są większe. Warto wiedzieć, że raty malejące obciążają budżet i wiarygodność wobec banku, dlatego dobrym rozwiązaniem mogą okazać się równe raty. 
  • Wkład własny – im większy wkład własny, tym wyższa zdolność kredytowa. 
  • Forma dochodu – dla banków najwiarygodniejsza jest umowa o pracę. Jeżeli prowadzisz własną działalność, pracujesz na umie zlecenie lub o dzieło również możesz starać się o kredyt, ale droga bywa dłuższa i bardziej skomplikowana. 
  • Liczba kredytobiorców – instytucje bankowe chętniej przyznają kredyty współmałżonkom niż singlowi.
  • Pozostałe zadłużenia – jeśli spłacasz sprzęt na raty, posiadasz kartę kredytową lub jakiekolwiek inne zobowiązania finansowe, Twoja zdolność kredytowa spada. 
  • Inne aspekty – podczas przyznawania kredytu nie będzie obojętny Twój wiek, wykształcenie i terminowość spłat wcześniejszych zobowiązań finansowych. 

Kredyt hipoteczny – wkład własny 

Aby otrzymać środki od banku należy wykazać się również wkładem własnym, czyli swoimi oszczędnościami. Kwota wkładu własnego zależy od sumy kredytu, a liczy się ją procentowo. Najczęściej wynosi 20%, ale liczba ta może różnić się w zależności od regulaminu instytucji bankowej. Przykładowo, jeżeli chcesz otrzymać kredyt o wartości 500 tys. złotych, musisz wykazać środki na poziomie 100 tys. złotych. Co ciekawe, wysokość wkładu własnego wzrasta wraz z upływem czasu, bo jeszcze w 2013 roku, wymagane było zgromadzenie tylko 5% wartości kredytu. 

Jeśli jednak jesteś już właścicielem działki i chcesz postawić na niej dom, bank może potraktować ją jako wkład własny. Niekiedy instytucje bankowe biorą również pod uwagę wszystkie koszta związane z budową, dlatego warto zachować wszystkie faktury i paragony związane z pracami budowlanymi. 

Kredyt mieszkaniowy a hipoteczny 

Kredyt mieszkaniowy i hipoteczny to z pozoru dwa podobne pojęcia, a jednak nieco się różnią. Pierwszy z nich to kredyt zabezpieczony hipoteką i polega na tym, że środki finansowe można przeznaczyć na więcej celów. Jeżeli starasz się o kredyt mieszkaniowy, pieniądze muszą zostać przeznaczone na nieruchomość.

Przedawnienie kredytu – co warto wiedzieć? 

Przedawnienie kredytu to sytuacja, w której bank nie może domagać się już od dłużnika spłaty kredytu. Opóźnienia w płatnościach wiążą się z przypomnieniami, odsetkami i egzekucjami komorniczymi i sprawami sądowymi. Teoretycznie kredyt przedawnia się po 3 latach braku spłaty od osoby prawnej i 6 lat od osoby fizycznej. W praktyce jednak przedawnienie zdarza się rzadko w przypadku dużych zobowiązań, zwykle dotyczy ono mniejszych pożyczek i kredytów.

Podobne artykuły

Brak kategorii

czwartek, 15 grudnia 2022

Inflacja a kredyt hipoteczny – w jaki sposób rosną raty kredytu

Dwucyfrowa inflacja w Polsce nie jest już zaskoczeniem dla nikogo. Ostatnim razem podobna sytuacja miała miejsce w 1996 roku, czyli 26 lat temu. Niestety ceny cały[...]

Brak kategorii

poniedziałek, 12 grudnia 2022

Refinansowanie kredytu – komu może się opłacać?

Refinansowanie kredytu polega na przeniesieniu zadłużenia do innego banku. Z tego rodzaju usługi zazwyczaj korzystają osoby, które po pewnym czasie orientują się, że inne banki oferują[...]

Brak kategorii

środa, 7 grudnia 2022

Bezpieczne chwilówki – jak je znaleźć

Nagła choroba, wypadek, wysokie koszty życia, czy dwucyfrowa inflacja to jedne z najpopularniejszych powodów zaciągania pożyczek. Czasami trzeba szybko załatać dziurę budżetową w gospodarstwie domowym i[...]Dziesiątka Finanse spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (02-220) przy ul. ul. Łopuszańskiej 32, telefon 669 555 111. NIP: 7842426890, REGON: 300976329. Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS 0000069320. Kapitał zakładowy w wysokości 14 360 000 zł; adres strony internetowej: www.10online.pl, e-mail: kontakt@10online.pl.

Spółka działa w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim.
Pożyczkodawcą jest Dziesiątka Finanse sp. z o.o. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Reprezentatywny przykład dla pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.10online.pl: Całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 1000 zł; oprocentowanie stałe 17,5%, całkowity koszt pożyczki 287,86 zł (w tym opłata przygotowawcza 0 zł, prowizja 273 zł, odsetki 14,86 zł); całkowita kwota do zapłaty 1287,86 zł, płatna w 1 racie wysokości 1287,86 zł w terminie 31 dni od udzielenia pożyczki. Rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSO) dla tego przykładu wynosi 1866,14 %. Stan na 6.05.2022r.

Administratorem danych osobowych jest Dziesiątka Finanse spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie przy ul. Królewskiej 18, 00-103 Warszawa. Wszelkie informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych, celów, w jakich są przetwarzane, podstaw prawnych przetwarzania, kategoriach odbiorców danych osobowych, okresie przetwarzania danych, konieczności lub dobrowolności podania danych osobowych i konsekwencjach ich niepodania, zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji i przysługujących uprawnieniach można znaleźć możesz w Polityce Prywatności.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Dziesiątka Finanse sp. z o. o. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.
Wszelkie prawa do zawartości strony internetowej zastrzeżone dla Dziesiątka Finanse sp. z o.o.