Pożyczka pod zastaw – wszystko, co musisz wiedzieć

28.11.2022

W życiu każdego z nas pojawiają się czasami niespodziewane wydatki. Nagła choroba, zmiana pracy, czy inne wydarzenie losowe, które powoduje momentalnie spustoszenie w Twoim portfelu. W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się pożyczki pod zastaw. Nie wiesz, co to jest? Nic nie szkodzi, wyjaśniamy poniżej. 

Pożyczki pod zastaw – czym są? 

Pożyczki pod zastaw to nic innego jak otrzymanie wsparcia finansowego, które jest zabezpieczone, lub inaczej ujmując „zastawione” jakimś przedmiotem o wartości zbliżonej do użyczonej sumy pieniędzy. Tego rodzaju transakcje mają zapewnić pożyczkodawcy gwarancję odzyskania wyłożonych środków. Aby pożyczka pod zastaw była ważna, należy uprzednio spisać odpowiednią umowę

Pożyczka lombardowa – co to jest?

Pożyczka lombardowa to bardzo popularne rozwiązanie wśród osób, które potrzebują szybko zasilić stan swojego konta bankowego. Jak działa? Wystarczy udać się do najbliższego lombardu i przynieść wybrane przez siebie przedmioty. Dobrze przeszkolony pracownik odpowiednio zajmie się wyceną oraz załatwieniem formalności. Pożyczka lombardowa to również rozwiązanie pomocne dla osób, które nie mogą pochwalić się pozytywną historią w bazie BIK

Pożyczki pod zastaw – co może być przedmiotem zastawu?

Nie ma określonej listy przedmiotów, które mogą posłużyć pod zastaw pożyczki. Jeśli chodzi o niewielkie kwoty, najczęściej wykorzystuje się biżuterię, czy elektronikę. W niektórych przypadkach pożyczkobiorcy zastawiają samochody, a nawet nieruchomości. Należy pamiętać, że pożyczkobiorca musi udowodnić, że jest właścicielem danej rzeczy, przedstawiając np. paragon lub fakturę. Jeżeli nie może tego wykazać, wtedy spisuje odpowiednie oświadczenie. Niekiedy pożyczkobiorca otrzymał przedmiot jako prezent lub kupił go tak dawno temu, że paragon zdążył się gdzieś zawieruszyć – wówczas deklaracja pozwala na zastawienie przedmiotu. 

Pożyczki lombardowe – najczęściej zastawiane przedmioty

Nadal nie wiesz, co może stanowić przedmiot zastawu? Oto lista rzeczy, które klienci zostawiają w lombardach najczęściej: 

 • Smartfony, komputery oraz laptopy,
 • Tablety oraz czytniki e-book,
 • Sprzęt AGD – pralki, lodówki, telewizory,
 • Biżuterię oraz zegarki, 
 • Dzieła sztuki i antyki,
 • Sprzęt sportowy.

Umowa pożyczki pod zastaw – co powinna zawierać? 

Przed pobraniem lub udzielaniem pożyczki warto dokładnie przestudiować umowę, aby w razie czego uniknąć problemów prawnych. Jeżeli masz zamiar podpisać tego rodzaju dokument, koniecznie sprawdź, czy zawiera: 

 • Dane pożyczkobiorcy,
 • Dane pożyczkodawcy,
 • Kwotę pożyczki,
 • Miejsce i datę podpisania dokumentu,
 • Przedmiot pożyczki oraz określenie jego wartości,
 • Wysokość oprocentowania pożyczki,
 • Opis dokładnych warunków odstąpienia od umowy oraz skutkach w przypadku opóźnień spłaty.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości – jak to wygląda? 

Oprócz pożyczek na niewielkie kwoty, które można otrzymać „od ręki”, np. oddając w zastaw przedmioty w lombardzie, istnieją inne rozwiązania, które przydadzą się w chwili, gdy naprawdę potrzebujesz zasilić swój portfel o dużo większy zastrzyk gotówki. Jednym z nich są pożyczki hipoteczne, które polegają na zastawie nieruchomości w zamian za pożyczkę. Jeżeli jesteś właścicielem działki, domu lub innego lokalu, prawdopodobnie możesz skorzystać z tego rodzaju usługi. Pamiętaj, że banki wypłacają zwykle od 50% do 80% wartości nieruchomości. Zwykle najważniejszym warunkiem do otrzymania tego rodzaju wsparcia jest wykazanie pozytywnej zdolności kredytowej, jeśli jednak nie możesz jej udowodnić – alternatywną są pożyczki pozabankowe oraz prywatne.

Lombard – pożyczki a oprocentowanie

Dokładna kwota oprocentowania pożyczki lombardowej zależy od konkretnego punktu. W polskim prawie istnieje jedno ograniczenie, które informuje, że nie może być ono większe niż 20% w skali roku – „Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych (odsetki maksymalne)”. Przepis z Kodeksu Karnego wskazuje, że jeśli wysokość odsetek nie jest określana w inny sposób, należą się odsetki ustawowe w wysokości równej sumie stopy NBP oraz 3,5 punktów procentowych. W lipcu 2022 roku wynosiła 6,5%, co daje wynik 20% maksymalnego oprocentowania w skali roku. Aby oszacować całą kwotę do spłaty należy uwzględnić dodatkowo prowizje i inne opłaty, które mogą wynikać z regulaminu konkretnego lombardu.

Lombard – pożyczki pod weksel a konsekwencje braku spłaty

Co stanie się, gdy pożyczkobiorca nie jest w stanie spłacić zadłużenia? Oczywiście zastawiona rzecz staje się własnością lombardu, który następnie ją sprzedaje i w ten sposób odzyskuje swoje pieniądze wraz z zyskiem. Zadłużony traci prawa do swojej własności, ale nie musi płacić dodatkowych kar za brak wpłaty. Lombard nie domaga się zwrotu pożyczonych środków ani nie wpisuje swoich klientów do baz BIK. Dzięki temu pożyczka lombardowa to idealne rozwiązanie dla osób, które już w nich widnieją i nie mogą pochwalić się pozytywną historią kredytową. 

Pożyczka w lombardzie bez zastawu – czy to możliwe? 

Cechą charakterystyczną lombardów jest to, że jednak zastawia się konkretny przedmiot w zamian za pożyczkę. Pomimo tego istnieją firmy, które oferują wsparcie gotówkowe bez zastawu. Najczęściej suma takiej pożyczki opiewa na niewielką kwotę, a na oddanie pieniędzy oraz prowizji pożyczkobiorca ma około 30 dni. Głównym warunkiem jest posiadanie dowodu osobistego oraz ukończenie osiemnastego roku życia. Pożyczka w lombardzie bez zastawu nie należy do często spotykanych rozwiązań, dlatego warto zapoznać się z regulaminem konkretnego lokalu przed zaciągnięciem zobowiązania. 

Pożyczki lombardowe – wady i zalety

Pożyczki lombardowe jak wszystko — mają swoje mocne i słabe strony. Zalety to z pewnością brak skomplikowanych formalności, a jedynymi wymaganiami są zwykle takie podstawy jak pełnoletność oraz bycie właścicielem zastawianej rzeczy. Niewątpliwy plus pożyczek lombardowych to brak sprawdzania baz BIK oraz zdolności kredytowej. Czas zamknięcia transakcji potrafi wynieść kilka minut, a gotówkę otrzymuje się wprost do ręki. Do minusów tego rodzaju transakcji zalicza się krótki czas na spłatę (najczęściej do 30 dni) oraz zaniżona wartość zastawu. Pamiętaj żeby przed zaciągnięciem zobowiązań finansowych dobrze przeanalizować swoją sytuację, wszystkie „za” oraz „przeciw” i postawić na najlepsze rozwiązanie.

Podobne artykuły

Brak kategorii

poniedziałek, 19 grudnia 2022

Kredyt na mieszkanie – najważniejsze informacje

Większość osób marzy o swoim własnym kącie, niestety nie każdego stać na zakup nieruchomości za gotówkę. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w takich sytuacjach jest oczywiście kredyt[...]

Brak kategorii

czwartek, 15 grudnia 2022

Inflacja a kredyt hipoteczny – w jaki sposób rosną raty kredytu

Dwucyfrowa inflacja w Polsce nie jest już zaskoczeniem dla nikogo. Ostatnim razem podobna sytuacja miała miejsce w 1996 roku, czyli 26 lat temu. Niestety ceny cały[...]

Brak kategorii

poniedziałek, 12 grudnia 2022

Refinansowanie kredytu – komu może się opłacać?

Refinansowanie kredytu polega na przeniesieniu zadłużenia do innego banku. Z tego rodzaju usługi zazwyczaj korzystają osoby, które po pewnym czasie orientują się, że inne banki oferują[...]Dziesiątka Finanse spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (02-220) przy ul. ul. Łopuszańskiej 32, telefon 669 555 111. NIP: 7842426890, REGON: 300976329. Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS 0000069320. Kapitał zakładowy w wysokości 14 360 000 zł; adres strony internetowej: www.10online.pl, e-mail: kontakt@10online.pl.

Spółka działa w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim.
Pożyczkodawcą jest Dziesiątka Finanse sp. z o.o. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Reprezentatywny przykład dla pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.10online.pl: Całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 1000 zł; oprocentowanie stałe 17,5%, całkowity koszt pożyczki 287,86 zł (w tym opłata przygotowawcza 0 zł, prowizja 273 zł, odsetki 14,86 zł); całkowita kwota do zapłaty 1287,86 zł, płatna w 1 racie wysokości 1287,86 zł w terminie 31 dni od udzielenia pożyczki. Rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSO) dla tego przykładu wynosi 1866,14 %. Stan na 6.05.2022r.

Administratorem danych osobowych jest Dziesiątka Finanse spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie przy ul. Królewskiej 18, 00-103 Warszawa. Wszelkie informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych, celów, w jakich są przetwarzane, podstaw prawnych przetwarzania, kategoriach odbiorców danych osobowych, okresie przetwarzania danych, konieczności lub dobrowolności podania danych osobowych i konsekwencjach ich niepodania, zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji i przysługujących uprawnieniach można znaleźć możesz w Polityce Prywatności.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Dziesiątka Finanse sp. z o. o. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.
Wszelkie prawa do zawartości strony internetowej zastrzeżone dla Dziesiątka Finanse sp. z o.o.