Pranie tapicerki samochodowej – koszt profesjonalnej usługi i samodzielnego czyszczenia

Marta Drzazga

04.01.2022

Liczba samochodów w Polsce rośnie. Szacuje się, że w 2021 r. na 1000 mieszkańców przypadało 747 pojazdów. To o ponad 100 więcej w porównaniu z rokiem 2018. W praktyce oznacza to, że na polskie drogi wyjeżdża codziennie ok. 24 mln aut. Każde z nich musi być poddawane regularnej pielęgnacji, nie tylko na zewnątrz. Wnętrze samochodu porównuje się często do pomieszczeń domowych, dlatego troska o nie to obowiązek kierowcy. Materiał, z którego wykonane jest obicie foteli samochodowych – skóra, bawełna czy welur – musi być poddany odpowiednim zabiegom.

Czyszczenie tapicerki samochodowej – jak często należy to robić?

Kolejki na myjniach to dowód na to, że kierowcy dbają o wygląd zewnętrzny swoich pojazdów. Czystość wnętrz pojazdów ma takie samo znaczenie, dlatego wskazane jest regularne pranie tapicerki samochodowej. Tkaniny, z których wykonane są obicia siedzeń, są narażone na codzienne działanie kurzu i brudu. Picie kawy w samochodzie czasami skutkuje plamami na tapicerce, a po szybkim śniadaniu często pozostają okruchy. Co więcej, w tapicerkę wsiąka woda z mokrych ubrań, przez co nieczyszczony materiał szybko staje się siedliskiem bakterii i roztoczy. Do wnętrza auta dostaje się również kurz, który osiada na fotelach.

Dokładne pranie tapicerki samochodowej powinno być wykonywane kilka razy w roku, aby wnętrze auta zachowało swój elegancki wygląd. Przy tym drobne zanieczyszczenia należy usuwać na bieżąco za pomocą wilgotnej ściereczki lub specjalnej pianki. Niezwykle ważnym zabiegiem jest także regularne odkurzanie auta. W niektórych sytuacjach warto zgłosić się o pomoc do profesjonalisty, który ma wiedzę na temat tkanin, użyje odpowiednich środków i sprawi, że wnętrze samochodu będzie wyglądało jak nowe.

Ile kosztuje pranie tapicerki samochodowej u profesjonalistów?

Pranie tapicerki samochodowej przez profesjonalną firmę to koszt, który kształtuje się w przedziale 173–196 zł brutto. Cena różni się w zależności od województw. Na podstawie najnowszych danych można zaobserwować, że najwyższe opłaty za tę usługę obowiązują na terenie Warszawy. Największe różnice w kosztach realizacji zauważalne są w województwie mazowieckim, w którego skład wchodzą zarówno duże miasta, jak i niewielkie miejscowości.

Czyszczenie tapicerki będzie najtańsze w takich miastach, jak: Biała Podlaska, Zamość, Ostrołęka, Płońsk, Hrubieszów, Nowa Sól, Suwałki i Toruń. Z obliczeń wynika, że średnia cena realizacji tej usługi wynosi 181,08 zł brutto. Trzeba jednak pamiętać, że całkowity koszt prania zależny jest od innych czynników, jak np. indywidualne oczekiwania klienta.

Zainteresuje Cię: Pożyczka na samochód - jak ją otrzymać? Porady

Jakie czynniki mają wpływ na dodatkowy koszt?

Skoro już wiadomo, ile kosztuje pranie tapicerki samochodowej w poszczególnych rejonach Polski, warto poznać inne czynniki, które kształtują ostateczną cenę. Na dodatkowy koszt mają wpływ m.in.:

  • rodzaj materiału – czyszczenie obicia wykonanego ze skóry przekracza zazwyczaj 200 zł,
  • wielkość auta – pranie tapicerki w pojeździe 8-osobowym będzie kosztowało powyżej 250 zł,
  • model samochodu – samochody wyższej klasy będą wymagały specjalnego doboru środków czyszczących oraz specyficznego rodzaju pielęgnacji, wtedy łączny koszt może wynieść nawet 300–400 zł,
  • rodzaj zabrudzeń – jeśli tapicerka jest pokryta trudnymi do usunięcia plamami, firma ma prawo wycenić usługę czyszczenia wyżej,
  • szybkość realizacji zlecenia – niektóre firmy oferują wykonanie usługi w ekspresowym trybie za dodatkową opłatą, ustalaną indywidualnie,
  • ozonowanie – dodatkowa dezynfekcja kabiny ozonem to koszt ok. 50–100 zł.

Jak widać, w wielu sytuacjach koszt prania tapicerki w samochodzie może znacznie przekroczyć 180 zł. Być może dlatego niektórzy kierowcy chcą sami zmierzyć się z tym wyzwaniem.

Zobacz też: Ile kosztuje wymiana opon? Co warto wiedzieć?

Ile kosztuje czyszczenie tapicerki samochodowej wykonane samodzielnie?

Czyszczenie tapicerki – podobnie jak pranie kanapy – można wykonać samodzielnie. Potrzebne są do tego odpowiednie środki, sprzęt i oczywiście czas.

Sprzęt

Aby samodzielne dbanie o wnętrze samochodu przyniosło oczekiwane efekty, warto wypróbować możliwości specjalistycznych urządzeń. Do tego rodzaju zabiegów często wykorzystuje się odkurzacz piorący, którego koszt wynosi ok. 1000 zł. Jeśli jednorazowy zakup miałby nadwyrężyć domowy budżet, można skorzystać z dodatkowego zastrzyku gotówki, np. w firmie 10online.pl. Kwota pierwszej pożyczki to 500–1500 zł, którą spłaca się jednorazowo w terminie 31 dni.

Znacznie korzystniejszą cenowo alternatywą jest tornador, czyli pistolet rozpylający detergenty do czyszczenia. Kosz takiego sprzętu wynosi ok. 80 zł. Aby z niego skorzystać, konieczny jest kompresor.

Środki kosmetyczne

Najtańszym sposobem na utrzymanie tapicerki samochodowej w czystości będzie zakup dobrego zestawu środków do czyszczenia. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest pianka do czyszczenia tapicerki z neutralizatorem zapachów. Oprócz tego dostępne są także preparaty o właściwościach antybakteryjnych, które likwidują drobnoustroje znajdujące się w tapicerce. W codziennej pielęgnacji pomogą ściereczki do tapicerki i tkanin – nie tylko usuwają plamy, lecz także nie odbarwiają materiału. Średni koszt środków piorących nie powinien przekroczyć 100 zł. 

Pranie tapicerki – samodzielnie czy u profesjonalisty?

Wiele osób zastanawia się, która z opcji czyszczenia obicia w samochodzie jest lepsza. Usługa wykonana u profesjonalisty to gwarancja jakości, oszczędność czasu oraz wygoda. Z kolei samodzielnie wykonany zabieg pielęgnacyjny jest znacznie tańszy, nawet przy uwzględnieniu kosztów jednorazowego zakupu odkurzacza piorącego. Wymaga jednak więcej czasu – na pranie oraz czynności przygotowawcze należy przeznaczyć przynajmniej jedno popołudnie lub znaczną część wolnego dnia.

Kompromisowym rozwiązaniem może być regularne czyszczenie foteli samochodowych za pomocą powszechnie dostępnych środków czyszczących oraz oddawanie auta w ręce profesjonalistów raz lub dwa razy do roku.

Przeczytaj również: Ile kosztuje przegląd samochodu?


Źródła:

  1. Cenniki prania tapicerki samochodowej 2021 w ponad 150 miastach w Polsce, https://kb.pl/cenniki/pranie-tapicerki-samochodowej/ (dostęp z 24.11.2021).
  2. Pranie tapicerki samochodowej – jak to zrobić samemu? Czy warto oddać auto do profesjonalnego prania tapicerki?, https://www.moje-auto.pl/blog/porady/pranie-tapicerki-samochodowej-jak-to-zrobic-samemu (dostęp z 24.11.2021).
  3. Liczba samochodów w Polsce 747 aut na 1000 mieszkańców, https://www.autobaza.pl/page/portal/news/liczba-samochodow-w-polsce-747-aut-na-1000-mieszkancow/ (dostęp z 24.11.2021).

Podobne artykuły

Niespodziewane wydatki

poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Szybka pożyczka online – czy da się ją uzyskać już w kilka minut?

Szybka pożyczka online – czym dokładnie jest? Słowo „pożyczka” występuje w języku polskim od wieków. Wiele osób stosuje je zamiennie ze słowem „kredyt” i kojarzy dość[...]

Niespodziewane wydatki

środa, 30 marca 2022

Koszt remontu łazienki – materiały, prace przygotowawcze, robocizna

Na ostateczny koszt remontu łazienki mają wpływ takie czynniki, jak: materiały, prace przygotowawcze, robocizna, zakup armatury oraz jej montaż. Ceny różnią się w zależności od województw,[...]

Niespodziewane wydatki

środa, 30 marca 2022

Ile kosztuje wesele? Podstawowe koszty i dodatkowe atrakcje

Z danych wynika, że młode pary wydają na organizację wesela ok. 40–60 tysięcy złotych. Na ostateczny koszt mają wpływ czynniki takie jak prestiż miejsca, w którym[...]Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie (02-220) przy ul. Łopuszańskiej 32, telefon 669 555 111. NIP: 7842426890, REGON: 300976329, sąd rejestrowy: Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego,
KRS: 0001022551. Kapitał zakładowy w wysokości 14 360 000 zł; adres strony internetowej: www.10online.pl, e-mail: kontakt@10online.pl.

Spółka działa w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim.
Pożyczkodawcą jest Dziesiątka Finanse S.A. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Reprezentatywny przykład dla pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.10online.pl: Całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 2500 zł; oprocentowanie stałe 20,50% całkowity koszt pożyczki 524,08 zł (w tym opłata przygotowawcza 122,52 zł, prowizja 250 zł, odsetki 151,56 zł); całkowita kwota do zapłaty 3024,08 zł, płatna w 3 miesięcznych ratach w wysokości 1 158,86 zł. Rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSO) dla tego przykładu wynosi 144.92% . Stan na dzień 01.02.2023r.

Administratorem danych osobowych jest Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Łopuszańskiej 32, 02-220 Warszawa. Wszelkie informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych, celów, w jakich są przetwarzane, podstaw prawnych przetwarzania, kategoriach odbiorców danych osobowych, okresie przetwarzania danych, konieczności lub dobrowolności podania danych osobowych i konsekwencjach ich niepodania, zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji i przysługujących uprawnieniach można znaleźć możesz w Polityce Prywatności.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Dziesiątka Finanse S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.
Wszelkie prawa do zawartości strony internetowej zastrzeżone dla Dziesiątka Finanse S.A.