Kredyt na remont domu – jak możesz go sfinansować?

Anna Stachurska

22.02.2022

Jak sfinansować remont domu?

Koszt remontu domu zależy od jego stanu technicznego i powierzchni użytkowej. Podobne czynniki wpływają na to, ile ostatecznie będzie kosztować remont mieszkania. Zanim ekipa remontowa zacznie pracę, należy starannie oszacować, ile będzie kosztować remont i jak go sfinansować. Jak w wielu podobnych sytuacjach, możliwości finansowania prac są dwie – oszczędności lub kredyt na remont domu. 

Pierwsza z nich wymaga wcześniejszego, systematycznego odkładania pieniędzy. Mimo to uzbierana kwota często nie jest w stanie pokryć całkowitego kosztu prac remontowych. Ponadto oszczędności mogą być przydatne podczas niespodziewanych zdarzeń, które wiążą się z dodatkowymi wydatkami. Drugim sposobem na sfinansowanie remontu jest kredyt lub pożyczka. Środki potrzebne na wykonanie pilnych prac remontowych można pozyskać od nas, biorąc pożyczkę na 10online.pl. Pozwoli ona pokryć koszty związane z remontem bez zmniejszenia skrupulatnie odkładanych oszczędności.

Kredyt na remont domu – co warto wiedzieć?

Banki udzielają kredytów na określony cel. W przeciwieństwie do pożyczki kredyt na remont domu musi być przeznaczony na prace remontowe. Jest to kredyt celowy, a zatem przy składaniu wniosku należy wskazać, na co zostaną przeznaczone środki pieniężne. Kredyt na remont domu jest więc inwestycją, ponieważ pozwala na zwiększenie wartości nieruchomości. Może również odgrywać rolę zabezpieczenia przed utratą wartości domu przez pogarszający się stan techniczny. 

Ze środków pozyskanych z kredytu można sfinansować prace remontowe, ale nie tylko. Kredyt na remont domu pozwala pokryć koszty materiałów, wynagrodzenie dla usługodawców, ale również koszt przygotowania i sprzątania terenu przy domu oraz transportu. Jeśli remont domu wymaga wynajęcia mieszkania zastępczego, koszt wynajmu również można zaliczyć do kosztów i sfinansować go z kredytu na remont domu. Jest to więc uniwersalny produkt finansowy, który stanowi nieocenione wsparcie podczas prac remontowych.

Jakie warunki musisz spełnić, aby dostać kredyt na remont domu? 

Jak przy każdym zobowiązaniu finansowym, bank ma listę wymaganych dokumentów i warunków, które należy spełnić, aby otrzymać kredyt na remont domu. W zależności od jego rodzaju bank może wymagać jedynie wypełnienia wniosku i podpisania umowy kredytowej, ale też innych dokumentów. Gotówkowy kredyt na remont domu wymaga mniej formalności niż kredyt hipoteczny. Aby otrzymać potrzebne środki finansowe, które pokryją koszt prac remontowych, wystarczy złożyć wniosek przez Internet lub osobiście w placówce banku. Do otrzymania kredytu gotówkowego na remont domu wystarczy dowód osobisty oraz zaświadczenie o dochodach.

Więcej formalności wymaga kredyt hipoteczny na remont domu. Poza dokumentem potwierdzającym tożsamość i potwierdzeniem miesięcznych dochodów należy również przedstawić potwierdzenie nabycia prawa własności nieruchomości oraz odpis z księgi wieczystej. W wielu bankach wymagane jest również przedstawienie pozwolenia na remont, kosztorysu oraz wyceny samej nieruchomości. To od jej wartości będzie zależała maksymalna kwota kredytu na remont domu.

Jaki kredyt na remont domu – gotówkowy czy hipoteczny?

Na rynku są dwa główne rodzaje kredytu na remont domu. Czym różni się kredyt gotówkowy i hipoteczny i który wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ zależy od stanu nieruchomości, zakresu prac remontowych oraz innych specyficznych uwarunkowań. Raz remont domu może być jedynie powierzchowny i nie wymagać dużych nakładów finansowych, innym razem może mieć szeroki zakres, łącznie z wymianą instalacji i kolejnymi zaawansowanymi pracami remontowymi. Wybór jednego z dwóch rodzajów kredytu na remont domu zależy więc od kosztów remontu.

Mniejsze prace naprawcze i remontowe można pokryć z oszczędności lub ze środków pieniężnych z kredytu gotówkowego. Jest to dogodny sposób, by sfinansować remont mieszkania, ponieważ wymaga on mniej formalności niż kredyt hipoteczny. Przy dużej powierzchni użytkowej mieszkania kwota pochodząca z kredytu gotówkowego może okazać się niewystarczająca. Warto wówczas rozważyć kredyt hipoteczny. Wymaga on więcej formalności, ale jednocześnie może sfinansować remont nieruchomości o równowartości nawet 80% jej wyceny.

Kiedy warto wziąć kredyt na remont domu?

Nie zawsze kredyt na remont domu jest dobrym rozwiązaniem, jednak są sytuacje, gdy trudno odbyć się bez finansowego wsparcia z zewnątrz. Decyzja o wzięciu kredytu na remont domu powinna być przemyślana, dlatego dobrze jest zastanowić się, kiedy warto z niego skorzystać. Oto kilka powodów:

  • stale pogarszający się stan techniczny budynku,
  • nieruchomość jest przeznaczona na inwestycję,
  • atrakcyjne warunki w ofercie kredytowej.

Remont domu może zapobiegać niszczeniu nieruchomości, a w przypadku starszych budynków jest niemal konieczny, aby budynek mógł być nadal wykorzystywany do celów mieszkalnych. Pogarszający się stan techniczny domu może bowiem w niedługim czasie doprowadzić do stworzenia zagrożenia dla mieszkających w nim osób. W takim przypadku warto niezwłocznie złożyć wniosek o kredyt na remont domu i rozpocząć niezbędne prace naprawcze. Podobnie jest w przypadku nieruchomości inwestycyjnych. Im szybciej zakończy się remont mieszkania, tym prędzej inwestor będzie mógł zamknąć inwestycję z zyskiem.

Dobrą motywacją do tego, by wziąć kredyt na remont domu, może być również atrakcyjna oferta kredytowa. Niskie oprocentowanie, większa kwota kredytu czy możliwość wcześniejszej spłaty zadłużenia skutecznie zachęcają do skorzystania z kredytu na remont domu. Jeśli remont jest potrzebny, ale nie musi być wykonany od razu, można odłożyć go do momentu znalezienia dogodnej oferty. Kredyt na remont domu jest wówczas nie tylko przydatny, lecz także opłacalny. Przy dużych kwotach nawet niewielka zmiana oprocentowania lub harmonogramu spłaty może przynieść spore oszczędności.

Kredyt na remont domu można dostać niemal w każdym banku. Wystarczy mieć dowód osobisty oraz zaświadczenie o miesięcznych dochodach. Nieco więcej formalności należy przedstawić podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny na remont domu. Pozwala on jednak sfinansować prace remontowe o równowartości nawet 80% wyceny nieruchomości. Środki otrzymane z kredytu na remont domu można przeznaczyć nie tylko na opłacenie wynagrodzenia usługodawców, lecz także na pokrycie opłat za sprzątanie i porządkowanie terenu oraz transport. Jest to więc uniwersalne rozwiązanie, które umożliwi sfinansowanie wszystkich niezbędnych prac związanych z remontem domu.

Podobne artykuły

Poradnik pożyczkowy

piątek, 26 sierpnia 2022

Pożyczka dla młodych – już od 18 lat?

Młodzi ludzie mają swoje potrzeby, które potrafią poważnie nadwyrężyć niejeden portfel. Dużo nauki i zwykle brak dyspozycji pracy na pełen etat sprawiają, że coraz częściej sięgają[...]

Poradnik pożyczkowy

środa, 24 sierpnia 2022

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt/pożyczkę?

W dobie coraz większej popularności internetowych przestępstw nie ma nic dziwnego w tym, że chcemy sprawdzić, czy ktoś nie wziął na nas kredytu lub pożyczki. Jak[...]

Poradnik pożyczkowy

poniedziałek, 22 sierpnia 2022

Kalkulator pożyczek – czym jest i jak może Ci pomóc?

Ludzie coraz częściej korzystają z szybkich pożyczek. Galopująca inflacja, drożejące produkty i usługi sprawiają, że koszty życia są coraz większe, niestety – w przeciwieństwie do zarobków.[...]Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie (02-220) przy ul. Łopuszańskiej 32, telefon 669 555 111. NIP: 7842426890, REGON: 300976329, sąd rejestrowy: Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego,
KRS: 0001022551. Kapitał zakładowy w wysokości 14 360 000 zł; adres strony internetowej: www.10online.pl, e-mail: kontakt@10online.pl.

Spółka działa w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim.
Pożyczkodawcą jest Dziesiątka Finanse S.A. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Reprezentatywny przykład dla pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.10online.pl: Całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 2500 zł; oprocentowanie stałe 20,50% całkowity koszt pożyczki 524,08 zł (w tym opłata przygotowawcza 122,52 zł, prowizja 250 zł, odsetki 151,56 zł); całkowita kwota do zapłaty 3024,08 zł, płatna w 3 miesięcznych ratach w wysokości 1 158,86 zł. Rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSO) dla tego przykładu wynosi 144.92% . Stan na dzień 01.02.2023r.

Administratorem danych osobowych jest Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Łopuszańskiej 32, 02-220 Warszawa. Wszelkie informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych, celów, w jakich są przetwarzane, podstaw prawnych przetwarzania, kategoriach odbiorców danych osobowych, okresie przetwarzania danych, konieczności lub dobrowolności podania danych osobowych i konsekwencjach ich niepodania, zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji i przysługujących uprawnieniach można znaleźć możesz w Polityce Prywatności.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Dziesiątka Finanse S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.
Wszelkie prawa do zawartości strony internetowej zastrzeżone dla Dziesiątka Finanse S.A.