Pożyczka na samochód – praktyczne porady

Marta Drzazga

07.12.2021

Pożyczka na samochód działa na podobnych zasadach jak kredyt gotówkowy – zawiera konkretne oprocentowanie i należy spłacać ją w ratach o ustalonej wysokości przez określony w umowie czas. Jednak te dwa produkty finansowe zasadniczo różnią się od siebie, ponieważ kredyt na samochód to pieniądze, które można przeznaczyć wyłącznie na konkretny egzemplarz pojazdu. Zwykle dotyczy to nowoczesnych i bardzo drogich aut. Szukasz tańszego pojazdu? Sprawdź pożyczkę gotówkową na dowolny cel.

Pożyczka na samochód – gdzie ją dostać?

Kredyt na samochód to specyficzny produkt finansowy, który można otrzymać w wybranych bankach. Można wziąć go także w autoryzowanych salonach samochodowych. W obu przypadkach za pieniądze z kredytu można kupić tylko konkretny, określony w umowie pojazd. Zwykle dotyczy to aut z salonu lub używanych w doskonałym stanie i z niewielkim przebiegiem.

A jeśli szukasz używanego samochodu i bardziej niż na luksusie zależy Ci na tym, żeby auto spełniało swoją rolę i pozwalało Ci przemieszczać się sprawnie z punktu A do punktu B, możesz zdecydować się na nieco starszy samochód. W takim przypadku trudno będzie uzyskać kredyt, ale doskonałym rozwiązaniem będzie pożyczka na dowolny cel. Nie wymaga ona skomplikowanych formalności, a za kwotę kilku tysięcy złotych można kupić używany samochód w bardzo dobrym stanie lub zainwestować w naprawę nieco starszego pojazdu.

Na jakich zasadach otrzymuje się pożyczkę na samochód, a na jakich kredyt?

Aby otrzymać kredyt na samochód od banku, trzeba spełnić określone warunki. Oto najważniejsze zasady przyznawania tego rodzaju finansowania:

  • Kredytobiorca zostaje zweryfikowany pod kątem zdolności kredytowej.
  • Kredytobiorca zostaje sprawdzony w Biurze Informacji Kredytowej oraz Krajowym Rejestrze Długów.
  • Konieczny jest wkład własny. Jest to zazwyczaj ok. 10–15% wartości wybranego auta.
  • Konieczne jest zabezpieczenie kredytu. Wśród najczęściej stosowanych rozwiązań jest: zastaw rejestrowy (samochód zostaje wpisany do krajowego rejestru zastawów), przewłaszczenie (bank staje się prawnym współwłaścicielem pojazdu) cesja polisy AC (pieniądze z ewentualnego odszkodowania zawsze trafiają do banku).

Z kolei jeśli chodzi o pożyczkę, to firmy pożyczkowe, takie jak my, oferują szybki zastrzyk gotówki, którą można przeznaczyć na zakup używanego auta bądź dołożyć do własnych oszczędności i kupić coś lepszego. Wystarczy wypełnić formularz lub skontaktować się z przedstawicielem, aby otrzymać do 8000 zł na dowolny cel, w tym na zakup wybranego samochodu używanego.

Pożyczka na samochód nowy i używany – jakie są różnice?

Nie każdy musi mieć nowy samochód prosto z salonu. Auta, które już miały swoich właścicieli, a na ich liczniku widnieje spory przebieg, wciąż nadają się do komfortowej jazdy i są chętnie wybierane przez kierowców.

Wiele samochodów używanych to stosunkowo nowe, wysokiej klasy modele, które mają sporą wartość. Z tego powodu banki oferują pożyczki również na takie auta. Zasady przyznawania kredytu na samochód używany są zbliżone do tych, które obowiązują w przypadku nowych modeli – trzeba przejść weryfikację pod kątem zdolności kredytowej i określić zabezpieczenie kredytu. W takich przypadkach banki komercyjne dokładnie przyglądają się nie tylko kredytobiorcy, lecz także wybranemu przez niego samochodowi. Trzeba spodziewać się, że bank będzie chciał zobaczyć wszystkie dokumenty auta przed złożeniem wniosku o kredyt.

Najprostszym sposobem, aby dostać dodatkową gotówkę na zakup używanego samochodu, będzie pożyczka na dowolny cel. Takie rozwiązanie nie wymaga wielu formalności – nie trzeba martwić się wkładem własnym czy zabezpieczeniem kredytu. Można pożyczyć nawet do 8000 zł – taka suma wystarczy na zakup jeżdżącego samochodu używanego i ewentualne zainwestowanie w jego naprawy. Mniejsza kwota oznacza też mniejsze raty w porównaniu do kredytu bankowego, a zatem nie będą one zbytnim obciążeniem dla domowego budżetu. Co więcej, masz też możliwość spłaty zobowiązania w wygodnym systemie rat tygodniowych.

Zainteresuje Cię: Ile kosztuje przegląd samochodu?

Pożyczka leasingowa na samochód – czym różni się od leasingu?

Innym sposobem na sfinansowanie zakupu auta może być pożyczka leasingowa na samochód. Nie należy mylić jej z leasingiem, który polega na wypożyczeniu pojazdu od firmy leasingowej w zamian za ustalony koszt miesięczny. Po okresie leasingu, który trwa zazwyczaj 2–3 lata, można wykupić samochód na własność.

Pożyczka leasingowa na samochód jest rozwiązaniem pośrednim między leasingiem a kredytem, chociaż bliżej jej do tego drugiego. Udzielana jest przez firmy leasingowe, które są nieco bardziej elastyczne w podejściu do procedur i formalności niż banki. Jednak także tutaj umowy jasno określają, że środki pieniężne mają zostać przeznaczone wyłącznie na wybrany samochód. Okres kredytowania może wynosić od 6 miesięcy do 7 lat i od tego czynnika zależy wysokość rat miesięcznych.

Na takie rozwiązania decydują się przede wszystkim firmy, które chcą powiększyć swoje floty bez konieczności zakupu i ciągłego serwisowania pojazdów. Jednak od 2011 roku z tego typu usług mogą korzystać także osoby prywatne.

Pożyczka na samochód bez BIK i KRD – czy to możliwe?

Jeśli osoba starająca się o pożyczkę na samochód figuruje w Krajowym Rejestrze Długów (KRD), bank nie udzieli jej kredytu. Jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty firmy pożyczkowej, która ocenia przede wszystkim bieżącą sytuację finansową i możliwości spłaty zobowiązania.

Przeczytaj również: Pożyczka bez BIK – co to? Na czym polega?

Podobne artykuły

Poradnik pożyczkowy

piątek, 26 sierpnia 2022

Pożyczka dla młodych – już od 18 lat?

Młodzi ludzie mają swoje potrzeby, które potrafią poważnie nadwyrężyć niejeden portfel. Dużo nauki i zwykle brak dyspozycji pracy na pełen etat sprawiają, że coraz częściej sięgają[...]

Poradnik pożyczkowy

środa, 24 sierpnia 2022

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt/pożyczkę?

W dobie coraz większej popularności internetowych przestępstw nie ma nic dziwnego w tym, że chcemy sprawdzić, czy ktoś nie wziął na nas kredytu lub pożyczki. Jak[...]

Poradnik pożyczkowy

poniedziałek, 22 sierpnia 2022

Kalkulator pożyczek – czym jest i jak może Ci pomóc?

Ludzie coraz częściej korzystają z szybkich pożyczek. Galopująca inflacja, drożejące produkty i usługi sprawiają, że koszty życia są coraz większe, niestety – w przeciwieństwie do zarobków.[...]Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie (02-220) przy ul. Łopuszańskiej 32, telefon 669 555 111. NIP: 7842426890, REGON: 300976329, sąd rejestrowy: Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego,
KRS: 0001022551. Kapitał zakładowy w wysokości 14 360 000 zł; adres strony internetowej: www.10online.pl, e-mail: kontakt@10online.pl.

Spółka działa w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim.
Pożyczkodawcą jest Dziesiątka Finanse S.A. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Reprezentatywny przykład dla pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.10online.pl: Całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 2500 zł; oprocentowanie stałe 20,50% całkowity koszt pożyczki 524,08 zł (w tym opłata przygotowawcza 122,52 zł, prowizja 250 zł, odsetki 151,56 zł); całkowita kwota do zapłaty 3024,08 zł, płatna w 3 miesięcznych ratach w wysokości 1 158,86 zł. Rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSO) dla tego przykładu wynosi 144.92% . Stan na dzień 01.02.2023r.

Administratorem danych osobowych jest Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Łopuszańskiej 32, 02-220 Warszawa. Wszelkie informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych, celów, w jakich są przetwarzane, podstaw prawnych przetwarzania, kategoriach odbiorców danych osobowych, okresie przetwarzania danych, konieczności lub dobrowolności podania danych osobowych i konsekwencjach ich niepodania, zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji i przysługujących uprawnieniach można znaleźć możesz w Polityce Prywatności.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Dziesiątka Finanse S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.
Wszelkie prawa do zawartości strony internetowej zastrzeżone dla Dziesiątka Finanse S.A.