Pożyczka na samochód – praktyczne porady

Marta Drzazga

07.12.2021

Pożyczka na samochód działa na podobnych zasadach jak kredyt gotówkowy – zawiera konkretne oprocentowanie i należy spłacać ją w ratach o ustalonej wysokości przez określony w umowie czas. Jednak te dwa produkty finansowe zasadniczo różnią się od siebie, ponieważ kredyt na samochód to pieniądze, które można przeznaczyć wyłącznie na konkretny egzemplarz pojazdu. Zwykle dotyczy to nowoczesnych i bardzo drogich aut. Szukasz tańszego pojazdu? Sprawdź pożyczkę gotówkową na dowolny cel.

Pożyczka na samochód – gdzie ją dostać?

Kredyt na samochód to specyficzny produkt finansowy, który można otrzymać w wybranych bankach. Można wziąć go także w autoryzowanych salonach samochodowych. W obu przypadkach za pieniądze z kredytu można kupić tylko konkretny, określony w umowie pojazd. Zwykle dotyczy to aut z salonu lub używanych w doskonałym stanie i z niewielkim przebiegiem.

A jeśli szukasz używanego samochodu i bardziej niż na luksusie zależy Ci na tym, żeby auto spełniało swoją rolę i pozwalało Ci przemieszczać się sprawnie z punktu A do punktu B, możesz zdecydować się na nieco starszy samochód. W takim przypadku trudno będzie uzyskać kredyt, ale doskonałym rozwiązaniem będzie pożyczka na dowolny cel. Nie wymaga ona skomplikowanych formalności, a za kwotę kilku tysięcy złotych można kupić używany samochód w bardzo dobrym stanie lub zainwestować w naprawę nieco starszego pojazdu.

Na jakich zasadach otrzymuje się pożyczkę na samochód, a na jakich kredyt?

Aby otrzymać kredyt na samochód od banku, trzeba spełnić określone warunki. Oto najważniejsze zasady przyznawania tego rodzaju finansowania:

  • Kredytobiorca zostaje zweryfikowany pod kątem zdolności kredytowej.
  • Kredytobiorca zostaje sprawdzony w Biurze Informacji Kredytowej oraz Krajowym Rejestrze Długów.
  • Konieczny jest wkład własny. Jest to zazwyczaj ok. 10–15% wartości wybranego auta.
  • Konieczne jest zabezpieczenie kredytu. Wśród najczęściej stosowanych rozwiązań jest: zastaw rejestrowy (samochód zostaje wpisany do krajowego rejestru zastawów), przewłaszczenie (bank staje się prawnym współwłaścicielem pojazdu) cesja polisy AC (pieniądze z ewentualnego odszkodowania zawsze trafiają do banku).

Z kolei jeśli chodzi o pożyczkę, to firmy pożyczkowe, takie jak my, oferują szybki zastrzyk gotówki, którą można przeznaczyć na zakup używanego auta bądź dołożyć do własnych oszczędności i kupić coś lepszego. Wystarczy wypełnić formularz lub skontaktować się z przedstawicielem, aby otrzymać do 8000 zł na dowolny cel, w tym na zakup wybranego samochodu używanego.

Pożyczka na samochód nowy i używany – jakie są różnice?

Nie każdy musi mieć nowy samochód prosto z salonu. Auta, które już miały swoich właścicieli, a na ich liczniku widnieje spory przebieg, wciąż nadają się do komfortowej jazdy i są chętnie wybierane przez kierowców.

Wiele samochodów używanych to stosunkowo nowe, wysokiej klasy modele, które mają sporą wartość. Z tego powodu banki oferują pożyczki również na takie auta. Zasady przyznawania kredytu na samochód używany są zbliżone do tych, które obowiązują w przypadku nowych modeli – trzeba przejść weryfikację pod kątem zdolności kredytowej i określić zabezpieczenie kredytu. W takich przypadkach banki komercyjne dokładnie przyglądają się nie tylko kredytobiorcy, lecz także wybranemu przez niego samochodowi. Trzeba spodziewać się, że bank będzie chciał zobaczyć wszystkie dokumenty auta przed złożeniem wniosku o kredyt.

Najprostszym sposobem, aby dostać dodatkową gotówkę na zakup używanego samochodu, będzie pożyczka na dowolny cel. Takie rozwiązanie nie wymaga wielu formalności – nie trzeba martwić się wkładem własnym czy zabezpieczeniem kredytu. Można pożyczyć nawet do 8000 zł – taka suma wystarczy na zakup jeżdżącego samochodu używanego i ewentualne zainwestowanie w jego naprawy. Mniejsza kwota oznacza też mniejsze raty w porównaniu do kredytu bankowego, a zatem nie będą one zbytnim obciążeniem dla domowego budżetu. Co więcej, masz też możliwość spłaty zobowiązania w wygodnym systemie rat tygodniowych.

Zainteresuje Cię: Ile kosztuje przegląd samochodu?

Pożyczka leasingowa na samochód – czym różni się od leasingu?

Innym sposobem na sfinansowanie zakupu auta może być pożyczka leasingowa na samochód. Nie należy mylić jej z leasingiem, który polega na wypożyczeniu pojazdu od firmy leasingowej w zamian za ustalony koszt miesięczny. Po okresie leasingu, który trwa zazwyczaj 2–3 lata, można wykupić samochód na własność.

Pożyczka leasingowa na samochód jest rozwiązaniem pośrednim między leasingiem a kredytem, chociaż bliżej jej do tego drugiego. Udzielana jest przez firmy leasingowe, które są nieco bardziej elastyczne w podejściu do procedur i formalności niż banki. Jednak także tutaj umowy jasno określają, że środki pieniężne mają zostać przeznaczone wyłącznie na wybrany samochód. Okres kredytowania może wynosić od 6 miesięcy do 7 lat i od tego czynnika zależy wysokość rat miesięcznych.

Na takie rozwiązania decydują się przede wszystkim firmy, które chcą powiększyć swoje floty bez konieczności zakupu i ciągłego serwisowania pojazdów. Jednak od 2011 roku z tego typu usług mogą korzystać także osoby prywatne.

Pożyczka na samochód bez BIK i KRD – czy to możliwe?

Jeśli osoba starająca się o pożyczkę na samochód figuruje w Krajowym Rejestrze Długów (KRD), bank nie udzieli jej kredytu. Jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty firmy pożyczkowej, która ocenia przede wszystkim bieżącą sytuację finansową i możliwości spłaty zobowiązania.

Przeczytaj również: Pożyczka bez BIK – co to? Na czym polega?

Podobne artykuły

Poradnik pożyczkowy

piątek, 26 sierpnia 2022

Pożyczka dla młodych – już od 18 lat?

Młodzi ludzie mają swoje potrzeby, które potrafią poważnie nadwyrężyć niejeden portfel. Dużo nauki i zwykle brak dyspozycji pracy na pełen etat sprawiają, że coraz częściej sięgają[...]

Poradnik pożyczkowy

środa, 24 sierpnia 2022

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt/pożyczkę?

W dobie coraz większej popularności internetowych przestępstw nie ma nic dziwnego w tym, że chcemy sprawdzić, czy ktoś nie wziął na nas kredytu lub pożyczki. Jak[...]

Poradnik pożyczkowy

poniedziałek, 22 sierpnia 2022

Kalkulator pożyczek – czym jest i jak może Ci pomóc?

Ludzie coraz częściej korzystają z szybkich pożyczek. Galopująca inflacja, drożejące produkty i usługi sprawiają, że koszty życia są coraz większe, niestety – w przeciwieństwie do zarobków.[...]Dziesiątka Finanse spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (02-220) przy ul. ul. Łopuszańskiej 32, telefon 669 555 111. NIP: 7842426890, REGON: 300976329. Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS 0000069320. Kapitał zakładowy w wysokości 14 360 000 zł; adres strony internetowej: www.10online.pl, e-mail: kontakt@10online.pl.

Spółka działa w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim.
Pożyczkodawcą jest Dziesiątka Finanse sp. z o.o. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Reprezentatywny przykład dla pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.10online.pl: Całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 1000 zł; oprocentowanie stałe 17,5%, całkowity koszt pożyczki 287,86 zł (w tym opłata przygotowawcza 0 zł, prowizja 273 zł, odsetki 14,86 zł); całkowita kwota do zapłaty 1287,86 zł, płatna w 1 racie wysokości 1287,86 zł w terminie 31 dni od udzielenia pożyczki. Rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSO) dla tego przykładu wynosi 1866,14 %. Stan na 6.05.2022r.

Administratorem danych osobowych jest Dziesiątka Finanse spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie przy ul. Królewskiej 18, 00-103 Warszawa. Wszelkie informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych, celów, w jakich są przetwarzane, podstaw prawnych przetwarzania, kategoriach odbiorców danych osobowych, okresie przetwarzania danych, konieczności lub dobrowolności podania danych osobowych i konsekwencjach ich niepodania, zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji i przysługujących uprawnieniach można znaleźć możesz w Polityce Prywatności.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Dziesiątka Finanse sp. z o. o. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.
Wszelkie prawa do zawartości strony internetowej zastrzeżone dla Dziesiątka Finanse sp. z o.o.