Oszczędności przy wymianie opon mogą doprowadzić do obniżenia bezpieczeństwa pasażerów

Marta Karkowska

08.12.2021

Wymiana opon – wydatek, którego nie sposób uniknąć

Wymiana opon to konieczność w przypadku większości kierowców. Podział na opony letnie i zimowe jest uzasadniony bezpieczeństwem pasażerów. Poszczególne rodzaje są wykonane z innej mieszanki gum i dzięki temu lepiej dostosowują się do konkretnych temperatur. To z kolei przyczynia się nie tylko do oszczędności, lecz także zwiększa bezpieczeństwo i komfort pasażerów. 

Opony letnie wyróżnia większa elastyczność, która poprawia przyczepność i zwiększa skuteczność odprowadzania wody. Opony zimowe mają zdecydowanie bardziej gęsty bieżnik. Specjalna budowa i ułożenie elementów sprawia, że samochód jest mniej podatny na poślizg. Lepsza przyczepność zwiększa bezpieczeństwo. Opony zimowe skracają drogę hamowania na lodzie i ułatwiają utrzymanie właściwego toru jazdy. 

Z tych względów wymiana w zależności od pory roku jest zalecana przez specjalistów. Wersje wielosezonowe nie sprawdzą się w przypadku ostrych mrozów. Opony zimowe najlepiej założyć już po wystąpieniu pierwszego znacznego ochłodzenia. Jeśli temperatura zbliża się do zera, nawet tylko w nocy, lepiej zawczasu umówić się na wymianę. Dzięki temu pierwszy śnieg nie zaskoczy Cię i nie doprowadzi do konieczności zmiany planów. Pamiętaj, że nagłe nadejście zimy sprawia, że trudno znaleźć wolny termin na wymianę opon w warsztacie. 

Zainteresuje Cię: Przegląd samochodu - ile kosztuje?

Jak wybrać odpowiedni serwis wykonujący wymianę opon? 

Skoro wiesz już, że wymiana opon będzie w najbliższym czasie niezbędna, pomyśl o tym, żeby wybrać dobry warsztat samochodowy. Oprócz ceny zwróć również uwagę na opinie klientów, którzy korzystali z usług konkretnego serwisu. 

Warsztat samochodowy zajmujący się wymianą opon powinien zapewniać wszystkie niezbędne usługi. Przed założeniem opon konieczne jest dokładne ich umycie pod ciśnieniem. Kolejny krok to sprawdzenie stanu opon i w razie potrzeby podjęcie dalszych działań zmierzających do zapewnienia ich dobrego stanu. Konserwacji wymagają również piasty i felgi. 

Po zamontowaniu opon niezbędne jest z kolei odpowiednie dopasowanie ciśnienia. Dodatkowo specjaliści zalecają wyważenie kół za każdym razem, gdy opona została zdjęta z felgi. W większości przypadków usługa ta będzie musiała zostać przeprowadzona zarówno przy wymianie opon z letnich na zimowe, jak i z zimowych na letnie. Nawet jeśli posiadasz dwa komplety felg (z oponami zimowymi i letnimi), to i tak nie zapominaj całkiem o wyważaniu kół. 

Dobry warsztat samochodowy wyróżniać się będzie spośród konkurencji wyposażeniem w specjalistyczny sprzęt. Dzięki temu możliwe jest wykonanie wszystkich niezbędnych czynności związanych z wymianą opon, które umożliwią Ci odebranie pojazdu w idealnym stanie i zagwarantują bezpieczną jazdę. 

Ile kosztuje wymiana opon? 

Koszty wymiany opon będą się różnić w zależności od rodzaju samochodu, a także typu felg. Ceny mogą również zależeć od regionu i wielkości warsztatu. 

Dla przykładu cennik wymiany opon w dużym mieście na północy Polski prezentuje się następująco:

  • samochody osobowe 13”–14” – 15 złotych w przypadku felg stalowych oraz 20 złotych, jeśli samochód jest wyposażony w felgi aluminiowe, 
  • samochody osobowe 15”–16” – 20 złotych w przypadku felg stalowych oraz 25 złotych, w odniesieniu do felg aluminiowych, 
  • samochody osobowe 17” – 25 złotych, jeśli usługa dotyczy felg stalowych, oraz 30 złotych, jeśli samochód jest wyposażony w felgi aluminiowe. 

Ile kosztuje zmiana opon w mniejszych miejscowościach na południu Polski? Myśląc o wymianie opon, trzeba się przygotować na wydatek około 110–130 złotych za komplet w przypadku felg stalowych oraz 120–160 złotych w odniesieniu do felg aluminiowych. 

Szybka kalkulacja wskazuje, że sama wymiana będzie obciążeniem od kilkudziesięciu do ponad stu złotych. To nie koniec kosztów. Wyważenie, wymiana wentyla czy pompowanie stanowią dodatkowe opłaty. Cena wzrośnie więc nawet do około dwustu złotych. Jeśli nie masz gdzie przechować opon, to prawdopodobnie czeka Cię jeszcze dopłata za usługę w tym zakresie. Gdy mechanik w czasie wymiany zauważy, że opona jest zniszczona, konieczna może się również okazać jej naprawa. 

Najwyższe koszty wystąpią, gdy opony nie będą się nadawały do dalszego użytku. Jeśli specjalista określi, że bieżnik został zużyty, to nie ryzykuj i dokonaj zakupu nowego kompletu, ponieważ zdarte opony to ogromne ryzyko wypadku. Koszt zestawu to w większości przypadków minimum 500 złotych. W praktyce jednak cena za opony do samochodu typu kompakt może sięgać nawet półtora tysiąca złotych. 

Zobacz też: Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Co zrobić, jeśli brakuje środków na wymianę opon?

Obciążenie finansowe związane z koniecznością wymiany opon jest znaczne. Już sama usługa podstawowa to duży wydatek. Jeśli nagle okaże się, że musisz ponieść koszty kilkukrotnie wyższe, naturalnie trudno może być Ci wygospodarować środki na ten cel. 

W takiej sytuacji pomyśl o skorzystaniu z zewnętrznego źródła finansowania. Szybka pożyczka to rozwiązanie, które może sprawdzić się w Twoim przypadku. Finansowanie jest udzielane na Twój wniosek. To Ty wskazujesz, ile chcesz pożyczyć i na jaki okres. Proces możesz rozpocząć nie tylko za pośrednictwem Internetu, lecz także telefonicznie. 

Pożyczka jest przeznaczona dla osób, które ukończyły 21 lat i na stałe mieszkają w Polsce. Nie ma znaczenia, czy pracujesz, czy się uczysz, jesteś na emeryturze lub rencie. Musisz mieć zdolność kredytową. Masz szansę na pożyczkę, nawet jeśli nigdy wcześniej nie zdarzyło Ci się korzystać z tego typu produktów. Twoje dochody mogą być zweryfikowane u pracodawcy, jednak każdy wniosek podlega indywidualnemu rozpatrzeniu i nie istnieje jedna, standardowa ścieżka działania. 

Po zawarciu umowy pieniądze zostaną przekazane bezpośrednio na Twoje konto – otrzymasz je bez wychodzenia z domu. Pieniądze oddasz w ciągu 31 dni, spłacając pożyczkę jednorazowo, dzięki temu nie trzeba będzie pamiętać o zbliżających się terminach wpłaty kolejnych rat. 

Jeśli będziesz mieć problemy ze spłatą, możesz wnioskować o pomoc. Różnorodne instrumenty ułatwiające zwrot pożyczki pozwolą uniknąć niepotrzebnego stresu.

Przeczytaj również: Pożyczka na samochód - jak ją otrzymać?


Źródła:

  1. http://www.opony.cob.pl/cennik.html
  2. https://kb.pl/cenniki/wymiana-opon-felgi-stalowe/
  3. https://kb.pl/cenniki/wymiana-opon-felgi-aluminiowe/

Podobne artykuły

Niespodziewane wydatki

poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Szybka pożyczka online – czy da się ją uzyskać już w kilka minut?

Szybka pożyczka online – czym dokładnie jest? Słowo „pożyczka” występuje w języku polskim od wieków. Wiele osób stosuje je zamiennie ze słowem „kredyt” i kojarzy dość[...]

Niespodziewane wydatki

środa, 30 marca 2022

Koszt remontu łazienki – materiały, prace przygotowawcze, robocizna

Na ostateczny koszt remontu łazienki mają wpływ takie czynniki, jak: materiały, prace przygotowawcze, robocizna, zakup armatury oraz jej montaż. Ceny różnią się w zależności od województw,[...]

Niespodziewane wydatki

środa, 30 marca 2022

Ile kosztuje wesele? Podstawowe koszty i dodatkowe atrakcje

Z danych wynika, że młode pary wydają na organizację wesela ok. 40–60 tysięcy złotych. Na ostateczny koszt mają wpływ czynniki takie jak prestiż miejsca, w którym[...]Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie (02-220) przy ul. Łopuszańskiej 32, telefon 669 555 111. NIP: 7842426890, REGON: 300976329, sąd rejestrowy: Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego,
KRS: 0001022551. Kapitał zakładowy w wysokości 14 360 000 zł; adres strony internetowej: www.10online.pl, e-mail: kontakt@10online.pl.

Spółka działa w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim.
Pożyczkodawcą jest Dziesiątka Finanse S.A. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Reprezentatywny przykład dla pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.10online.pl: Całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 2500 zł; oprocentowanie stałe 20,50% całkowity koszt pożyczki 524,08 zł (w tym opłata przygotowawcza 122,52 zł, prowizja 250 zł, odsetki 151,56 zł); całkowita kwota do zapłaty 3024,08 zł, płatna w 3 miesięcznych ratach w wysokości 1 158,86 zł. Rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSO) dla tego przykładu wynosi 144.92% . Stan na dzień 01.02.2023r.

Administratorem danych osobowych jest Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Łopuszańskiej 32, 02-220 Warszawa. Wszelkie informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych, celów, w jakich są przetwarzane, podstaw prawnych przetwarzania, kategoriach odbiorców danych osobowych, okresie przetwarzania danych, konieczności lub dobrowolności podania danych osobowych i konsekwencjach ich niepodania, zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji i przysługujących uprawnieniach można znaleźć możesz w Polityce Prywatności.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Dziesiątka Finanse S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.
Wszelkie prawa do zawartości strony internetowej zastrzeżone dla Dziesiątka Finanse S.A.