Wymiana szybki w telefonie – koszt naprawy a kupno nowego urządzenia

Marta Drzazga

07.12.2021

Wyświetlacz smartfona jest złożony z kilku elementów. Wśród nich jest szybka ochronna, warstwa dotykowa i ekran. Gdy na telefonie pojawią się pęknięcia – np. na skutek upadku – nie trzeba wpadać w panikę. Zdecydowana większość tego typu uszkodzeń dotyczy szybki ochronnej, którą można wymienić w specjalnych serwisach. Wycena jest indywidualna i zależy m.in. od modelu urządzenia. Jednak gdy pęknięcie dotyczy ekranu lub jego warstwy dotykowej, naprawa może okazać się nieopłacalna. 

Zbita szybka czy ekran? Jak to sprawdzić?

Wiele osób błędnie sądzi, że pęknięty ekran smartfona zawsze wiąże się z koniecznością wymiany urządzenia na nowe. Większość tego typu uszkodzeń da się naprawić, jednak punktem wyjścia jest prawidłowe zdiagnozowanie usterki. Istnieje zasadnicza różnica między zbitą szybką a pękniętym ekranem smartfona. Zarysowania lub pęknięcia na szybce ochronnej mogą utrudniać korzystanie z urządzenia, jednak wszystkie funkcje ekranu dotykowego nadal działają. Gdy zniszczeniu ulegnie ekran, przestają działać przyciski, a obraz nie wyświetla się poprawnie.

Każdy dobry serwis bez problemu poradzi sobie z prawidłowym zdiagnozowaniem usterki, jednak można spróbować samodzielnie ocenić charakter zniszczenia i wstępnie oszacować finanse, które trzeba przeznaczyć na naprawę. Pierwszą ważną wskazówką są plamki, błędy w wyświetlaniu obrazu. Jeśli obraz jest zniekształcony, a podstawowe funkcje urządzenia nie działają, awaria dotyczy ekranu smartfona i może okazać się bardzo trudna do naprawy. 

Istnieją też narzędzia, które pozwolą mieć stuprocentową pewność, jaki element smartfona uległ uszkodzeniu. Są to bezpłatne aplikacje mobilne, które umożliwiają przeprowadzenie ekspresowego testu ekranu pod kątem najważniejszych parametrów (np.: Touchscreen Test, Display Tester czy Screen Test Pro).

Zainteresuje Cię: Ile kosztuje przegląd samochodu? 

Ile kosztuje wymiana szybki w telefonie? Ubezpieczenie u operatora

Operatorzy sieci komórkowych doskonale wiedzą, ile kosztuje wymiana ekranu w telefonie. Dlatego większość z nich przy zawieraniu umowy oferuje dodatkową usługę, jaką jest ochrona ekranu. Jest to ubezpieczenie, które pokrywa koszty naprawy takich elementów smartfona, jak:

 • szybka ochronna,
 • wyświetlacz, 
 • panel dotykowy, 
 • obudowa, 
 • przyciski, 
 • przedni i tylny aparat.

Oferty firm różnią się od siebie, jednak zasada działania ubezpieczenia jest taka sama w każdym przypadku. Do miesięcznego abonamentu doliczana jest wówczas składka ubezpieczeniowa rzędu 10–20 zł. Jeśli ekran smartfona pęknie, można naprawić go bez dodatkowych kosztów w serwisie operatora. Aby zachęcić klientów do korzystania z takiej formy ochrony wyświetlacza, operatorzy ustalają wysokie limity kosztów naprawy – może to być nawet 1000 zł, co często jest równe wartości urządzenia.

Ubezpieczenie ekranu smartfona u operatora to bardzo wygodne i korzystne cenowo rozwiązanie. Przy założeniu, że składka wynosi 15 zł, a okres abonamentu to 24 miesiące, całkowita kwota ewentualnej naprawy ekranu to 360 zł. Jest to bardzo korzystna cena, szczególnie jeśli dojdzie do większej awarii. Co ważne, miesięczna składka jest niewielka i nie uszczupli zbytnio domowego budżetu. W przypadku telefonów na kartę istnieje możliwość wykupienia ochrony ekranu u wybranej firmy ubezpieczeniowej.

Ile kosztuje naprawa szybki w telefonie w serwisie?

Całkowity koszt naprawy szybki telefonu w serwisie zależy od wielu czynników. Cena ustalana jest indywidualnie, a wpływ na nią mają takie elementy, jak:

 • wielkość telefonu – im większy wyświetlacz, tym wyższa cena,
 • model telefonu – naprawa szybki jest droższa w przypadku najnowszych modeli smartfonów,
 • dostępność części zamiennych – usługa będzie droższa, jeśli części trzeba sprowadzać z zagranicy,
 • rozmiar szkody – koszty będą większe, jeśli oprócz szybki został uszkodzony także aparat lub gniazdo ładowania,
 • miejsce świadczenia usługi – ceny różnią się w zależności od województw; według najnowszych danych (https://kb.pl/porady/ile-kosztuje-wymiana-szybki-w-telefonie-sprawdz-ceny-w-twoim-miescie/) najniższe stawki są w województwie świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim, natomiast w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim i w większych miastach trzeba przygotować się na większy wydatek.

Szacuje się, że naprawa samej szybki w telefonie to koszt rzędu 200–400 zł. Średnio na tego typu usługę trzeba wydać 270 zł. W przypadku, gdy awaria okaże się bardziej rozległa i dotyczy również warstwy dotykowej wyświetlacza, koszt może nawet przekroczyć wartość urządzenia. W takim przypadku warto rozważyć kupno nowego telefonu. 

Naprawa czy kupno nowego urządzenia? 

Naprawa nie zawsze jest opłacalna. Jeśli serwis będzie musiał sprowadzić części, a uszkodzenie okaże się wyjątkowo skomplikowane, trzeba liczyć się z tym, że koszt może przekroczyć 1000 zł. Poza tym naprawa trwa od kilku dni do kilku tygodni, a to znacznie utrudnia komunikację z otoczeniem. 

Za 1000 zł można kupić nowy telefon lub podpisać umowę z operatorem sieci komórkowej na korzystnych warunkach. Wyłożenie takiej sumy od razu nie zawsze jest możliwe, szczególnie przy natłoku innych wydatków na opłaty i codzienne potrzeby. Dobrym wyjściem z sytuacji może okazać się wzięcie pożyczki przez Internet. Można szybko i wygodnie otrzymać kwotę 1000–8000 zł i spłacać ją w równych tygodniowych ratach. Na przykład chcąc kupić nowy telefon za 1000 zł, można wziąć pożyczkę na 20 tygodni (ok. 5 miesięcy) i spłacać ją w ratach w wysokości 68 zł. Przez ten czas warto odpowiednio zabezpieczyć telefon, aby uniknąć kolejnych niechcianych awarii.

Jak chronić wyświetlacz telefonu przed uszkodzeniem?

Aby uniknąć kosztów związanych z naprawą telefonu, warto od samego początku chronić urządzenie przed uszkodzeniami. W sprzedaży dostępne są różne akcesoria ochronne do telefonu. Wśród najpopularniejszych i najskuteczniejszych rozwiązań są:

 • folia ochronna – wygląda niepozornie, jednak zwiększa odporność wyświetlacza na uderzenia, a dodatkowo ma też funkcję antymikrobową,
 • etui ochronne – wykonane z materiałów, które amortyzują upadki, najlepszym wyborem są modele z silikonu, poliwęglanu i włókna węglowego; etui dekoracyjne zrobione z cienkiego plastiku może nie ochronić wyświetlacza podczas upadku,
 • szkło ochronne – dzięki nowoczesnym technologiom wypracowano specjalny rodzaj hybrydowego, bardzo cienkiego szkła (grubość to niecałe 0,5 mm), które zwiększa wytrzymałość ekranu nawet o 300%, do tego jest całkowicie niewidoczne.

Przeczytaj również:  Ile dać na wesele? Ile chrzestny, a ile świadek?

Podobne artykuły

Niespodziewane wydatki

poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Szybka pożyczka online – czy da się ją uzyskać już w kilka minut?

Szybka pożyczka online – czym dokładnie jest? Słowo „pożyczka” występuje w języku polskim od wieków. Wiele osób stosuje je zamiennie ze słowem „kredyt” i kojarzy dość[...]

Niespodziewane wydatki

środa, 30 marca 2022

Koszt remontu łazienki – materiały, prace przygotowawcze, robocizna

Na ostateczny koszt remontu łazienki mają wpływ takie czynniki, jak: materiały, prace przygotowawcze, robocizna, zakup armatury oraz jej montaż. Ceny różnią się w zależności od województw,[...]

Niespodziewane wydatki

środa, 30 marca 2022

Ile kosztuje wesele? Podstawowe koszty i dodatkowe atrakcje

Z danych wynika, że młode pary wydają na organizację wesela ok. 40–60 tysięcy złotych. Na ostateczny koszt mają wpływ czynniki takie jak prestiż miejsca, w którym[...]Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie (02-220) przy ul. Łopuszańskiej 32, telefon 669 555 111. NIP: 7842426890, REGON: 300976329, sąd rejestrowy: Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego,
KRS: 0001022551. Kapitał zakładowy w wysokości 14 360 000 zł; adres strony internetowej: www.10online.pl, e-mail: kontakt@10online.pl.

Spółka działa w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim.
Pożyczkodawcą jest Dziesiątka Finanse S.A. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Reprezentatywny przykład dla pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.10online.pl: Całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 2500 zł; oprocentowanie stałe 20,50% całkowity koszt pożyczki 524,08 zł (w tym opłata przygotowawcza 122,52 zł, prowizja 250 zł, odsetki 151,56 zł); całkowita kwota do zapłaty 3024,08 zł, płatna w 3 miesięcznych ratach w wysokości 1 158,86 zł. Rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSO) dla tego przykładu wynosi 144.92% . Stan na dzień 01.02.2023r.

Administratorem danych osobowych jest Dziesiątka Finanse spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Łopuszańskiej 32, 02-220 Warszawa. Wszelkie informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych, celów, w jakich są przetwarzane, podstaw prawnych przetwarzania, kategoriach odbiorców danych osobowych, okresie przetwarzania danych, konieczności lub dobrowolności podania danych osobowych i konsekwencjach ich niepodania, zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji i przysługujących uprawnieniach można znaleźć możesz w Polityce Prywatności.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Dziesiątka Finanse S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.
Wszelkie prawa do zawartości strony internetowej zastrzeżone dla Dziesiątka Finanse S.A.