Dane zgromadzone przez Główny Urząd Statystyczny potwierdzają ogromną popularność programu „Rodzina 500 plus”. Świadczenie z niego przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia, bez względu na sytuację materialną rodziców. W 2020 r. otrzymywało je 6,5 mln dzieci miesięcznie. Rządowe wydatki na ten program wyniosły 40 mld zł i były o 31% większe niż w roku ubiegłym. W praktyce oznacza to, że wielodzietne rodziny dostają co miesiąc całkiem sporą kwotę. Dla wielu firm pożyczkowych jest to wystarczająca gwarancja, aby zaoferować takim osobom dodatkową gotówkę.
Pożyczka na 500 plus – dla kogo jest ten produkt?
Jak sama nazwa wskazuje, pożyczka na 500 plus przeznaczona jest dla osób, które pobierają świadczenia rodzinne i głównie z nich się utrzymują. Z oferty dodatkowej gotówki mogą więc skorzystać rodziny wielodzietne lub rodzice samotnie wychowujący dzieci. Zdarza się też, że po taką formę pożyczki zwraca się rodzic, którego współmałżonek pracuje za granicą.
Historii jest wiele, ale punkt wspólny każdej z nich jest jeden – przyznane świadczenie 500 plus, które ma stanowić gwarancję stałego dochodu. Rozwiązanie to sprawdza się w przypadku niewielkich kwot rozłożonych na korzystne raty. Wtedy można powoli spłacić pożyczkę, nawet w kryzysowej sytuacji, gdy świadczenia wychowawcze stają się jedynym źródłem dochodu.
Pożyczka udzielana jest na dowolny cel, który w żadnym momencie nie będzie podlegał weryfikacji. Może to być np. wyjazd wakacyjny dziecka, konieczność zakupu odpowiednich pomocy naukowych czy zalecane leczenie ortodontyczne.
Zainteresuje Cię: Kredyt a pożyczka - jakie są różnice?
Pożyczka na 500 plus – gdzie można ją dostać?
Pożyczki na 500 plus udzielane są w instytucjach pozabankowych. Konkurencja na rynku firm pożyczkowych jest bardzo duża, dlatego znalezienie korzystnej oferty nie jest problemem. Oferowane kwoty rozpoczynają się od kilkuset złotych i dochodzą nawet do 20 tys. Klienci nie muszą dostarczać dokumentów i zaświadczeń, a wszystkie formalności załatwiane są online. Decyzja o przyznaniu gotówki i wypłata pieniędzy często mają miejsce w dniu złożenia wniosku.
Gotówka od firmy pożyczkowej jest wyżej oprocentowana niż kredyt w banku. Jednak zobowiązanie można spłacić naraz, nie zadłużając się na lata. Przykładowo u nas w 10online pożyczkę spłacisz po 31 dniach, jednorazowo. A w razie problemu ze spłatą możesz ten termin wydłużyć o 7, 14 lub 31 dni. W Internecie można znaleźć dobrze opracowane rankingi instytucji pozabankowych oferujących pożyczki na 500 plus.
Kredyt na 500 plus – czy jest możliwy?
Osoby w trudnej sytuacji finansowej często korzystają z ofert pożyczki bankowej. Jednak banki nie udzielają kredytów na 500 plus, ponieważ świadczenie wychowawcze – podobnie jak alimenty – nie jest brane pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej. Aby otrzymać kredyt w banku, klient musi przejść dokładną weryfikację i złożyć odpowiednie dokumenty. Proces ten bywa czasochłonny, a na decyzję o przyznaniu gotówki trzeba czasem poczekać. Osoby nieposiadające innych dochodów niż świadczenia socjalne będą odrzucane na samym wstępie.
Beneficjenci programu „Rodzina 500 plus” mogą oczywiście starać się o kredyt. Jednak jest to możliwe tylko wtedy, gdy oprócz świadczeń socjalnych mają też stałe dochody wynikające ze stosunku pracy. Pieniądze z 500 plus nie są wystarczającą gwarancją dla banku, że klient będzie w stanie spłacić pożyczkę w wyznaczonym terminie.
Zobacz też: Pożyczka dla bezrobotnych - jak ją uzyskać?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty pożyczki na 500 plus?
W Internecie można znaleźć wiele ofert szybkich pożyczek tzw. chwilówek. Jednak pokusa szybkiej gotówki nie powinna uśpić czujności. Osoby, które chcą wziąć pożyczkę na 500 plus, mają do dyspozycji dokładne zestawienia ofert firm pożyczkowych. W rankingach uwzględniane są takie czynniki jak kwota pożyczki, oprocentowanie i czas wypłaty.
Wybierając spośród dziesiątek ofert firm, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- Oprocentowanie – w przypadku szybkich pożyczek zawsze jest ono wysokie, jednak można znaleźć oferty promocyjne, które oferują zastrzyk dodatkowej gotówki na lepszych warunkach.
- Raty – przed złożeniem wniosku warto zapoznać się z systemem rat stosowanym przez wybraną firmę. Praktyka pokazuje, że firmy proponują równe raty miesięczne lub tygodniowe albo wymagają spłacenia całej kwoty w określonym terminie.
- Pierwsza pożyczka gratis – tak brzmią hasła reklamowe niektórych firm. W praktyce oznacza to ofertę specjalną, w której oprocentowanie pierwszej pożyczki wynosi 0%. Warto szukać takich ofert, ponieważ można oddać dokładnie tyle, ile się pożyczyło.
- Opinie o firmie – przed wzięciem pożyczki warto sprawdzić wiarygodność wybranej instytucji pozabankowej. Doświadczenia innych klientów pomogą podjąć właściwą decyzję.
Pożyczka na 500 plus dla zadłużonych
Osoby zadłużone mają problem z otrzymaniem kredytu. Banki dokładnie weryfikują swoich klientów nie tylko pod kątem zdolności kredytowej, lecz także sprawdzają ich kredytową historię w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) i Krajowym Rejestrze Długów (KRD). Każda informacja zawarta w nich wpływa na niekorzyść osób starających się o kredyt. Szanse na kredyt osoby, która utrzymuje się głównie ze świadczeń socjalnych i posiada już inne zobowiązania, spadają praktycznie do zera.
Tutaj z pomocą przychodzą instytucje pozabankowe, które łagodniej patrzą na informacje zawarte w bazach BIK i KRD. Ponieważ pożyczki udzielane są na krótki okres, firmy weryfikują przede wszystkim bieżącą sytuację swoich potencjalnych klientów. Nawet jeśli posiadają oni inne długi, mogą otrzymać dodatkową gotówkę przez Internet. Dla osób zadłużonych ważne jest, aby nie zadłużać się na długi czas, by nie kumulować zobowiązań, które w czasie może być trudno spłacić.
Pożyczka na 500 plus online
Pożyczkę na 500 plus można wziąć online. Wszystkie formalności, tj. rozmowa z konsultantem i złożenie odpowiedniego wniosku, odbywa się przez Internet. Jest to szybka i wygodna forma, jednak trzeba dokładnie sprawdzić wybraną firmę, zanim jej przedstawiciel otrzyma wrażliwe dane klienta.
W naszej firmie łączymy usługi online z osobistym podejściem do klienta. Sprawy formalne można załatwić online, a gotówka trafia bezpośrednio na wskazane konto bankowe. Dzięki temu transakcja internetowa traci swoją anonimowość.
Przeczytaj również: Pożyczka dla zadłużonych - jak otrzymać?