Według najnowszych danych sporządzonych na podstawie informacji z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK wynika, że średnia wysokość długu obywatela Polski wynosi niewiele ponad 28,5 tys. zł. W praktyce oznacza to, że Polacy dość często zwracają się o różnego rodzaju kredyty i pożyczki. Wśród nich są zarówno duże kredyty hipoteczne na zakup mieszkania, jak i „chwilówki” przeznaczone na cele konsumpcyjne. Osoby zadłużone raczej nie mogą liczyć na dodatkową gotówkę z banku, ponieważ nie pozwala im na to zbyt niska zdolność kredytowa. W gorszym położeniu są dłużnicy, którzy nie wywiązują się z zaciągniętych zobowiązań w terminie. Jak się jednak okazuje, w świecie finansów nie ma sytuacji bez wyjścia.
Kredyt dla zadłużonych – czy jest możliwy?
Osoby, które mają sporo zobowiązań finansowych, raczej nie mogą liczyć na pomoc ze strony banku. Instytucja ta poddaje swoich klientów bardzo dokładnej weryfikacji. Oprócz zdolności kredytowej sprawdza także historię zadłużeń potencjalnego pożyczkobiorcy. Wszystkie te dane dostępne są w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Jeśli ktoś figuruje w Krajowym Rejestrze Długów, jego szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej spadają do zera. Dla banku oznacza to, że klient nie będzie w stanie wywiązać się z zaciągniętego zobowiązania.
Zdarzają się jednak sytuacje, w których osoby zadłużone mogą otrzymać kredyt w banku. Jest to możliwe wtedy, gdy kwoty długu nie są duże, a raty spłacane są bez opóźnień. Dodatkowy argument dla banku to umowa o pracę na czas nieokreślony, zwłaszcza wtedy, gdy wskazuje ona na regularne, wysokie zarobki. Pozytywna decyzja zostanie wydana tylko wtedy, gdy łączne zadłużenie nie będzie przekraczało możliwości finansowych danej osoby. Należy tutaj postawić znak równości między możliwościami finansowymi a skrupulatnie wyliczoną przez analityków zdolnością kredytową.
Bank najchętniej udziela kolejnej pożyczki swoim dotychczasowym klientom, którzy od lat prowadzą w nim swoje konto. Instytucja ma wtedy pełny obraz danego klienta – doskonale wie, w jaki sposób gospodaruje on pieniędzmi i czy spłaca swoje aktualne długi w terminie. Niekiedy istnieje możliwość, aby otrzymać dodatkową gotówkę w ramach kredytu, który już jest spłacany. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba liczyć się z wydłużonym czasem spłaty lub wzrostem miesięcznej raty. Każdy bank kieruje się własnym regulaminem, dlatego stosowane praktyki różnią się od siebie.
Pożyczka dla zadłużonych bez sprawdzania baz – BIK, KRD, ERIF
Osoby, które szukają pożyczki dla zadłużonych z tzw. negatywną historią kredytową, powinny w pierwszej kolejności szukać ofert bez sprawdzania baz. W praktyce oznacza to, że w trakcie weryfikacji klienta firma nie bierze pod uwagę danych z Biura Informacji Kredytowej (BIK) i Krajowego Rejestru Długów (KRD). Nawet jeśli pozna historię potencjalnego pożyczkobiorcy, nie będzie ona czynnikiem decydującym. Najważniejsza jest aktualna sytuacja finansowa oraz wysokość dochodów, która stanowi potwierdzenie możliwości spłaty zobowiązania w terminie. Firmy pożyczkowe takie jak 10online.pl sprawdzają przede wszystkim regularność wpływów, która wynika z umów o pracę, umów-zleceń, ale również renty, emerytury czy przyznanych zasiłków socjalnych.
Wspomniane bazy to:
- Biuro Informacji Kredytowej (BIK) – to tutaj znajdują się wszystkie dane o zobowiązaniach zaciągniętych w bankach oraz wiarygodnych instytucjach pozabankowych. W tym rejestrze figuruje każda pożyczka oraz szczegółowe informacje na jej temat: pozostała kwota do zapłaty i terminowość spłacania rat.
- Krajowy Rejestr Długów (KRD) – baza BIK ma charakter czysto informacyjny, natomiast wpis do Krajowego Rejestru Długów ma już zdecydowanie negatywny wydźwięk. Oznacza to, że dana osoba nie spłaca rat w terminie lub uchyla się od spłaty zaciągniętych zobowiązań.
- ERIF Biuro Informacji Gospodarczej – w tym rejestrze bank lub instytucja pozabankowa może sprawdzić, czy potencjalny klient płaci rachunki za prąd, gaz, telefon itd. i czy bieżące opłaty wpływają w ustalonym terminie.
Na liście instytucji, które udzielają pożyczek bez sprawdzania baz, nie ma banków. Trzeba pamiętać, że ubieganie się o kredyt bankowy zawsze wiąże się ze szczegółową weryfikacją w wymienionych rejestrach. Zadłużeni mogą więc liczyć na wsparcie instytucji pozabankowej, np. firmy pożyczkowej lub prywatnego inwestora. W tym przypadku również trzeba liczyć się z różnicami w regulaminach – podejście do interpretacji danych z baz nie zawsze jest takie samo.
Zainteresuje Cię: Pożyczka dla zadłużonych - jak ją otrzymać?
Pożyczki pozabankowe dla zadłużonych – jak je znaleźć?
Każda firma pożyczkowa działa według własnych zasad. Oznacza to, że niektóre instytucje chętnie udzielą wsparcia osobie zadłużonej, a inne – należące do tego samego sektora – odrzucą jej wniosek. Aby nie tracić czasu na samodzielne studiowanie regulaminów poszczególnych firm, warto skorzystać z gotowych internetowych rankingów. Są one powszechnie dostępne i na bieżąco aktualizowane. Zawierają takie informacje jak wysokość oferowanych kwot, możliwe systemy ratalne czy czas oczekiwania na decyzję.
Należy pamiętać, że brak sprawdzania baz nie jest równoznaczny z liberalnym podejściem do kwestii terminów. Każda firma pożyczkowa – bez względu na stosowane praktyki – wymaga spłaty w określonym czasie. Niekiedy możliwe jest jej odroczenie – taką opcję przewiduje np. 10online.pl – jednak płatności powinny być regulowane bez względu na pozostałe zobowiązania.
Pożyczki prywatne bez sprawdzania baz – na czym to polega?
Jeśli firmy pożyczkowe nie chcą udzielić wsparcia finansowego osobie zadłużonej, ostatnią deską ratunku często okazuje się prywatny inwestor. Jest to najczęściej doskonale prosperujące przedsiębiorstwo, które – oprócz swoich głównych produktów i usług – oferuje prywatne pożyczki. Z reguły nie sprawdza baz, ale może wymagać gwarancji spłaty w postaci np. cennej nieruchomości lub ruchomości.
Tego rodzaju pożyczki przyznawane są na ogół bez sprawdzania baz czy weryfikacji dokumentów (zaświadczenia o zarobkach). Szanse na dodatkowy zastrzyk gotówki mają także osoby, których majątek lub dochody są częściowo zajęte przez komornika. Dobrym wyjściem z sytuacji może być też pożyczka od osoby prywatnej, czyli np. od członka rodziny lub znajomego. Zaleta takiego rozwiązania to elastyczny termin spłaty i preferencyjne warunki – tego rodzaju wsparcie rzadko bywa udzielane na procent.
Przeczytaj również: Pożyczka prywatna - co to? Na co uważać?