BIK – co kryje się pod tym skrótem?
BIK to Biuro Informacji Kredytowej. Instytucja ta jest największą bazą danych o klientach, zarówno indywidualnych, jak i instytucjonalnych. W zbiorze znajdują się informacje o ponad 150 milionach rachunków należących do 25 milionów Polaków oraz blisko 1,5 miliona przedsiębiorstw oraz podmiotów prowadzących działalność rolniczą.
Początki Biura Informacji Kredytowej sięgają 1997 roku, kiedy instytucję powołał Związek Banków Polskich na mocy ustawy Prawo Bankowe. Dzisiaj BIK jest głównym źródłem informacji o realizacji zobowiązań kredytowych oraz finansowych przez polskich obywateli i działające na krajowym rynku przedsiębiorstwa.
Biuro Informacji Kredytowej w praktyce nie ma konkurencji. Jego pozycję wzmacnia dodatkowo szeroka oferta usług dla klientów, w tym między innymi powiadomienia dotyczące zawierania umów pożyczek na dane użytkownika oraz możliwość sprawdzenia zdolności kredytowej. Zwiększająca się liczba przestępstw polegających na wyłudzeniu danych oraz posługiwaniu się cudzymi dowodami tożsamości, a z drugiej strony atrakcyjne ceny oferowanych przez BIK rozwiązań z roku na rok przynosi podmiotowi zwiększoną liczbę zadowolonych abonentów.
Informacje gromadzone przez BIK i cel ich przetwarzania
Zastanawiasz się, jakie informacje gromadzi na Twój temat Biuro Informacji Kredytowej? Oprócz danych osobowych w bazie można znaleźć zobowiązania konkretnych podmiotów wobec banków oraz Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych i innych zadłużeń. BIK zapewnia również szybki dostęp do danych na temat posiadanych rachunków.
Baza Biura Informacji Kredytowej jest wykorzystywana przez podmioty udzielające kredytów i pożyczek. Za jej pośrednictwem możliwe jest dokonanie kompleksowej oceny zdolności kredytowej osoby lub firmy ubiegającej się o uzyskanie finansowania. Proces odbywa się sprawnie i z wyjątkiem nielicznych sytuacji, w których do zbioru danych trafiły informacje niezgodne ze stanem rzeczywistym, daje rzetelne wyniki.
BIK – czy jest się czego bać?
Na pierwszy rzut oka informacje na temat Biura Informacji Kredytowej mogą brzmieć groźnie. W praktyce jednak obaw nie muszą mieć osoby, które terminowo spłacają swoje zobowiązania. Informacje o zawieranych pożyczkach i kredytach figurują w bazie do czasu zapłaty ostatniej raty. Takie osoby mogą korzystać z usług BIK dla swojej korzyści, na przykład w celu oceny szansy na pozyskanie kredytu.
Jeśli jednak opóźnienie w uregulowaniu należności przekroczy 30 dni od poinformowania o nim Biura Informacji Kredytowej przez wierzyciela, to spóźniająca się ze spłatą osoba (lub firma) trafi do zbioru danych o dłużnikach na 5 lat. Taka sytuacja może uniemożliwić zaciągnięcie pożyczki w wielu instytucjach. Jeśli masz w BIK wpisy sugerujące nieterminową spłatę pożyczki czy kredytu, nie musisz całkiem rezygnować z ubiegania się o pozyskanie dodatkowych środków. Pożyczki bez BIK istnieją i stają się w ostatnich latach coraz popularniejsze.
Zainteresuje Cię: Pożyczka prywatna – co to? Na co uważać?
Pożyczka bez BIK – dla kogo?
Pożyczka bez BIK została stworzona z myślą o osobach, które w przeszłości nie spłacały terminowo swoich zobowiązań. Bardzo wiele firm pożyczkowych nie dokonuje weryfikacji w bazie. Tym samym osoby, które się w niej znajdują, mają szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku.
Dla wielu osób standardowe pożyczki i kredyty są niedostępne. Szereg instytucji wymaga przedłożenia licznych dokumentów, a mimo to każdorazowo dokonuje dodatkowej weryfikacji potencjalnego klienta w BIK. Korzystając z alternatywnej oferty pożyczek bez BIK, można w krótkim czasie pozyskać środki na realizację swoich planów.
Pamiętaj, że oferta pożyczek bez BIK nie jest ograniczona tylko dla osób fizycznych. Z jej pomocą możesz również przywrócić sprawne działanie swojego biznesu. Brak weryfikacji w BIK sprawia, że z rozwiązania mogą skorzystać nawet przedsiębiorstwa, które w przeszłości miewały problemy z terminową spłatą swoich zobowiązań.
Pożyczki bez BIK – na co mogę liczyć?
Pożyczki bez BIK dotyczą najczęściej kwot rzędu kilku tysięcy złotych i są udzielane na okresy krótsze niż rok. Nie oznacza to jednak, że musisz z góry poddawać się, jeśli liczysz na inne warunki. Oferta pożyczek bez BIK cały czas się powiększa i na rynku pojawiają się nowe rozwiązania.
O pożyczkę bez BIK możesz ubiegać się online, telefonicznie lub u przedstawiciela. Dla Ciebie to wygoda, ponieważ nie musisz udawać się do placówki. Odwiedzając stronę internetową, możesz wybrać najważniejsze warunki swojej pożyczki. Konieczne będzie podanie danych umożliwiających weryfikację tożsamości, jednak tylko podstawowych.
Cały proces nie jest skomplikowany i przejdzie go nawet osoba, która nigdy wcześniej nie korzystała z zewnętrznego finansowania. Jeśli wyrazisz taką wolę, przedstawiciel przywiezie pieniądze do Twojego domu. W trakcie realizacji umowy możliwy jest również bezpośredni odbiór od Ciebie poszczególnych rat w dogodnym terminie. Nie musisz więc posiadać konta bankowego ani udawać się na pocztę.
Pożyczka bez BIK – czy to się opłaca?
Obawiasz się, że pożyczki bez BIK są bardzo drogie? Niesłusznie! Pożyczki bez BIK nie różnią się bardzo od standardowych ofert dostępnych na rynku. Firma pożyczkowa, która nie sprawdza potencjalnego klienta w Biurze Informacji Kredytowej, bierze na siebie większe ryzyko niż bank podczas udzielania kredytu. Z tego powodu może okazać się, że pożyczka bez BIK będzie droższa. Często jednak różnice są niewielkie. Najważniejsze to znaleźć ofertę idealnie dobraną do swoich indywidualnych potrzeb.
Obawiasz się instytucji pozabankowych? Myślisz, że tylko banki udzielają pożyczek na pewnych warunkach? W praktyce na polskim rynku funkcjonuje szereg podmiotów, którym można zaufać i pozyskać finansowanie na atrakcyjnych zasadach. Oczywiście, jak w każdym przypadku, gdy decydujesz się na zaciągnięcie pożyczki bądź kredytu, musisz zachować wzmożoną ostrożność, w tym przede wszystkim dokładnie zapoznać się z warunkami oferowanymi przez danego usługodawcę.
Wybieraj sprawdzonych pożyczkodawców, mających renomę na rynku i działają od co najmniej kilku lat. Zwróć uwagę, czy usługodawca posiada certyfikaty, na przykład Firmy Wiarygodnej Finansowo, Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce czy Odpowiedzialnego Pożyczkodawcy. Podmiot udzielający pożyczki musi działać w oparciu o zasady fair play i najwyższe standardy obsługi. Zasady współpracy powinny być jasne i przejrzyste, tak aby klient miał świadomość, na jakie warunki się godzi.
Przeczytaj również: Pożyczka dla zadłużonych – jak otrzymać?
Źródła:
- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz.93 z późn. zm.),
- Ustawa z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim (Dz.U. 2011 nr 126 poz. 715 z późn. zm.),
- Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo bankowe (Dz.U. 1997 nr 140 poz. 939 z późn. zm.).