Przegląd samochodu – jaka jest cena i gdzie go zrobić?

Marta Drzazga

07.12.2021

Przegląd auta to rutynowa czynność, o której musi pamiętać każdy kierowca. Pieczątka w dowodzie rejestracyjnym (lub zaświadczenie wydawane po przeglądzie, jeśli w dowodzie nie ma już miejsca na pieczątki) to efekt dokładnej oceny stanu technicznego auta. Jest to usługa, która – podobnie jak naprawa samochodu w warsztacie – ma swoją cenę. Koszt zależy m.in. od rodzaju pojazdu i instalacji LPG/CNG lub jej braku. Wpływ ma również to, czy samochód został kupiony w salonie, czy jest używany. W każdym przypadku kierowcy zobowiązani są do regularnych badań, w przeciwnym razie grozi im kara finansowa i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Przegląd samochodu – gdzie i kiedy go zrobić?

Obowiązkowy przegląd samochodu różni się od rutynowej wizyty u mechanika. Badanie techniczne zakończone jest przybiciem pieczątki w dowodzie rejestracyjnym (lub wydaniem zaświadczenia o przeprowadzeniu przeglądu), która oznacza, że auto może dalej uczestniczyć w ruchu drogowym i z technicznego punktu widzenia jest bezpieczne dla kierowcy, pasażerów i innych pojazdów. Ocena diagnosty może być pozytywna lub negatywna – w przypadku tej drugiej stacja diagnostyczna ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny do momentu, aż właściciel pojazdu naprawi konieczne usterki.

Przegląd techniczny powinien być wykonywany rutynowo, w określonych odstępach czasu. W przypadku samochodu używanego, który ma już swoje lata i przebieg, badania techniczne należy wykonywać raz do roku. Inaczej jest w przypadku nowego samochodu. Pierwszy przegląd powinien odbyć się maksymalnie 3 lata po zakupie, następny 2 lata po pierwszym badaniu, a każdy kolejny co roku. Jeśli w aucie jest instalacja gazowa LPG/CNG, kierowca ma obowiązek raz w roku stawić się na przegląd, bez względu na to, czy samochód jest nowy, czy używany. Do kategorii pojazdów, które muszą przejść przegląd raz w roku, należą także:

 • taksówki,
 • busy przewożące pracowników,
 • pojazdy uprzywilejowane (np. karetki pogotowia, radiowozy policyjne),
 • pojazdy zaprojektowane i wykonane samodzielnie,
 • samochody służące do szkolenia i egzaminowania młodych kierowców,
 • auta, które przewożą niebezpieczne towary.

Badanie techniczne pojazdu wykonywane jest na stacji kontroli pojazdów. Samochody, których masa nie przekracza 3,5 t, mogą zrobić je w dowolnym punkcie, natomiast cięższe pojazdy muszą przejść badanie na okręgowej stacji kontroli pojazdów. Z reguły takie punkty znajdują się w każdej dużej miejscowości, a większych miastach i metropoliach jest ich kilkanaście. 

Ile kosztuje przegląd samochodu osobowego? 

Najczęstszymi gośćmi na stacjach kontroli pojazdów są samochody osobowe, czyli ściślej mówiąc pojazdy, które mogą przewozić nie więcej niż 9 osób włącznie z kierowcą. Ich dopuszczalna masa to 3,5 tony, więc osobowe auta mogą wykonać badania techniczne u najbliższego diagnosty. 

Ustawowa kwota, na którą trzeba się przygotować, to 99 zł. Do tego mogą dojść koszty dodatkowe, jeśli okaże się, że samochód nie przejdzie przeglądu. Wtedy na naprawę usterek, które mogą stanowić zagrożenie w ruchu drogowym, kierowca ma 7 dni. Wówczas zwykle niezbędna jest wizyta w warsztacie. W zależności od marki, rocznika pojazdu i tego, co trzeba w nim naprawić, kwota może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. W takich sytuacjach, gdy czas na naprawę jest krótki, a koszty wysokie, dobrym rozwiązaniem może okazać się szybka pożyczka przez Internet. U nas pożyczysz nawet 8000 zł.

Ile kosztuje przegląd samochodu z gazem?

Samochody z instalacją gazową LPG/CNG muszą przechodzić przegląd raz w roku. Co więcej, koszt przeglądu samochodu z gazem jest wyższy niż cena badania technicznego auta bez instalacji tego typu. Trzeba przygotować się na wydatek w wysokości 162 zł. 

Przebieg badania pojazdu na gaz zasadniczo nie różni się od przeglądu samochodu bez takiej instalacji. Trwa ono nieco dłużej, ponieważ diagnosta musi dokładnie sprawdzić elementy instalacji gazowej i ocenić je pod kątem bezpieczeństwa. W tym przypadku nie można bagatelizować żadnej usterki, ponieważ wadliwa instalacja może stwarzać zagrożenie dla życia.

Do kontroli instalacji LPG/CNG trzeba przygotować następujące dokumenty:

 • dowód rejestracyjny z adnotacją o instalacji gazowej,
 • świadectwo legalizacji zbiornika gazowego,
 • świadectwo legalizacji montażu instalacji gazowej.

Nie każda stacja kontroli pojazdów ma możliwość przeprowadzenia testu LPG, dlatego przed wyjazdem na przegląd należy upewnić się, czy wybrany punkt oferuje taką usługę.

Koszt przeglądu samochodu ciężarowego

Duże samochody ciężarowe ze względu na pełnione funkcje powinny być sprawdzane pod kątem technicznym co roku niezależnie od wieku pojazdu. Pojazdy o masie powyżej 3,5 t muszą co roku przejść obowiązkowe badanie na okręgowej stacji kontroli pojazdów. Jest ono droższe niż przegląd samochodu, którego ciężar nie przekracza 3,5 t.

Koszt usługi zależy m.in. od masy i przeznaczenia pojazdu. Za przegląd ciężarówki o masie 3,5–16 t trzeba zapłacić 153 zł. Właściciele aut, które ważą więcej niż 16 t, będą muszą liczyć się z kosztem 176 zł. Najdroższy jest przegląd autokaru, który może przewozić więcej niż 15 osób. Firmy przewozowe muszą więc co roku wyłożyć 199 zł za każdy autobus należący do floty.

Zainteresuje Cię: Ile dać na wesele? Ile chrzestny, a ile świadek?

Przegląd samochodu krok po kroku – jak wygląda?

Przegląd techniczny pojazdu trwa zazwyczaj 15–30 minut, a czas różni się w zależności od stanu auta oraz liczby elementów do sprawdzenia. Standardowa wizyta na stacji kontroli pojazdów zaczyna się od uiszczenia ustawowej opłaty, a po niej następuje identyfikacja auta, czyli sprawdzenie zgodności numeru VIN z dowodem rejestracyjnym. Następnie sprawdzane jest dodatkowe wyposażenie – najczęściej jest to instalacja gazowa LPG/CNG. 

Gdy samochód wjeżdża na kanał, diagnosta sprawdza następujące elementy:

 • silnik,
 • układ kierowniczy,
 • układ hamulcowy,
 • układ wydechowy,
 • zawieszenie,
 • ogumienie,
 • nadwozie, 
 • oświetlenie,
 • obowiązkowe wyposażenie (np. gaśnica),
 • elementy bezpieczeństwa (np. pasy bezpieczeństwa).

Jeśli na stacji kontroli pojazdów zostaną wykryte usterki, nie musi to oznaczać, że auto nie przejdzie przeglądu. W przypadku drobnych mankamentów diagnosta stawia pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym pod warunkiem, że kierowca zobowiąże się do jak najszybszej naprawy wskazanych elementów. W przypadku wykrycia większych uszkodzeń stacja ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny do momentu naprawy.

Brak ważnego przeglądu – jakie są konsekwencje?

Warto pamiętać o dacie ważności przeglądu technicznego. Jeśli podczas kontroli drogowej wyjdzie na jaw, że samochód nie ma ważnego przeglądu, kierowca otrzymuje mandat karny w wysokości 500 zł. Co więcej, zostaje też zatrzymany dowód rejestracyjny do momentu wykonania obowiązkowych badań technicznych. Ukarany kierowca powinien zrobić to w ciągu 7 dni. 

Przeczytaj również: Ile kosztuje wymiana szybki w telefonie?

Podobne artykuły

Niespodziewane wydatki

poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Szybka pożyczka online – czy da się ją uzyskać już w kilka minut?

Szybka pożyczka online – czym dokładnie jest? Słowo „pożyczka” występuje w języku polskim od wieków. Wiele osób stosuje je zamiennie ze słowem „kredyt” i kojarzy dość[...]

Niespodziewane wydatki

środa, 30 marca 2022

Koszt remontu łazienki – materiały, prace przygotowawcze, robocizna

Na ostateczny koszt remontu łazienki mają wpływ takie czynniki, jak: materiały, prace przygotowawcze, robocizna, zakup armatury oraz jej montaż. Ceny różnią się w zależności od województw,[...]

Niespodziewane wydatki

środa, 30 marca 2022

Ile kosztuje wesele? Podstawowe koszty i dodatkowe atrakcje

Z danych wynika, że młode pary wydają na organizację wesela ok. 40–60 tysięcy złotych. Na ostateczny koszt mają wpływ czynniki takie jak prestiż miejsca, w którym[...]Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie (02-220) przy ul. Łopuszańskiej 32, telefon 669 555 111. NIP: 7842426890, REGON: 300976329, sąd rejestrowy: Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego,
KRS: 0001022551. Kapitał zakładowy w wysokości 14 360 000 zł; adres strony internetowej: www.10online.pl, e-mail: kontakt@10online.pl.

Spółka działa w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim.
Pożyczkodawcą jest Dziesiątka Finanse S.A. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Reprezentatywny przykład dla pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.10online.pl: Całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 2500 zł; oprocentowanie stałe 20,50% całkowity koszt pożyczki 524,08 zł (w tym opłata przygotowawcza 122,52 zł, prowizja 250 zł, odsetki 151,56 zł); całkowita kwota do zapłaty 3024,08 zł, płatna w 3 miesięcznych ratach w wysokości 1 158,86 zł. Rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSO) dla tego przykładu wynosi 144.92% . Stan na dzień 01.02.2023r.

Administratorem danych osobowych jest Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Łopuszańskiej 32, 02-220 Warszawa. Wszelkie informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych, celów, w jakich są przetwarzane, podstaw prawnych przetwarzania, kategoriach odbiorców danych osobowych, okresie przetwarzania danych, konieczności lub dobrowolności podania danych osobowych i konsekwencjach ich niepodania, zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji i przysługujących uprawnieniach można znaleźć możesz w Polityce Prywatności.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Dziesiątka Finanse S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.
Wszelkie prawa do zawartości strony internetowej zastrzeżone dla Dziesiątka Finanse S.A.