Historia kredytowa – czym jest?
Historia kredytowa to wszystkie zgromadzone na Twój temat dane, które dotyczą aktualnie spłacanych i już spłaconych kredytów. Jednym z najważniejszych parametrów, który jest uwzględniany w historii kredytowej, jest terminowość spłaty zobowiązań.
Historia kredytowa dotyczy wszelkich produktów, z których korzystasz. Oprócz typowych kredytów i pożyczek pod uwagę brane są również karty kredytowe, debety na koncie i zakupy na raty w sklepach. Uwzględnieniu podlegają również udzielone przez Ciebie poręczenia.
Dobrą historię kredytową mają te osoby, które wszystkie swoje kredyty spłaciły w terminie. Za każdym razem, gdy zaciągasz tego typu zobowiązanie, Biuro Informacji Kredytowej otrzymuje w tym przedmiocie informacje. W okresie spłaty BIK zbiera regularnie dane na temat terminowości spłaty.
Jeśli w historii Twoich kredytów nie znalazły się opóźnienia w płatnościach, to kolejne banki również nie mają podstaw, by obawiać się, że mogą mieć problemy z odzyskaniem pożyczonych Tobie pieniędzy.
Kłopot pojawia się, gdy kredyt albo pożyczka, o który się aktualnie ubiegasz, jest Twoim pierwszym tego typu zobowiązaniem bądź Twoja historia kredytowa jest negatywna. Na szczęście mimo to sytuacja nie jest bez wyjścia. Podejmując określone działania, możesz zyskać pozytywną historię kredytową.
Zainteresuje Cię: RRSO - co to jest i jak obliczyć? Do czego służy?
Jak zbudować historię kredytową?
Jeśli jeszcze nie zdarzyło Ci się korzystać z produktów takich jak kredyty i pożyczki, zastanawiasz się pewnie, jak możesz zbudować swoją historię kredytową. W praktyce nie jest to szczególnie skomplikowane, zajmie jednak prawdopodobnie trochę czasu.
Jednym z głównych kroków, jakie możesz podjąć w celu zbudowania swojej historii kredytowej, jest rozpoczęcie korzystania z kredytów na drobne rzeczy. Nie czekaj, zacząć możesz już w młodym wieku. Popularne raty 0% ułatwiają zadanie, ponieważ można z nich korzystać bez dodatkowych kosztów. Już terminowa spłata jednego kredytu lub pożyczki poprawia zdolność kredytową i stanowi argument dla podmiotu udzielającego finansowane do podjęcia pozytywnej decyzji w Twoim przypadku.
Pamiętaj, żeby nigdy nie przekraczać terminu spłaty. Ustaw na swoim koncie bankowym stały przelew i na wszelki wypadek monitoruj spłatę na przykład dzięki przypomnieniom ustawionym w telefonie komórkowym.
Jeśli jesteś w trakcie budowania pozytywnej historii kredytowej, nie dokonuj zapytań kredytowych zbyt szybko i za często. W pierwszej kolejności zadbaj o poprawę swojej sytuacji, a dopiero później pomyśl o zawarciu umowy kredytu lub pożyczki. Negatywne odpowiedzi na zapytania kredytowe mogą bowiem negatywnie wpływać na ocenę kredytową.
Jak poprawić historię kredytową w BIK?
Naprawa historii kredytowej jest możliwa, wymaga jednak podjęcia zdecydowanych i konsekwentnych kroków zmierzających do poprawy sytuacji.
Zastanów się, czy i jakie zobowiązania aktualnie posiadasz. Jeśli istnieją takie, które możesz spłacić, zrób to. Popularne w ostatnich latach stało się korzystanie z kart kredytowych. Również taki produkt obniża Twoją zdolność kredytową, dlatego w celu poprawy historii kredytowej warto pomyśleć o rezygnacji z niego.
Szanse na pozyskanie kredytu lub pożyczki zwiększa również forma zatrudnienia. Podmiot udzielający finansowania sprawdza przede wszystkim, ile zarabiasz i jak stałe jest to zatrudnienie. Umowy cywilnoprawne (umowa zlecenie i umowa o dzieło, popularnie zwane „śmieciówkami”) są zdecydowanie gorzej postrzegane przez banki niż umowy o pracę. W praktyce jednak decydując się na skorzystanie z niektórych pożyczek, możesz zapewnić sobie szansę na dodatkowe środki, nawet jeśli nie masz umowy o pracę.
Zobacz też: Pożyczka bez BIK - co to? Na czym polega?
Czy mogę sprawdzić swoją historię kredytową?
Jeśli nie wiesz, czy Twoja historia kredytowa jest pozytywna, możesz sprawdzić to na własną rękę przed rozpoczęciem procesu ubiegania się o kredyt albo pożyczkę.
Biuro Informacji Kredytowej oferuje dla swoich klientów pakiety, w których dostępny jest tzw. Raport BIK. Dowiesz się z niego, czy i jakie informacje na Twój temat były dotychczas przekazywane przez banki i firmy pożyczkowe. Taki proces zostanie powtórzony przez podmiot, do którego zwrócisz się o udzielenie finansowania.
Sprawdzenia warto dokonać już w momencie, w którym zaczynasz planować pozyskanie dodatkowych środków. Rezerwując sobie odpowiedni czas na podjęcie działań zmierzających do poprawy historii kredytowej, zwiększasz swoje szanse na uzyskanie pożyczki bądź kredytu.
Brak historii kredytowej – czy uniemożliwia zaciągnięcie pożyczki lub kredytu?
Nie posiadasz historii kredytowej? Prawdopodobnie nie otrzymasz z tego powodu kredytu w banku.
Podmioty tego typu dokładnie weryfikują zdolność kredytową potencjalnego kandydata. Przekazanie pieniędzy do dyspozycji osoby, która nigdy wcześniej nie korzystała z tego typu produktów, stanowić będzie często zbyt duże ryzyko. Nie musisz jednak zupełnie rezygnować z zewnętrznego finansowania. Pomyśl o zawarciu umowy pożyczki.
Szybka pożyczka umożliwia pozyskanie finansowania w krótkim czasie. Formalności są zredukowane do minimum. Wystarczy, że skontaktujesz się z pożyczkodawcą telefonicznie bądź wypełnisz krótki formularz dostępny na stronie internetowej. Ty wybierasz, ile chcesz pożyczyć i na jaki okres. Po złożeniu wniosku decyzja zostanie wydana tak szybko, jak to możliwe.
Aby skorzystać z finansowania, musisz mieć zdolność kredytową, jednak nie wyklucza Cię okoliczność, że aktualna pożyczka będzie Twoją pierwszą w życiu. Produkt jest przeznaczony również dla uczniów, studentów, emerytów czy rencistów. Musisz jedynie mieć ukończone 21 lat i mieszkać w Polsce.
Proces pozyskania finansowania jest wygodny i bezpieczny. Wszystkie koszty są jasne i nie ma ryzyka, że nie zauważysz dodatkowych prowizji. Pieniądze otrzymasz na wskazane konto bankowe. Masz 31 dni na spłatę pożyczki, a w razie problemów możesz odroczyć termin spłaty o 7, 14 lub 31 dni. Dzięki pożyczce możesz pozyskać niezbędne środki mimo braku historii kredytowej.
Przeczytaj również: Kredyt a pożyczka - jakie są różnice?
Źródła:
- Ustawa z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim (Dz.U. 2011 nr 126 poz. 715 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo bankowe (Dz.U. 1997 nr 140 poz. 939 z późn. zm.)
- https://www.bik.pl/poradnik-bik/jak-poprawic-swoja-zdolnosc-kredytowa