Pożyczka dla zadłużonych –‌ jak ją uzyskać?

Marta Drzazga

31.01.2022

Według najnowszych danych sporządzonych na podstawie informacji z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK wynika, że średnia wysokość długu obywatela Polski wynosi niewiele ponad 28,5 tys. zł. W praktyce oznacza to, że Polacy dość często zwracają się o różnego rodzaju kredyty i pożyczki. Wśród nich są zarówno duże kredyty hipoteczne na zakup mieszkania, jak i „chwilówki” przeznaczone na cele konsumpcyjne. Osoby zadłużone raczej nie mogą liczyć na dodatkową gotówkę z banku, ponieważ nie pozwala im na to zbyt niska zdolność kredytowa. W gorszym położeniu są dłużnicy, którzy nie wywiązują się z zaciągniętych zobowiązań w terminie. Jak się jednak okazuje, w świecie finansów nie ma sytuacji bez wyjścia. 

Kredyt dla zadłużonych –‌ czy jest możliwy?

Osoby, które mają sporo zobowiązań finansowych, raczej nie mogą liczyć na pomoc ze strony banku. Instytucja ta poddaje swoich klientów bardzo dokładnej weryfikacji. Oprócz zdolności kredytowej sprawdza także historię zadłużeń potencjalnego pożyczkobiorcy. Wszystkie te dane dostępne są w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Jeśli ktoś figuruje w Krajowym Rejestrze Długów, jego szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej spadają do zera. Dla banku oznacza to, że klient nie będzie w stanie wywiązać się z zaciągniętego zobowiązania. 

Zdarzają się jednak sytuacje, w których osoby zadłużone mogą otrzymać kredyt w banku. Jest to możliwe wtedy, gdy kwoty długu nie są duże, a raty spłacane są bez opóźnień. Dodatkowy argument dla banku to umowa o pracę na czas nieokreślony, zwłaszcza wtedy, gdy wskazuje ona na regularne, wysokie zarobki. Pozytywna decyzja zostanie wydana tylko wtedy, gdy łączne zadłużenie nie będzie przekraczało możliwości finansowych danej osoby. Należy tutaj postawić znak równości między możliwościami finansowymi a skrupulatnie wyliczoną przez analityków zdolnością kredytową. 

Bank najchętniej udziela kolejnej pożyczki swoim dotychczasowym klientom, którzy od lat prowadzą w nim swoje konto. Instytucja ma wtedy pełny obraz danego klienta –‌ doskonale wie, w jaki sposób gospodaruje on pieniędzmi i czy spłaca swoje aktualne długi w terminie. Niekiedy istnieje możliwość, aby otrzymać dodatkową gotówkę w ramach kredytu, który już jest spłacany. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba liczyć się z wydłużonym czasem spłaty lub wzrostem miesięcznej raty. Każdy bank kieruje się własnym regulaminem, dlatego stosowane praktyki różnią się od siebie.

Pożyczka dla zadłużonych bez sprawdzania baz –‌ BIK, KRD, ERIF

Osoby, które szukają pożyczki dla zadłużonych z tzw. negatywną historią kredytową, powinny w pierwszej kolejności szukać ofert bez sprawdzania baz. W praktyce oznacza to, że w trakcie weryfikacji klienta firma nie bierze pod uwagę danych z Biura Informacji Kredytowej (BIK) i Krajowego Rejestru Długów (KRD). Nawet jeśli pozna historię potencjalnego pożyczkobiorcy, nie będzie ona czynnikiem decydującym. Najważniejsza jest aktualna sytuacja finansowa oraz wysokość dochodów, która stanowi potwierdzenie możliwości spłaty zobowiązania w terminie. Firmy pożyczkowe takie jak 10online.pl sprawdzają przede wszystkim regularność wpływów, która wynika z umów o pracę, umów-zleceń, ale również renty, emerytury czy przyznanych zasiłków socjalnych. 

Wspomniane bazy to:

  • Biuro Informacji Kredytowej (BIK) –‌ to tutaj znajdują się wszystkie dane o zobowiązaniach zaciągniętych w bankach oraz wiarygodnych instytucjach pozabankowych. W tym rejestrze figuruje każda pożyczka oraz szczegółowe informacje na jej temat: pozostała kwota do zapłaty i terminowość spłacania rat. 
  • Krajowy Rejestr Długów (KRD) –‌ baza BIK ma charakter czysto informacyjny, natomiast wpis do Krajowego Rejestru Długów ma już zdecydowanie negatywny wydźwięk. Oznacza to, że dana osoba nie spłaca rat w terminie lub uchyla się od spłaty zaciągniętych zobowiązań.
  • ERIF Biuro Informacji Gospodarczej –‌ w tym rejestrze bank lub instytucja pozabankowa może sprawdzić, czy potencjalny klient płaci rachunki za prąd, gaz, telefon itd. i czy bieżące opłaty wpływają w ustalonym terminie.

Na liście instytucji, które udzielają pożyczek bez sprawdzania baz, nie ma banków. Trzeba pamiętać, że ubieganie się o kredyt bankowy zawsze wiąże się ze szczegółową weryfikacją w wymienionych rejestrach. Zadłużeni mogą więc liczyć na wsparcie instytucji pozabankowej, np. firmy pożyczkowej lub prywatnego inwestora. W tym przypadku również trzeba liczyć się z różnicami w regulaminach –‌ podejście do interpretacji danych z baz nie zawsze jest takie samo.

Zainteresuje Cię: Pożyczka dla zadłużonych - jak ją otrzymać?

Pożyczki pozabankowe dla zadłużonych –‌ jak je znaleźć?

Każda firma pożyczkowa działa według własnych zasad. Oznacza to, że niektóre instytucje chętnie udzielą wsparcia osobie zadłużonej, a inne –‌ należące do tego samego sektora –‌ odrzucą jej wniosek. Aby nie tracić czasu na samodzielne studiowanie regulaminów poszczególnych firm, warto skorzystać z gotowych internetowych rankingów. Są one powszechnie dostępne i na bieżąco aktualizowane. Zawierają takie informacje jak wysokość oferowanych kwot, możliwe systemy ratalne czy czas oczekiwania na decyzję.

Należy pamiętać, że brak sprawdzania baz nie jest równoznaczny z liberalnym podejściem do kwestii terminów. Każda firma pożyczkowa –‌ bez względu na stosowane praktyki –‌ wymaga spłaty w określonym czasie. Niekiedy możliwe jest jej odroczenie –‌ taką opcję przewiduje np. 10online.pl –‌ jednak płatności powinny być regulowane bez względu na pozostałe zobowiązania. 

Pożyczki prywatne bez sprawdzania baz –‌ na czym to polega?

Jeśli firmy pożyczkowe nie chcą udzielić wsparcia finansowego osobie zadłużonej, ostatnią deską ratunku często okazuje się prywatny inwestor. Jest to najczęściej doskonale prosperujące przedsiębiorstwo, które –‌ oprócz swoich głównych produktów i usług –‌ oferuje prywatne pożyczki. Z reguły nie sprawdza baz, ale może wymagać gwarancji spłaty w postaci np. cennej nieruchomości lub ruchomości.

Tego rodzaju pożyczki przyznawane są na ogół bez sprawdzania baz czy weryfikacji dokumentów (zaświadczenia o zarobkach). Szanse na dodatkowy zastrzyk gotówki mają także osoby, których majątek lub dochody są częściowo zajęte przez komornika. Dobrym wyjściem z sytuacji może być też pożyczka od osoby prywatnej, czyli np. od członka rodziny lub znajomego. Zaleta takiego rozwiązania to elastyczny termin spłaty i preferencyjne warunki –‌ tego rodzaju wsparcie rzadko bywa udzielane na procent.

Przeczytaj również: Pożyczka prywatna - co to? Na co uważać?


Źródła:

  1. Wszystko o pożyczkach bez BIK
  2. https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/pozyczki-bez-bik/zfdw891, (dostęp 10.01.2022)
  3. Zadłużenie w BIK i jego wpływ na zdolność kredytową https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/zadluzenie-w-bik-co-to-jest-i-na-czym-polega/00fyfby (dostęp 10,01.2022)
  4. Średnie zadłużenie Polaków lekko spadło
  5. https://www.infor.pl/prawo/prawa-konsumenta/nowosci/5364463,Srednie-zadluzenie-Polakow-lekko-spadlo.html (dostęp 10.01.2022).

Podobne artykuły

Poradnik pożyczkowy

piątek, 26 sierpnia 2022

Pożyczka dla młodych – już od 18 lat?

Młodzi ludzie mają swoje potrzeby, które potrafią poważnie nadwyrężyć niejeden portfel. Dużo nauki i zwykle brak dyspozycji pracy na pełen etat sprawiają, że coraz częściej sięgają[...]

Poradnik pożyczkowy

środa, 24 sierpnia 2022

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt/pożyczkę?

W dobie coraz większej popularności internetowych przestępstw nie ma nic dziwnego w tym, że chcemy sprawdzić, czy ktoś nie wziął na nas kredytu lub pożyczki. Jak[...]

Poradnik pożyczkowy

poniedziałek, 22 sierpnia 2022

Kalkulator pożyczek – czym jest i jak może Ci pomóc?

Ludzie coraz częściej korzystają z szybkich pożyczek. Galopująca inflacja, drożejące produkty i usługi sprawiają, że koszty życia są coraz większe, niestety – w przeciwieństwie do zarobków.[...]Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie (02-220) przy ul. Łopuszańskiej 32, telefon 669 555 111. NIP: 7842426890, REGON: 300976329, sąd rejestrowy: Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego,
KRS: 0001022551. Kapitał zakładowy w wysokości 14 360 000 zł; adres strony internetowej: www.10online.pl, e-mail: kontakt@10online.pl.

Spółka działa w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim.
Pożyczkodawcą jest Dziesiątka Finanse S.A. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Reprezentatywny przykład dla pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.10online.pl: Całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 2500 zł; oprocentowanie stałe 20,50% całkowity koszt pożyczki 524,08 zł (w tym opłata przygotowawcza 122,52 zł, prowizja 250 zł, odsetki 151,56 zł); całkowita kwota do zapłaty 3024,08 zł, płatna w 3 miesięcznych ratach w wysokości 1 158,86 zł. Rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSO) dla tego przykładu wynosi 144.92% . Stan na dzień 01.02.2023r.

Administratorem danych osobowych jest Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Łopuszańskiej 32, 02-220 Warszawa. Wszelkie informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych, celów, w jakich są przetwarzane, podstaw prawnych przetwarzania, kategoriach odbiorców danych osobowych, okresie przetwarzania danych, konieczności lub dobrowolności podania danych osobowych i konsekwencjach ich niepodania, zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji i przysługujących uprawnieniach można znaleźć możesz w Polityce Prywatności.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Dziesiątka Finanse S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.
Wszelkie prawa do zawartości strony internetowej zastrzeżone dla Dziesiątka Finanse S.A.