Pozytywna historia kredytowa to szansa na dodatkowe środki – dowiedz się, jak ją zbudować

Marta Karkowska

08.12.2021

Historia kredytowa – czym jest? 

Historia kredytowa to wszystkie zgromadzone na Twój temat dane, które dotyczą aktualnie spłacanych i już spłaconych kredytów. Jednym z najważniejszych parametrów, który jest uwzględniany w historii kredytowej, jest terminowość spłaty zobowiązań. 

Historia kredytowa dotyczy wszelkich produktów, z których korzystasz. Oprócz typowych kredytów i pożyczek pod uwagę brane są również karty kredytowe, debety na koncie i zakupy na raty w sklepach. Uwzględnieniu podlegają również udzielone przez Ciebie poręczenia. 

Dobrą historię kredytową mają te osoby, które wszystkie swoje kredyty spłaciły w terminie. Za każdym razem, gdy zaciągasz tego typu zobowiązanie, Biuro Informacji Kredytowej otrzymuje w tym przedmiocie informacje. W okresie spłaty BIK zbiera regularnie dane na temat terminowości spłaty. 

Jeśli w historii Twoich kredytów nie znalazły się opóźnienia w płatnościach, to kolejne banki również nie mają podstaw, by obawiać się, że mogą mieć problemy z odzyskaniem pożyczonych Tobie pieniędzy. 

Kłopot pojawia się, gdy kredyt albo pożyczka, o który się aktualnie ubiegasz, jest Twoim pierwszym tego typu zobowiązaniem bądź Twoja historia kredytowa jest negatywna. Na szczęście mimo to sytuacja nie jest bez wyjścia. Podejmując określone działania, możesz zyskać pozytywną historię kredytową.

Zainteresuje Cię: RRSO - co to jest i jak obliczyć? Do czego służy?

Jak zbudować historię kredytową? 

Jeśli jeszcze nie zdarzyło Ci się korzystać z produktów takich jak kredyty i pożyczki, zastanawiasz się pewnie, jak możesz zbudować swoją historię kredytową. W praktyce nie jest to szczególnie skomplikowane, zajmie jednak prawdopodobnie trochę czasu. 

Jednym z głównych kroków, jakie możesz podjąć w celu zbudowania swojej historii kredytowej, jest rozpoczęcie korzystania z kredytów na drobne rzeczy. Nie czekaj, zacząć możesz już w młodym wieku. Popularne raty 0% ułatwiają zadanie, ponieważ można z nich korzystać bez dodatkowych kosztów. Już terminowa spłata jednego kredytu lub pożyczki poprawia zdolność kredytową i stanowi argument dla podmiotu udzielającego finansowane do podjęcia pozytywnej decyzji w Twoim przypadku. 

Pamiętaj, żeby nigdy nie przekraczać terminu spłaty. Ustaw na swoim koncie bankowym stały przelew i na wszelki wypadek monitoruj spłatę na przykład dzięki przypomnieniom ustawionym w telefonie komórkowym. 

Jeśli jesteś w trakcie budowania pozytywnej historii kredytowej, nie dokonuj zapytań kredytowych zbyt szybko i za często. W pierwszej kolejności zadbaj o poprawę swojej sytuacji, a dopiero później pomyśl o zawarciu umowy kredytu lub pożyczki. Negatywne odpowiedzi na zapytania kredytowe mogą bowiem negatywnie wpływać na ocenę kredytową. 

Jak poprawić historię kredytową w BIK? 

Naprawa historii kredytowej jest możliwa, wymaga jednak podjęcia zdecydowanych i konsekwentnych kroków zmierzających do poprawy sytuacji. 

Zastanów się, czy i jakie zobowiązania aktualnie posiadasz. Jeśli istnieją takie, które możesz spłacić, zrób to. Popularne w ostatnich latach stało się korzystanie z kart kredytowych. Również taki produkt obniża Twoją zdolność kredytową, dlatego w celu poprawy historii kredytowej warto pomyśleć o rezygnacji z niego. 

Szanse na pozyskanie kredytu lub pożyczki zwiększa również forma zatrudnienia. Podmiot udzielający finansowania sprawdza przede wszystkim, ile zarabiasz i jak stałe jest to zatrudnienie. Umowy cywilnoprawne (umowa zlecenie i umowa o dzieło, popularnie zwane „śmieciówkami”) są zdecydowanie gorzej postrzegane przez banki niż umowy o pracę. W praktyce jednak decydując się na skorzystanie z niektórych pożyczek, możesz zapewnić sobie szansę na dodatkowe środki, nawet jeśli nie masz umowy o pracę.

Zobacz też: Pożyczka bez BIK - co to? Na czym polega?

Czy mogę sprawdzić swoją historię kredytową?

Jeśli nie wiesz, czy Twoja historia kredytowa jest pozytywna, możesz sprawdzić to na własną rękę przed rozpoczęciem procesu ubiegania się o kredyt albo pożyczkę. 

Biuro Informacji Kredytowej oferuje dla swoich klientów pakiety, w których dostępny jest tzw. Raport BIK. Dowiesz się z niego, czy i jakie informacje na Twój temat były dotychczas przekazywane przez banki i firmy pożyczkowe. Taki proces zostanie powtórzony przez podmiot, do którego zwrócisz się o udzielenie finansowania. 

Sprawdzenia warto dokonać już w momencie, w którym zaczynasz planować pozyskanie dodatkowych środków. Rezerwując sobie odpowiedni czas na podjęcie działań zmierzających do poprawy historii kredytowej, zwiększasz swoje szanse na uzyskanie pożyczki bądź kredytu. 

Brak historii kredytowej – czy uniemożliwia zaciągnięcie pożyczki lub kredytu?

Nie posiadasz historii kredytowej? Prawdopodobnie nie otrzymasz z tego powodu kredytu w banku. 

Podmioty tego typu dokładnie weryfikują zdolność kredytową potencjalnego kandydata. Przekazanie pieniędzy do dyspozycji osoby, która nigdy wcześniej nie korzystała z tego typu produktów, stanowić będzie często zbyt duże ryzyko. Nie musisz jednak zupełnie rezygnować z zewnętrznego finansowania. Pomyśl o zawarciu umowy pożyczki. 

Szybka pożyczka umożliwia pozyskanie finansowania w krótkim czasie. Formalności są zredukowane do minimum. Wystarczy, że skontaktujesz się z pożyczkodawcą telefonicznie bądź wypełnisz krótki formularz dostępny na stronie internetowej. Ty wybierasz, ile chcesz pożyczyć i na jaki okres. Po złożeniu wniosku decyzja zostanie wydana tak szybko, jak to możliwe. 

Aby skorzystać z finansowania, musisz mieć zdolność kredytową, jednak nie wyklucza Cię okoliczność, że aktualna pożyczka będzie Twoją pierwszą w życiu. Produkt jest przeznaczony również dla uczniów, studentów, emerytów czy rencistów. Musisz jedynie mieć ukończone 21 lat i mieszkać w Polsce. 

Proces pozyskania finansowania jest wygodny i bezpieczny. Wszystkie koszty są jasne i nie ma ryzyka, że nie zauważysz dodatkowych prowizji. Pieniądze otrzymasz na wskazane konto bankowe. Masz 31 dni na spłatę pożyczki, a w razie problemów możesz odroczyć termin spłaty o 7, 14 lub 31 dni. Dzięki pożyczce możesz pozyskać niezbędne środki mimo braku historii kredytowej.

Przeczytaj również: Kredyt a pożyczka - jakie są różnice?


Źródła: 

  1. Ustawa z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim (Dz.U. 2011 nr 126 poz. 715 z późn. zm.)
  2. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo bankowe (Dz.U. 1997 nr 140 poz. 939 z późn. zm.)
  3. https://www.bik.pl/poradnik-bik/jak-poprawic-swoja-zdolnosc-kredytowa

Podobne artykuły

Poradnik pożyczkowy

piątek, 26 sierpnia 2022

Pożyczka dla młodych – już od 18 lat?

Młodzi ludzie mają swoje potrzeby, które potrafią poważnie nadwyrężyć niejeden portfel. Dużo nauki i zwykle brak dyspozycji pracy na pełen etat sprawiają, że coraz częściej sięgają[...]

Poradnik pożyczkowy

środa, 24 sierpnia 2022

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt/pożyczkę?

W dobie coraz większej popularności internetowych przestępstw nie ma nic dziwnego w tym, że chcemy sprawdzić, czy ktoś nie wziął na nas kredytu lub pożyczki. Jak[...]

Poradnik pożyczkowy

poniedziałek, 22 sierpnia 2022

Kalkulator pożyczek – czym jest i jak może Ci pomóc?

Ludzie coraz częściej korzystają z szybkich pożyczek. Galopująca inflacja, drożejące produkty i usługi sprawiają, że koszty życia są coraz większe, niestety – w przeciwieństwie do zarobków.[...]Dziesiątka Finanse spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (02-220) przy ul. ul. Łopuszańskiej 32, telefon 669 555 111. NIP: 7842426890, REGON: 300976329. Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS 0000069320. Kapitał zakładowy w wysokości 14 360 000 zł; adres strony internetowej: www.10online.pl, e-mail: kontakt@10online.pl.

Spółka działa w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim.
Pożyczkodawcą jest Dziesiątka Finanse sp. z o.o. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Reprezentatywny przykład dla pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.10online.pl:  Całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 2500 zł; oprocentowanie stałe 20,50% całkowity koszt pożyczki 524,08 zł (w tym opłata przygotowawcza 122,52 zł, prowizja 250 zł, odsetki 151,56 zł); całkowita kwota do zapłaty 3024,08 zł, płatna w 3 miesięcznych ratach w wysokości 1 158,86 zł. Rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSO) dla tego przykładu wynosi 144.92% . Stan na dzień 01.02.2023r.

Administratorem danych osobowych jest Dziesiątka Finanse spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie przy ul. Królewskiej 18, 00-103 Warszawa. Wszelkie informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych, celów, w jakich są przetwarzane, podstaw prawnych przetwarzania, kategoriach odbiorców danych osobowych, okresie przetwarzania danych, konieczności lub dobrowolności podania danych osobowych i konsekwencjach ich niepodania, zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji i przysługujących uprawnieniach można znaleźć możesz w Polityce Prywatności.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Dziesiątka Finanse sp. z o. o. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.
Wszelkie prawa do zawartości strony internetowej zastrzeżone dla Dziesiątka Finanse sp. z o.o.