Wypłata nie wpłynęła na konto, a musisz pilnie zrobić zakupy przez internet? Do niedawna taka sytuacja stwarzała dużo problemów. Wiele z nich rozwiązała odroczona płatność, która od razu stała się popularną funkcjonalnością wśród klientów sklepów internetowych, choć nie tylko. Czym jest płatność odroczona i co warto o niej wiedzieć?
Co to jest płatność odroczona?
Obecnie niemal każdy sklep internetowy oferuje możliwość odroczonej płatności, dlatego warto dokładniej przyjrzeć się temu rozwiązaniu. Płatność odroczona to usługa, która umożliwia przesunięcie terminu płatności. Oznacza to, że klient sklepu internetowego może zrobić zakupy, nawet jeśli nie ma wystarczającej ilości środków pieniężnych na rachunku bankowym. Wystarczy wybrać opcję „płatność odroczona” i cieszyć się zakupem od razu. Rozliczenie transakcji nastąpi dopiero po kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu dniach od daty zakupu.
Płatność odroczona jest usługą bezpłatną. W przeciwieństwie do płatności ratalnej lub kredytu nie trzeba podpisywać dodatkowych dokumentów ani uiszczać dodatkowych opłat. Odroczona płatność jest więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą lub nie mogą zapłacić za zakup od razu. Brak dodatkowych kosztów za odłożenie płatności w czasie sprawia, że jest to usługa chętnie wykorzystywana nawet podczas niewielkich zakupów przez internet.
Jak działa odroczona płatność?
Przy tworzeniu usługi odroczonej płatności wykorzystywane są zaawansowane rozwiązania matematyczne w postaci algorytmów. To one pozwalają na błyskawiczną weryfikację zdolności kredytowej klienta. Mimo że płatność odroczona nie jest kredytem ani pożyczką, to firmy działające na polskim rynku płatniczym chcą mieć pewność, że transakcja będzie mogła być uregulowana na czas. W przypadku przekroczenia terminu płatności klient zobligowany jest do zapłacenia prowizji od transakcji. Warto o tym pamiętać i sprawdzać za każdym razem, o ile dana płatność jest odroczona.
Zastosowanie nowoczesnych technologii sprawia, że decyzja o przyznanym limicie transakcyjnym dla klienta podejmowana jest bardzo szybko. Dzięki temu pieniądze mogą być przekazane na konto sprzedawcy w niedługim czasie. Oznacza to, że sprzedawca otrzymuje pieniądze w momencie zakupu towarów lub usług przez Internet, natomiast klient reguluje swoje zobowiązanie dopiero w późniejszym terminie. Płatność odroczona najczęściej obejmuje okres ok. 30 dni, choć zdarzają się różne terminy spłaty. Szczegółowe warunki odroczenia płatności warto więc sprawdzać w ofercie firmy płatniczej.
Zakupy z odroczoną płatnością
Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych przez NPS PrismSM dla Bain & Company jednoznacznie wskazują, że młode osoby coraz rzadziej korzystają z kart kredytowych. Jednocześnie odroczenie płatności staje się coraz częściej wykorzystywanym sposobem na elastyczne podejście do robienia zakupów w sieci. Wielu ekspertów zauważa, że podobna tendencja pojawia się również w Polsce. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej firm oferuje odroczenie płatności i zachęca do korzystania z tego udogodnienia.
Robiąc zakupy przez Internet, można skorzystać z odroczonej płatności w wielu miejscach. Usługę tą zapewniają firmy fintech, które specjalizują się w nowoczesnych rozwiązaniach finansowych, a nie sam sklep czy platforma sprzedażowa. Do największych graczy na rynku fintech zalicza się PayU. Odroczona płatność jest dostępna we wszystkich sklepach, które współpracują z tym operatorem płatności internetowych. Klienci sklepów internetowych, którzy chcą skorzystać z odroczenia płatności, mogą również wybrać taką usługę u czeskiego fintecha Twisto, u polskiej firmy PayPo, jak i u wielu innych operatorów płatności, w tym Credibuy.com.
Jak działa odroczona płatność e-TOLL?
W ubiegłym roku Ministerstwo Finansów wraz z Krajową Administracją Skarbową uruchomiło nowy system opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrad na terenie Rzeczypospolitej Polskiej e-TOLL. Dotyczy przede wszystkim opłat za przejazd autostradą samochodów powyżej 3,5 t i w nim też można korzystać z opcji odroczonej płatności. Dzięki zastosowaniu systemu pozycjonowania satelitarnego na indywidualnym koncie zapisywana jest informacja o tym, że kierowca skorzystał z płatnego odcinka. Odroczona płatność jest w tej sytuacji dużym udogodnieniem, ponieważ umożliwia kierowcy swobodne przemieszczanie się bez konieczności opłacania każdorazowo pojedynczego przejazdu. Suma opłat za skorzystanie z wybranych odcinków autostrad pobierana jest więc jednorazowo na koniec okresu rozliczeniowego.
Przeczytaj również: Pożyczka dla zadłużonych – jak ją uzyskać?
Odroczona płatność w firmie
Zanim klienci indywidualni mogli skorzystać z odroczonej płatności, wiele firm stosowało podobny mechanizm przy zarządzaniu płynnością finansową. Płatność odroczona przeniosła zarządzanie finansami firmy na wyższy poziom, ponieważ sprawiła, że formy i warunki płatności są bardziej elastyczne. Odroczona płatność umożliwiła usprawnienie rozliczeń w wielu branżach. Dzięki temu przedsiębiorstwa stają się znacznie bardziej konkurencyjne i mogą w krótkim czasie zwiększyć swoje przychody z działalności właśnie dzięki zastosowaniu elastycznych rozwiązań finansowych dla swoich klientów.
Najczęściej stosowanym sposobem na odroczenie płatności w firmie jest wystawienie faktury z odroczonym terminem płatności. W zależności od indywidualnych ustaleń z kontrahentem termin płatności może wynieść nawet kilka miesięcy. W tym czasie klient może skorzystać z faktoringu i otrzymać środki pieniężne bez konieczności oczekiwania na termin ustalony na fakturze. Z kolei firma, która otrzymała fakturę, może wykorzystać odroczenie płatności do sfinansowania swojej bieżącej działalności gospodarczej dzięki wydłużonemu terminowi zapłaty.
Odroczenie płatności to niewątpliwie interesująca usługa, która w ostatnich latach cieszy się dużym zainteresowaniem. Już nie tylko sklepy internetowej, lecz także kierowcy i właściciele firm mogą korzystać z technologicznych udogodnień w swojej działalności. Odroczenie płatności pozwala wdrażać elastyczne rozwiązania, co bezpośrednio przekłada się na wzrost przychodów ze sprzedaży i zwiększenie lojalności dotychczasowych klientów. Wygodne i szybkie rozliczenia to przyszłość nie tylko finansów, dlatego warto korzystać z rozwiązań, które firmy z branży fintech dostarczają na rodzimy rynek.
Zainteresuje Cię: Karta kredytowa dla dziecka.
Źródła:
- https://fintek.pl/co-to-sa-platnosci-odroczone-i-kto-je-oferuje-w-polsce/
- https://pieniadze.rp.pl/karty-platnicze/art18885721-platnosc-odroczona-oferta-2021
- https://etoll.gov.pl/ciezarowe/platnosci/sposoby-rozliczania/konto-z-odroczona-platnoscia/