Wymiana dachu ‒ koszt, etapy, rodzaje pokrycia

04.01.2022

Konieczność wymiany dachu zachodzi najczęściej w przypadku uszkodzenia starej konstrukcji. Niezbędny okaże się również w przypadku pokrycia wykonanego z niebezpiecznych materiałów, takich jak eternit. Do kosztu wymiany pokrycia dachowego w tym przypadku trzeba doliczyć demontaż i utylizację toksycznych substancji.

Wymiana pokrycia dachowego a prawo budowlane

Wymiana dachu to jeden z poważniejszych rodzajów remontów domu, który wymaga zgłoszenia prac do odpowiedniego urzędu ‒ starostwa powiatowego lub urzędu miasta. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego jesteśmy zobowiązani do zgłoszenia prac remontowych definiowanych jako „wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych, niż użyto w stanie pierwotnym”. Po zgłoszeniu można zatem rozpocząć remont dachu, który będzie polegał na wymianie poszycia czy pokrycia dachowego, jednak nie zakłada zmiany konstrukcji lub wielkości dachu. Na dachu możemy zastosować innego rodzaju materiały wykończeniowe ‒ na przykład zamienić blachę na dachówkę. Samo zgłoszenie nie wiąże się ze skomplikowaną procedurą urzędową ani czasochłonnymi formalnościami.

Natomiast pozwolenia na budowę będzie wymagać przykładowo wymiana więźby dachowej, czyli taka praca, która oznacza przebudowę budynku. W jej wyniku zmienią się bowiem parametry użytkowe lub techniczne budynku. Uzyskanie pozwolenia na budowę w odróżnieniu od zgłoszenia do urzędu może okazać się czasochłonne i wiązać się z dodatkowymi kosztami, związanymi m.in. ze stworzeniem projektu przebudowy.

Zainteresuje Cię: Ile kosztuje malowanie pokoju?

Od czego zależy koszt wymiany dachu?

Zanim obliczymy, jakie mogą być ceny poszczególnych etapów wymiany dachu, warto oszacować, co ma wpływ na ostateczny koszt remontu. Pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim kształt, poziom skomplikowania i wielkość połaci. Z pewnością koszt wymiany dachu dwuspadowego okaże się dużo niższy niż remont dachu wielospadowego ze względu m.in. na poziom skomplikowania prac. W przypadku dachu dwuspadowego ekipa remontowa będzie też w stanie efektywniej wykorzystać materiały budowlane, ograniczając ich straty i ilość odpadów. 

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na cenę remontu dachu jest rodzaj pokrycia dachowego. Na rynku materiałów budowlanych mamy do wyboru pokrycia nie tylko o różnych parametrach użytkowych i walorach estetycznych, ale też cenowych. Niższych kosztów możemy się spodziewać, wybierając na dach pokrycie z blachy lub blachodachówki, natomiast wyższych w przypadku dachówki betonowej lub ceramicznej.

Koszt całego przedsięwzięcia jest uzależniony od wielkości dachu i obecności na nim takich dodatków, jak lukarny czy okna dachowe, które podwyższają koszt remontu dachu.

Koszt wymiany dachu ‒ prace demontażowe

Do wyliczeń ostatecznych kosztów wymiany dachu należy doliczyć wszelkie prace, które będą związane z demontażem zniszczonych materiałów. Koszt demontażu, podobnie jak remontu całego dachu, również wiąże się z jego wielkością i rodzajem pokrycia dachowego. Znacznie tańsze bowiem jest usunięcie większych rozmiarów i lżejszej blachy lub blachodachówki niż demontaż drobnowymiarowych dachówek.

Usunięcie blachodachówki w zależności od regionu może kosztować około 9‒15 zł/m2, natomiast dachówek około 25 zł/m2. Za usunięcie pokrycia z papy będziemy musieli zapłacić około 18‒23 zł/m2. Najwyższy będzie koszt wymiany dachu z eternitu koszt usunięcia materiałów niebezpiecznych osiąga ponad 170 zł/m2, gdyż wiąże się z ich utylizacją.

Zobacz też: Ile kosztuje ocieplenie domu?

Jaki jest koszt wymiany dachu ‒ nowa więźba dachowa

Konieczność wymiany więźby dachowej zachodzi wtedy, kiedy drewniane elementy uległy wyraźnemu zniszczeniu i ponowna ich impregnacja nie da oczekiwanego efektu. Remont więźby dachowej znacząco zwiększa ostateczny koszt wymiany dachu. Ceny materiałów na więźbę dachową zaczynają się już od 40 zł/m2, jednak te najtańsze mogą okazać się słabej jakości. Za elementy o szacowanej dużej żywotności, zaimpregnowane ciśnieniowo zapłacimy od około 50 zł/m2, natomiast najwyższej jakości drewno na więźbę może nas kosztować nawet powyżej 70 zł/m2.

Wyliczając koszty wymiany więźby dachowej, musimy wziąć pod uwagę również ceny robocizny. Dobry dekarz za montaż nowej więźby weźmie około 35 zł/m2, do tego należy też doliczyć koszt demontażu starej więźby, który jest ustalany indywidualnie, zależnie od wielkości i kształtu.

Ile zapłacimy za montaż nowego poszycia i pokrycia dachowego?

Kolejnym etapem remontu dachu jest montaż nowego poszycia dachowego. Poszycia są wykonywane na dwa sposoby. Pierwszy z nich (tańszy) zakłada montaż membrany dachowej, co wiąże się z orientacyjnym kosztem 15‒30 zł/m2. Membrana dachowa jest nie tylko atrakcyjna cenowo, ale też doskonale się sprawdza na dachach o skomplikowanym kształcie. Wymaga jednak szybkiego wykończenia pokryciem dachowym, gdyż jest mało odporna na działanie promieniowania słonecznego. Drugi sposób wykonania poszycia to montaż papy na deskowaniu, co będzie nas kosztować około 50‒70 zł/m2. Sztywne poszycie to sprawdzone i odporne na zmienne warunki atmosferyczne rozwiązanie, które jednak wiąże się z wyższymi kosztami montażu. Podane ceny wymiany poszycia obejmują zarówno zakup materiału, jak i jego montaż.

Sporym wydatkiem w trakcie remontu dachu jest koszt wymiany pokrycia dachowego. Najkorzystniejsza cenowo wydaje się papa lub blachodachówka. Ceny pierwszej z nich wahają się w przedziale 2025 zł/m2, natomiast koszt wymiany blachodachówki wyniesie od 40 zł/m2. Blachodachówka w tej cenie to materiał dobrej jakości, jednak do wyboru mamy jeszcze lepiej zabezpieczoną (przy użyciu posypki mineralnej) blachodachówkę w cenie od około 70 zł/m2. Najdroższą opcją będzie natomiast dachówka, której koszty zakupu zaczynają się od około 60 zł/m2. Wybór ciężkiego pokrycia dachowego, jaki tworzy dachówka, powinien być przewidziany na etapie projektu domu, gdyż będzie wymagał masywniejszej więźby dachowej.

Wymiana dachu to jedna z największych inwestycji podczas generalnego remontu budynku. Ostateczny koszt przedsięwzięcia jest szacowany na podstawie wielkości i kształtu połaci, cen demontażu i montażu poszczególnych rodzajów poszycia i pokryć dachowych, a także aktualnych cen rynkowych materiałów budowlanych.

Przeczytaj również: Pożyczka bez BIK - co to? Na czym polega?

Podobne artykuły

Niespodziewane wydatki

poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Szybka pożyczka online – czy da się ją uzyskać już w kilka minut?

Szybka pożyczka online – czym dokładnie jest? Słowo „pożyczka” występuje w języku polskim od wieków. Wiele osób stosuje je zamiennie ze słowem „kredyt” i kojarzy dość[...]

Niespodziewane wydatki

środa, 30 marca 2022

Koszt remontu łazienki – materiały, prace przygotowawcze, robocizna

Na ostateczny koszt remontu łazienki mają wpływ takie czynniki, jak: materiały, prace przygotowawcze, robocizna, zakup armatury oraz jej montaż. Ceny różnią się w zależności od województw,[...]

Niespodziewane wydatki

środa, 30 marca 2022

Ile kosztuje wesele? Podstawowe koszty i dodatkowe atrakcje

Z danych wynika, że młode pary wydają na organizację wesela ok. 40–60 tysięcy złotych. Na ostateczny koszt mają wpływ czynniki takie jak prestiż miejsca, w którym[...]Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie (02-220) przy ul. Łopuszańskiej 32, telefon 669 555 111. NIP: 7842426890, REGON: 300976329, sąd rejestrowy: Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego,
KRS: 0001022551. Kapitał zakładowy w wysokości 14 360 000 zł; adres strony internetowej: www.10online.pl, e-mail: kontakt@10online.pl.

Spółka działa w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim.
Pożyczkodawcą jest Dziesiątka Finanse S.A. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Reprezentatywny przykład dla pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.10online.pl: Całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 2500 zł; oprocentowanie stałe 20,50% całkowity koszt pożyczki 524,08 zł (w tym opłata przygotowawcza 122,52 zł, prowizja 250 zł, odsetki 151,56 zł); całkowita kwota do zapłaty 3024,08 zł, płatna w 3 miesięcznych ratach w wysokości 1 158,86 zł. Rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSO) dla tego przykładu wynosi 144.92% . Stan na dzień 01.02.2023r.

Administratorem danych osobowych jest Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Łopuszańskiej 32, 02-220 Warszawa. Wszelkie informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych, celów, w jakich są przetwarzane, podstaw prawnych przetwarzania, kategoriach odbiorców danych osobowych, okresie przetwarzania danych, konieczności lub dobrowolności podania danych osobowych i konsekwencjach ich niepodania, zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji i przysługujących uprawnieniach można znaleźć możesz w Polityce Prywatności.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Dziesiątka Finanse S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.
Wszelkie prawa do zawartości strony internetowej zastrzeżone dla Dziesiątka Finanse S.A.