Ślub cywilny – koszt ceremonii w urzędzie lub plenerze

Marta Drzazga

08.12.2021

W 2020 roku w Polsce zawarto ogółem 145 045 małżeństw. Najnowsze dane zebrane przez Główny Urząd Statystyczny wskazują, że Polacy chętnie decydują się na śluby cywilne – liczba małżeństw zawartych przed urzędnikiem wyniosła 67 tysięcy, podczas gdy na ślub kościelny zdecydowało się 77 tysięcy młodych par. Jednym z powodów może być stosunkowo niewielki koszt ślubu cywilnego. Trzeba jednak pamiętać, że podstawowa opłata administracyjna za sporządzenie dokumentów to nie wszystko. Młode pary, które planują złożyć przysięgę małżeńską w plenerze, będą musiały zapłacić dużo więcej.

Koszt ślubu cywilnego w urzędzie

Organizacja ślubu – czy to cywilnego, czy wyznaniowego – może wiązać się ze sporymi wydatkami. Samo zawarcie związku małżeńskiego w urzędzie kosztuje stosunkowo niewiele. Podstawowa opłata administracyjna w wysokości 84 zł pokrywa koszt przeprowadzenia ceremonii oraz sporządzenia aktu ślubu. Jest to stała suma wymagana od każdej pary, która zamierza wziąć ślub w urzędzie stanu cywilnego. 

Skoro już wiadomo, ile kosztuje ślub w urzędzie stanu cywilnego, trzeba wspomnieć o formie płatności. Obowiązkowej opłaty w kwocie 84 zł można dokonać na dwa sposoby:

  • W kasie urzędu stanu cywilnego – narzeczeni zazwyczaj idą do kasy w trakcie pierwszej wizyty w urzędzie, podczas której weryfikowana jest tożsamość i zostają spisane odpowiednie oświadczenia. Wtedy też padają propozycje terminu ślubu, który może odbyć się nie wcześniej niż miesiąc po dopełnieniu koniecznych formalności.
  • Przelewem na konto – urzędy dają możliwość dokonania bezpośredniej wpłaty na konto bankowe. Dzięki temu nie trzeba czekać w kolejce do kasy. Należy jednak pamiętać, aby właściwie zatytułować przelew i zabrać ze sobą potwierdzenie opłaty na pierwsze spotkanie z urzędnikiem.

Ślub cywilny – dodatkowe opłaty

Są sytuacje, w których koszt ślubu cywilnego może przekroczyć wysokość podstawowej opłaty administracyjnej. Z dodatkowymi opłatami, które są takie same w każdym urzędzie, będą musieli liczyć się m.in. obywatele innych krajów, osoby owdowiałe oraz po rozwodzie, a także te, którym zależy na szybkim sformalizowaniu związku. 

Przygotowania do ślubu cywilnego z osobą z innego państwa są nieco bardziej skomplikowane pod względem formalnym. Według obowiązujących procedur należy potwierdzić jej zdolność prawną do zawarcia małżeństwa. Weryfikacja odbywa się przez ambasadę lub konsulat danego kraju w Polsce, a następnie przygotowywane zostaje niezbędne zaświadczenie. W związku z tym koszt ślubu cywilnego nieco wzrośnie, ponieważ wydanie dodatkowych dokumentów dla obcokrajowca to stały koszt 38 zł.

Dodatkowe formalności i koszty dotyczą także osób po rozwodzie, wdów i wdowców. Po zweryfikowaniu sytuacji prawnej urząd stanu cywilnego przygotowuje skrócony odpis aktu małżeństwa z odpowiednią informacją. Adnotacja o rozwodzie lub zgonie współmałżonka wiąże się z dodatkową opłatą w wysokości 22 zł.

Standardowy czas oczekiwania na ceremonię ślubną to minimum miesiąc od pierwszej wizyty narzeczonych w urzędzie. Jednak niektóre młode pary z różnych powodów chcą szybciej sformalizować swój związek. Za próbę przyspieszenia terminu trzeba będzie zapłacić 39 zł. 

Zainteresuje Cię: Pożyczka bez BIK - co to? Jak ją otrzymać?

Ile kosztuje ślub cywilny w plenerze?

Ślub cywilny nie musi odbywać się w urzędzie stanu cywilnego. Coraz więcej młodych par decyduje się na złożenie małżeńskiej przysięgi w wybranym przez siebie plenerze. Statystyki dobitnie wskazują na rosnącą popularność tej tendencji – np. w Warszawie w 2017 roku odbyło się 267 takich ceremonii, a z każdym rokiem liczba ta sukcesywnie wzrasta. Pomysłów na miejsce, w którym może odbyć się uroczystość, jest mnóstwo – od restauracji po romantyczną polanę za miastem. Trzeba jednak pamiętać, że ślub musi zachować uroczystą formę i powinien być bezpieczny dla wszystkich uczestników. 

Koszt ślubu cywilnego w plenerze jest znacznie większy niż cena zawarcia związku małżeńskiego w urzędzie. Oprócz podstawowej opłaty wynoszącej 84 zł trzeba zapłacić dodatkowo 1000 zł. Suma ta wynika m.in. z konieczności dojazdu urzędnika na miejsce ceremonii. Aby ślub w wyjątkowych okolicznościach był możliwy, narzeczeni muszą złożyć odpowiedni wniosek. Wybrane miejsce zostanie sprawdzone pod kątem obowiązujących wymagań i trzeba liczyć się z tym, że urząd może nie wyrazić zgody na wybrany plener.

Od dodatkowej opłaty za ślub poza urzędem są zwolnione osoby przebywające w szpitalu lub więzieniu. W sytuacji zagrożenia życia i zdrowia lub ograniczenia wolności obowiązuje jedynie podstawowa opłata administracyjna. 

Zobacz też: Pożyczka dla młodych - warunki, dokumenty, możliwe kwoty

Ślub cywilny – koszt całkowity

Całkowity koszt ślubu cywilnego w urzędzie lub plenerze zależy od wielu czynników. Oto kilka przykładowych kalkulacji:

  • Obywatele Polski za ślub cywilny w plenerze w przyspieszonym terminie będą musieli zapłacić 1123 zł. Na tę sumę składa się podstawowa opłata administracyjna i koszty dodatkowe za ślub poza urzędem i przyspieszenie terminu.
  • Obywatelka Polski z obywatelem Ukrainy za ślub cywilny w sali urzędu stanu cywilnego zapłacą 122 zł. Cena obejmuje podstawową opłatę administracyjną oraz koszt wystawienia odpowiedniego zaświadczenia dla obcokrajowca.
  • Rozwodnik i panna za ślub cywilny w plenerze zapłacą łącznie 1106 zł. W skład tej sumy, obok podstawowej opłaty, wchodzi dodatek za ceremonię w plenerze oraz sporządzenie aktu ślubu z adnotacją o rozwodzie.
  • Para, której zależy na szybkim ślubie w urzędzie, zapłaci za wszystko 123 zł. W cenę ślubu cywilnego wliczają się wtedy obowiązkowa opłata administracyjna i dodatkowy koszt związany z przyspieszeniem terminu.

Należy pamiętać, że są to koszty obowiązkowe, a na całkowitą cenę ślubu cywilnego składają się jeszcze m.in.: stroje dla państwa młodych, organizacja przyjęcia weselnego, oprawa muzyczna, zaproszenia.

Jak zorganizować elegancki ślub cywilny niewielkim kosztem?

Obowiązkowej opłaty za ślub cywilny nie da się pominąć, jednak jest wiele sposobów, aby obniżyć koszt organizacji uroczystości. Po pierwsze, suknię ślubną i garnitur można wypożyczyć lub kupić używany model w korzystnej cenie. Można także skorzystać z usług znajomego fotografa, który być może zgodzi się zrobić zdjęcia lub nagrać film z rabatem. Koszt wynajęcia sali weselnej lub restauracji można negocjować, a czasem, w przypadku rezygnacji innej pary, można na preferencyjnych warunkach „odkupić” jej termin.

Jeśli koszt ślubu cywilnego okaże się zbyt wysoki, dobrym wyjściem jest dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci pożyczki. U nas w 10online bez zbędnych formalności możesz otrzymać nawet 4500 zł. Co więcej, nie musisz pamiętać o terminach spłaty – pieniądze zwrócisz jednorazowo.

Przeczytaj również: Koperta na wesele - jaka kwota powinna się w niej znaleźć?


Źródła:

  1. Dane statystyczne na temat małżeństwa w Polsce: http://swaid.stat.gov.pl/Demografia_dashboards/Raporty_predefiniowane/RAP_DBD_DEM_5.aspx [dostęp z 20.10.2021].
  2. Ślub z obcokrajowcem. Jakie formalności? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/940631,slub-z-obcokrajowcem-formalnosci.html [dostęp z 20.10.2021].
  3. Śluby. Warszawa (raport) https://warszawa.naszemiasto.pl/sluby-warszawa-coraz-mniej-slubow-w-stolicy-warszawiacy/ar/c1-7499605 [dostęp z 20.10.2021].

Podobne artykuły

Niespodziewane wydatki

poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Szybka pożyczka online – czy da się ją uzyskać już w kilka minut?

Szybka pożyczka online – czym dokładnie jest? Słowo „pożyczka” występuje w języku polskim od wieków. Wiele osób stosuje je zamiennie ze słowem „kredyt” i kojarzy dość[...]

Niespodziewane wydatki

środa, 30 marca 2022

Koszt remontu łazienki – materiały, prace przygotowawcze, robocizna

Na ostateczny koszt remontu łazienki mają wpływ takie czynniki, jak: materiały, prace przygotowawcze, robocizna, zakup armatury oraz jej montaż. Ceny różnią się w zależności od województw,[...]

Niespodziewane wydatki

środa, 30 marca 2022

Ile kosztuje wesele? Podstawowe koszty i dodatkowe atrakcje

Z danych wynika, że młode pary wydają na organizację wesela ok. 40–60 tysięcy złotych. Na ostateczny koszt mają wpływ czynniki takie jak prestiż miejsca, w którym[...]Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie (02-220) przy ul. Łopuszańskiej 32, telefon 669 555 111. NIP: 7842426890, REGON: 300976329, sąd rejestrowy: Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego,
KRS: 0001022551. Kapitał zakładowy w wysokości 14 360 000 zł; adres strony internetowej: www.10online.pl, e-mail: kontakt@10online.pl.

Spółka działa w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim.
Pożyczkodawcą jest Dziesiątka Finanse S.A. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Reprezentatywny przykład dla pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.10online.pl: Całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 2500 zł; oprocentowanie stałe 20,50% całkowity koszt pożyczki 524,08 zł (w tym opłata przygotowawcza 122,52 zł, prowizja 250 zł, odsetki 151,56 zł); całkowita kwota do zapłaty 3024,08 zł, płatna w 3 miesięcznych ratach w wysokości 1 158,86 zł. Rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSO) dla tego przykładu wynosi 144.92% . Stan na dzień 01.02.2023r.

Administratorem danych osobowych jest Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Łopuszańskiej 32, 02-220 Warszawa. Wszelkie informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych, celów, w jakich są przetwarzane, podstaw prawnych przetwarzania, kategoriach odbiorców danych osobowych, okresie przetwarzania danych, konieczności lub dobrowolności podania danych osobowych i konsekwencjach ich niepodania, zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji i przysługujących uprawnieniach można znaleźć możesz w Polityce Prywatności.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Dziesiątka Finanse S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.
Wszelkie prawa do zawartości strony internetowej zastrzeżone dla Dziesiątka Finanse S.A.